Mezi dětmi se šíří epidemie krátkozrakosti, říká primář oční kliniky. Jak se vadě vyhnout?

Primář Oční kliniky dětí a dospělých na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a ve Fakultní nemocnici Motol Milan Odehnal

Krátkozrakostí trpí více a více dětí

Krátkozrakost dětí je celosvětový problém, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Milan Odehnal, primář Oční kliniky dětí a dospělých na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnici v Motole. Za posledních deset let přibylo 30 procent dětí trpících krátkozrakostí, a lze tak podle něj mluvit o malé epidemii.

Zvyšující se počet dětí trpících krátkozrakostí připisuje řada odborníků dlouhému sledování obrazovek elektronických zařízení. To nevyvrátil ani Odehnal, připomněl však, že primární roli hraje genetika.

ČTĚTE TAKÉ: Povinná návštěva psychologa kvůli „zbrojáku“? Netřeba, vzkazují praktici. Mají však podmínky

Krátkozrakost je totiž genetická vada, při které člověk špatně vidí do dálky. Česká republika podle Odehnala na tom není tak špatně. „Nejvíce touto vadou trpí asijské země, tam je prevalence mezi 80 až 90 procenty, u nás se to odhaduje na nějakých 10 procent,“ vysvětlil odborník. Ale počet případů se i u nás zvyšuje.

Jako řešení krátkozrakosti se může jevit laserová operace. „To je vysoce sofistikovaná praktika, u dětí bych ji ale nedoporučoval, protože u nich probíhá ještě vývoj oka,“ upozornil primář s tím, že minimální věk pro operaci je podle něj dvaadvacet let.

Na tuto vadu prý nepomáhá ani oční gymnastika. „Kdybyste chtěli zvrátit dioptrie, které máte, tak byste museli změnit genetickou informaci, co vám dali předkové. A také lomivost či délku oka, a to nelze. Můžete cvičit do nekonečna a s tímto nic neuděláte,“ poznamenal.

Jak se vyhnout krátkozrakosti?

Jednou z možností, jak alespoň částečně krátkozrakost odvrátit, jsou podle Odehnala multifokální brýle či brýlové čočky, které korigují myopickou refrakční vadu.

Pomoci může také aplikace kapek s atropinem, která brzdí vývoj této vady. „Atropin svým vedlejším účinkem způsobí rozšíření zorničky, čímž ochromí zaostřování, ale vede ke světloplachosti, alergii či rozostřenému vidění,“ varuje web Centrum zraku.

Předcházet krátkozrakosti můžeme ale podle Odehnala i přirozenější cestou – trávením času v přírodě. „Ukazuje se, že pak tato vada neroste takovým tempem a není tak vysoká,“ vysvětlil.

Jak je to se slunečními brýlemi?

S blížícím se létem je aktuálním tématem ochrana očí slunečními brýlemi. Tady bychom ale podle odborníka měli jít zlatou střední cestou.

„Sluneční brýle bych nosil jen v podmínkách, kde jsou potřeba a kde je velké oslnění. Takže například u moře či na horách,“ řekl Odehnal s tím, že v případě, kdy rodiče dávají dětem sluneční brýle častěji, než je nutné, tak jejich oči zchoulostiví.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při alergii nemusíte trpět. Základem je nepodcenit příznaky, uleví inhalace, radí odborník

Tagy:
děti Nový den elektronika vada oční vada Milan Odehnal zdraví oko krátkozrakost oční klinika