Ve veřejném prostoru zvedá vášně debata o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí. Podle poslankyně Margity Balaštíkové (ANO) jde o „podraz na důchodce“. Politička také ve vysílání CNN Prima NEWS obvinila poslance Michaela Kohajdu (za KDU-ČSL), že „si snad dělá legraci“. Kohajda argumentoval tím, že kabinet musí být rozpočtově odpovědný. Za současnou nepříznivou ekonomickou situaci podle něj mohou i předešlé vlády, na nichž se podílelo hnutí ANO.
„Musíme být rozpočtově zodpovědní. Že nás to bude stát mnoho energie, je evidentní,“ řekl Kohajda v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS, proč myšlenku snížení červnové valorizace penzí podporuje.
Opozice však poukazuje na možnou protiústavnost takového zásahu. O retroaktivitě mluví i někteří právníci. Ministerstvo práce ale v důvodové zprávě uvedlo, že podle jeho názoru nejde o nepřiměřený zásah do legitimního očekávání. Konkrétní zvýšení podle resortu vyplývá až z příslušného nařízení vlády, a do jeho účinnosti o nabytých právech nelze hovořit.
„Otázku retroaktivity jsme si nechali prověřit. Pan ministr Jurečka ji podrobně debatoval a domnívá se – což má podložené odbornými názory – že se zde nejedná o retroaktivitu. Informace o výši inflace byla zveřejněna až na začátku tohoto roku,“ uvedl Kohajda. S tím však Balaštíková zásadně nesouhlasila.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda je zajatcem svých slibů, tvrdí komentátoři. Popsali tanečky kolem důchodů i výchovného
„Že je inflace v této výši a že se asi v dohledné době nezmění, vláda věděla. Že pro něj bylo lednové číslo překvapivé, to si snad pan Kohajda dělá legraci. Jde o podraz na voliče, a hlavně na naše důchodce, kteří měli legitimní očekávání. Pan Jurečka si to sice nechal od právníků objasnit, ale co právník, to právní názor, nechme to na Ústavním soudu. Je možné, že vláda prohraje a bude muset důchody zpětně vyplácet,“ reagovala opoziční poslankyně.
Hnutí ANO i SPD hodlají během sněmovní diskuse o snížení valorizace, která by měla začít v úterý, obstruovat. „Obstrukce jsou jediným nástrojem, jehož pomocí se můžeme bránit proti tomu, co vláda dělá,“ argumentovala Balaštíková.
„Meziměsíční inflace mezi prosincem a lednem překvapila každého, výše překonala i odhady ČNB. Srandu jsem si opravdu nedělal, původní odhad se bohužel lišil od reality,“ stál si za svým Kohajda. Zároveň si rýpl do hnutí ANO: „Musíme zajistit udržitelnost důchodového systému. Po předchozích vládách tu zůstaly obrovské dluhy. My teď šetříme, jak je to jen možné. Změny ale nemůžeme udělat ze dne na den. Byla tu rozhazovačná vláda, která financovala všechno na dluh. Za rok a půl nezměníme celý svět.“
Současná vláda předložila návrh s cílem omezit zvyšování penzí v poměru k průměrné mzdě a zabránit tím zvýšeným výdajům státu. Průměrný měsíční důchod by podle novely vzrostl od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát by takovým krokem podle důvodové zprávy ušetřil letos 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Kabinet chce prosadit návrh do 21. března, aby včas vstoupil v platnost. Proto požádal o jeho zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, což opozice odmítá.