reklama

BLOG: Krásné, soucitné a zelené prázdniny!

Letní prázdniny klepou na dveře, ale my už se s Držkou rochníme v tropických teplotách už pěkných pár týdnů. Píšu rochníme, protože jedna z věcí, které spolu dokonale sdílíme, je záliba ve vedrech - čím větší, tím lepší. Někdy si říkám, že si tím kompenzuje ty zimy, které trávil sám na zahradě v mrazech, než jsme se na naší cestě životem potkali. Dneska se s gustem rozvaluje na sluníčku, i když teploměr šplhá přes 35°, ani se neuráčí otevřít tlamu jako správný pes v horku, a prostě spokojeně chrní.

reklama

Letní prázdniny klepou na dveře, ale my už se s Držkou rochníme v tropických teplotách už pěkných pár týdnů. Píšu rochníme, protože jedna z věcí, které spolu dokonale sdílíme, je záliba ve vedrech - čím větší, tím lepší. Někdy si říkám, že si tím kompenzuje ty zimy, které trávil sám na zahradě v mrazech, než jsme se na naší cestě životem potkali. Dneska se s gustem rozvaluje na sluníčku, i když teploměr šplhá přes 35°, ani se neuráčí otevřít tlamu jako správný pes v horku, a prostě spokojeně chrní.

Protože si teď dáme na pár týdnů prázdniny od psaní blogu, po kterém se nám asi bude stýskat :) (a taky od chození na přednášky a šprtání se do noci - hurá!), rádi bychom se podělili o pár tipů, jak se snažíme každé léto mít o něco soucitnější a zelenější.

Pojedete k vodě nebo na výlet? Vezměte s sebou parťáka!

Psi v útulcích nemají žádné páníčky, kteří by je brali k rybníku nebo na výlet do chladivého lesa či kopců, když jsou ty prázdniny. Proto pokud máte poblíž útulek, který půjčuje pejsky na venčení, domluvte se na zapůjčení pejska klidně na celý den! Každý útulkáč z toho bude mít obrovskou radost a krásný zážitek, a třeba nějaká pěkná fotka z výletu a vaše povídání o tom, jaký je, mu nakonec pomůže oslovit toho pravého adopitívního páníčka! V AniDef - útulek Žim na takové výlety pejsky půjčujeme moc rádi, proto pokud to k nám máte poblíž, neváhejte!

Plánujete grilovat? Na roštu nemusí ležet jen kusy zvířátek ;)

Grilovací sezóna u nás už poněkolikáté probíhá buď úplně nebo z části (podle složení bandy) bez masa. Vždy, když dorazí někdo nový, baví mě, jak se z lítosti a soucitu s tím chudákem, co nemůže jíst nic dobrého (rozuměj se mnou), pomalu přesouvá do zvědavosti nad zeleným obsahem grilu, až ke spokojenému mlaskání a puse plné bezmasých dobrot. Výtečné jsou kukuřízky a rostlinné karbanátky, které bývají dnes už běžně v obchoďácích, naprosto spektakulární je hlíva ústřičná naložená v grilovacím koření (doporučuji kupovat po kilech, bývá hned snědená), grilovaný kukuřičný klas asi nepotřebuje komentář... Vynikající jsou grilované špízy na různé variace cibule, žampionů, cukety, papriky a lilku, luštěninových a bylinkových směsí na burger je tolik, že si pokaždé můžete vyzkoušet nějakou novou. A to ani nemluvím o stále větším sortimentu bezmasých klobásek. Nebojte se zkusit při příští grilovačce něco nového!

Ach ty svačinky a pitný režim

Léto znamená výlety, na které je potřeba brát svačiny a pití, hospůdky a stánky, u kterých nejde odolat nad pivem nebo točenou limčou... A taky plastové kelímky, brčka, sáčky, krabičky, vidličky a spoustu dalších umělohmotných věcí na jedno použití. Nejen o prázdninách se snažím používání takových předmětů vyhýbat - na výlet si vzít svačinu v krabičce, kterou doma vymyju a použiju znova, pití ne v petce, ale v láhvi, kterou používám stále znovu a znovu, při nákupu občerstvení si jej brát do skla nebo nádobí, které mohu vrátit a po umytí jej použije někdo další... A stále ještě mám co zlepšovat. Mraky rad, tipů a nápadů, jak se chovat hezky a šetrně k naší přírodě, má na svém skvělém blogu Nikola, přečíst si je můžete TADY.

Exotická dovolená? Nemusí to být jen hotelový rezort a vyjížďka na velbloudech

Pokud se o prázdninách podíváte do exotických zemích, zajímejte se klidně už předem, jak je ve vaší destinaci zacházeno se zvířaty a jak případně sami můžete pomoct, nebo aspoň neuškodit. Obecně platí, že focení se zvířaty typu opičky na ulici většinou znamená přispět na jejich utrpení v řetězu pro výdělek majitele... Stejně tak projížďka na koni nebo velbloudovi bývá většinou spíše hezký zážitek pro turistu, nikoli pro nebohé zvíře, které těch turistů musí na zádech odnosit ve vedrech desítky nebo i stovky denně. Kapitololou hodnou samostatného článku by pak bylo zacházení se slony určenými k vození turistů, nebo s tygry jakožto turistickými atrakcemi - násilí, psychické i fyzické trápení, mnohdy i utlumující prášky jsou bohužel smutnou realitou, kterou podpoří každý turista, který za to zaplatí.

Naopak se můžete informovat, zda ve vaší destinaci existují záchranná centra, například pro pouliční psy a kočky, pro mořské živočichy nebo třeba pro opičky či osiřelá slůňata. Tato centra budou naopak za vaši návštěvu a finanční dar vděčná a dozvíte se zde spoustu zajímavých informací!

Ať už se o prázdninách vypravíte kamkoli, nezapomeňte vedle plavek, nějaké odpočinkové knížky a opalovacího krému (existují i ekologické a chemicky nezávadné, které neznečišťují vodu a oceány), také své ohledy na přírodu a zířata :) s Držkou vám za to moooc děkujeme!

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama