reklama

BLOG: Krásné, soucitné a zelené prázdniny!

Letní prázdniny klepou na dveře, ale my už se s Držkou rochníme v tropických teplotách už pěkných pár týdnů. Píšu rochníme, protože jedna z věcí, které spolu dokonale sdílíme, je záliba ve vedrech - čím větší, tím lepší. Někdy si říkám, že si tím kompenzuje ty zimy, které trávil sám na zahradě v mrazech, než jsme se na naší cestě životem potkali. Dneska se s gustem rozvaluje na sluníčku, i když teploměr šplhá přes 35°, ani se neuráčí otevřít tlamu jako správný pes v horku, a prostě spokojeně chrní.

reklama

Letní prázdniny klepou na dveře, ale my už se s Držkou rochníme v tropických teplotách už pěkných pár týdnů. Píšu rochníme, protože jedna z věcí, které spolu dokonale sdílíme, je záliba ve vedrech - čím větší, tím lepší. Někdy si říkám, že si tím kompenzuje ty zimy, které trávil sám na zahradě v mrazech, než jsme se na naší cestě životem potkali. Dneska se s gustem rozvaluje na sluníčku, i když teploměr šplhá přes 35°, ani se neuráčí otevřít tlamu jako správný pes v horku, a prostě spokojeně chrní.

Protože si teď dáme na pár týdnů prázdniny od psaní blogu, po kterém se nám asi bude stýskat :) (a taky od chození na přednášky a šprtání se do noci - hurá!), rádi bychom se podělili o pár tipů, jak se snažíme každé léto mít o něco soucitnější a zelenější.

Pojedete k vodě nebo na výlet? Vezměte s sebou parťáka!

Psi v útulcích nemají žádné páníčky, kteří by je brali k rybníku nebo na výlet do chladivého lesa či kopců, když jsou ty prázdniny. Proto pokud máte poblíž útulek, který půjčuje pejsky na venčení, domluvte se na zapůjčení pejska klidně na celý den! Každý útulkáč z toho bude mít obrovskou radost a krásný zážitek, a třeba nějaká pěkná fotka z výletu a vaše povídání o tom, jaký je, mu nakonec pomůže oslovit toho pravého adopitívního páníčka! V AniDef - útulek Žim na takové výlety pejsky půjčujeme moc rádi, proto pokud to k nám máte poblíž, neváhejte!

Plánujete grilovat? Na roštu nemusí ležet jen kusy zvířátek ;)

Grilovací sezóna u nás už poněkolikáté probíhá buď úplně nebo z části (podle složení bandy) bez masa. Vždy, když dorazí někdo nový, baví mě, jak se z lítosti a soucitu s tím chudákem, co nemůže jíst nic dobrého (rozuměj se mnou), pomalu přesouvá do zvědavosti nad zeleným obsahem grilu, až ke spokojenému mlaskání a puse plné bezmasých dobrot. Výtečné jsou kukuřízky a rostlinné karbanátky, které bývají dnes už běžně v obchoďácích, naprosto spektakulární je hlíva ústřičná naložená v grilovacím koření (doporučuji kupovat po kilech, bývá hned snědená), grilovaný kukuřičný klas asi nepotřebuje komentář... Vynikající jsou grilované špízy na různé variace cibule, žampionů, cukety, papriky a lilku, luštěninových a bylinkových směsí na burger je tolik, že si pokaždé můžete vyzkoušet nějakou novou. A to ani nemluvím o stále větším sortimentu bezmasých klobásek. Nebojte se zkusit při příští grilovačce něco nového!

Ach ty svačinky a pitný režim

Léto znamená výlety, na které je potřeba brát svačiny a pití, hospůdky a stánky, u kterých nejde odolat nad pivem nebo točenou limčou... A taky plastové kelímky, brčka, sáčky, krabičky, vidličky a spoustu dalších umělohmotných věcí na jedno použití. Nejen o prázdninách se snažím používání takových předmětů vyhýbat - na výlet si vzít svačinu v krabičce, kterou doma vymyju a použiju znova, pití ne v petce, ale v láhvi, kterou používám stále znovu a znovu, při nákupu občerstvení si jej brát do skla nebo nádobí, které mohu vrátit a po umytí jej použije někdo další... A stále ještě mám co zlepšovat. Mraky rad, tipů a nápadů, jak se chovat hezky a šetrně k naší přírodě, má na svém skvělém blogu Nikola, přečíst si je můžete TADY.

Exotická dovolená? Nemusí to být jen hotelový rezort a vyjížďka na velbloudech

Pokud se o prázdninách podíváte do exotických zemích, zajímejte se klidně už předem, jak je ve vaší destinaci zacházeno se zvířaty a jak případně sami můžete pomoct, nebo aspoň neuškodit. Obecně platí, že focení se zvířaty typu opičky na ulici většinou znamená přispět na jejich utrpení v řetězu pro výdělek majitele... Stejně tak projížďka na koni nebo velbloudovi bývá většinou spíše hezký zážitek pro turistu, nikoli pro nebohé zvíře, které těch turistů musí na zádech odnosit ve vedrech desítky nebo i stovky denně. Kapitololou hodnou samostatného článku by pak bylo zacházení se slony určenými k vození turistů, nebo s tygry jakožto turistickými atrakcemi - násilí, psychické i fyzické trápení, mnohdy i utlumující prášky jsou bohužel smutnou realitou, kterou podpoří každý turista, který za to zaplatí.

Naopak se můžete informovat, zda ve vaší destinaci existují záchranná centra, například pro pouliční psy a kočky, pro mořské živočichy nebo třeba pro opičky či osiřelá slůňata. Tato centra budou naopak za vaši návštěvu a finanční dar vděčná a dozvíte se zde spoustu zajímavých informací!

Ať už se o prázdninách vypravíte kamkoli, nezapomeňte vedle plavek, nějaké odpočinkové knížky a opalovacího krému (existují i ekologické a chemicky nezávadné, které neznečišťují vodu a oceány), také své ohledy na přírodu a zířata :) s Držkou vám za to moooc děkujeme!

Tagy:
KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo
Názory

KOMENTÁŘ: Ruce vzhůru, kontrola. Jak buldozer Maláčová hraje předvolební divadlo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je přesvědčena, že v tuzemských firmách panuje otrokářství, šikana a/nebo zastrašování. Vydala se proto do českých „bavlníkových“ továren na kontrolu, aby dala najevo, kdo je v téhle zemi pánem. Sice nic nevyřešila, ale média jí byla plná. A o to zřejmě dodýchávající sociální demokracii před volbami jde. Bude to však ke vstupu do Sněmovny stačit?

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama