Přístup pětikoalice k projednávanému snížení červnové valorizace důchodů je neumětelský a zavání amatérismem, řekl ekonom Lukáš Kovanda ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Změna v systému navyšování důchodů je podle něj sice potřeba, měla se ale řešit dříve. Naopak podle poradce premiéra Štěpána Křečka je nutné novelu prosadit, aby vláda zamezila „řecké cestě“, tedy extrémnímu zadlužení. Dodal, že senioři nejsou „vyvolení“ a musejí částečně nést náklady ekonomické situace.
Podle Kovandy je snížení valorizace důchodů na místě. Vláda však prý měla se současnou ekonomickou situací na základě svých informací počítat již na podzim. Změnu v systému navyšování proto měla začít řešit již dříve a dnešní snaha o její urychlené zavedení není podle ekonoma vůči seniorům férová. Druhou možností by podle něj bylo změny zavádět až od příštího roku.
„Souhlasím, že se mají hledat úspory, kde je to možné. Když ale mají důchodci něco slíbeného, takhle ‚neumětelsky‘ jim na to sahat, zavání amatérismem. Že se někdo probral a v amoku chce rychle zatáhnout za záchrannou brzdu, to není kvalifikovaný přístup,“ kritizoval vládnoucí koalici v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS Kovanda. Změny za pochodu podle něj navíc podrývají důvěru ve stát. „Je to jako by vám šéf slíbil zvýšení mzdy a pak si to rozmyslel,“ zhodnotil rozhodnutí Fialova kabinetu.
K TÉMATU: Je snížení valorizace penzí vládním podrazem, či nutností? Politici se pohádali ve studiu
Snížené valorizace již v letošním roce se naopak zastával ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček. „Nesmíme vejít na ‚řeckou cestu‘. Řečtí penzisté měli zničehonic poloviční důchody. My se bavíme, jestli penze porostou hodně, nebo o něco méně, diskuse je stále komfortní,“ uvedl expert. Vláda chce podle něj zabránit závažným hospodářským škodám, způsobeným zásahem valorizace v původní výši do státního rozpočtu.
Pětikoalice podle něj v těchto otázkách nemůže „strkat hlavu do písku a dělat, že se nic neděje“, zároveň ale upozornil, že se ani nechce hojit na důchodcích. Nízkopříjmoví senioři navíc dle něj s novým schématem valorizace vyjdou lépe než podle původních výpočtů.
Šest hodin spánku a zpět do práce. Poslanci se třetí den přou o valorizace penzí
Sněmovna po asi 37 hodinách od začátku jednání schválila program schůze, jejímž jediným bodem je vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů. Jednání bylo hodinu po půlnoci na šest hodin přerušeno, pokračuje opět od sedmi hodin ráno. Poslanci debatovali o tom, zda jsou splněny podmínky pro zkrácené projednání novely, jejíž schvalování blokuje opozice. Do diskuse bylo podobně jako při úvodním potvrzování stavu legislativní nouze, o který požádala vláda, přihlášeno 65 poslanců. Jednání se znovu protáhlo přes půlnoc.
Důchodci nejsou vyvolenou skupinou
Oba ekonomové se v pořadu následně shodli, že senioři na tom díky valorizacím byli v některých ohledech lépe než ostatní. „Současná generace penzistů měla inflaci doposud kompletně kompenzovanou, na rozdíl od všech ostatních skupin ve společnosti. Nemůžeme dělat, že se jich současná krize netýká a že jsou vyvolenou skupinou mimo veškeré ekonomické dění v naší zemi. Změna valorizace je částečně vtáhne do dění. Stejně jako rodiny s dětmi, postižení lidé či samoživitelky, tak budou částečně nést náklady tíživé ekonomické situace. Je to férové a vysvětlitelné, ale chápu, že ne populární,“ uvedl Křeček.
„S tím, jak pokryli nárůstem svých příjmů inflaci jsou důchodci skutečně vítězi loňského roku,“ přitakal Kovanda. Systém je podle něj v tomto ohledu nespravedlivý například k samoživitelům, dlouhodobě nemocným či nízkopříjmovým pracujícím. I přesto by však kvůli jejímu pozdnímu projednávání nechal seniorům červnovou valorizaci v původní výši.