Křetínský převezme poštu Royal Mail
Jeden z největších obchodů české firmy v zahraničí dotáhl tento týden do konce miliardář Daniel Křetínský. Ovládl britskou společnost International Distribution Services (IDS), která mimo jiné zahrnuje i britskou poštovní službu Royal Mail. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled nejdůležitějších informací o nákupu, který aktuálně hýbe Británií.
Britská pošta Royal Mail se poprvé ve své historii, sahající až k vládě Jindřicha VIII. v 16. století, dostala do zahraničního vlastnictví. V současné době provozuje 11 tisíc poštovních úřadů po celé zemi a 37 poštovních dep, v nichž pracuje zhruba 150 tisíc zaměstnanců. Součástí majetku společnosti je také flotila 52 tisíc vozů. Křetínský získal také dceřinou společnost britské pošty, kurýrní službu GLS, která mimo jiné působí i v Česku.
ČTĚTE TAKÉ: Míra inflace v EU během listopadu mírně vzrostla, hlásí Eurostat. Jak si stojí Česko?
Miliardář tak ulovil do svého investičního portfolia další prestižní trofej. Royal Mail zajišťuje sběr a doručování poštovních zásilek po celém Spojeném království i do zahraničí. Ve Velké Británii je jediným poskytovatelem univerzálních poštovních služeb. Poštovní úřady navíc nabízejí širokou škálu administrativních a ohlašovacích služeb. Britové si na poště mohou zařídit cestovní pas, přihlásit nové vozidlo nebo získat řidičský průkaz. Prostřednictvím Royal Mail funguje také systém pokut nebo placení a výběru daní. Poštou Britům často přicházejí i zprávy od lékařů a recepty na léky, vyplývá z webu společnosti.
Koupě IDS patří mezi největší podobné obchody české firmy v zahraničí. Křetínský už měl část firmy pod kontrolou, cena zbylého podílu činí zhruba 3,6 miliardy liber (přibližně 108 miliard korun). To celý podnik ohodnocuje asi na 5,3 miliardy liber (160 miliard korun) včetně dluhu. Royal Mail se totiž v poslední době potýká s problémy, včetně klesající poptávky po přepravě balíků a častých zpoždění při doručování zásilek.
Zlatá akcie a další podmínky
Co Křetínský s poštou zamýšlí, zatím zůstává v mlze. Podle The Guardian chce hojně investovat do doručovacích boxů, aby britské poštovní služby dosáhly úrovně ostatních evropských zemí. Zároveň se však zavázal k zachování jednotné ceny za služby.
Jednotná cena není jediný závazek, který musí Křetínský splnit. Podle informací deníku The Guardian mu společnost IDS uložila řadu dalších podmínek. Royal Mail například nebude moci po dobu pěti let prodávat aktiva ani vyplácet dividendy, půjčky nebo úroky společnostem, které Křetínský ovládá. Alespoň do té doby, než se zajistí její finanční udržitelnost. Nové vedení musí také dodržet cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040.
Podmínkou je také zachování univerzální služby. To mimo jiné znamená, že Royal Mail musí i nadále doručovat dopisy šest dní v týdnu, od pondělí do soboty, a balíky od pondělí do pátku.
Pošta bude stále fungovat pod drobnohledem britské vlády. Ponechala si ve firmě takzvanou zlatou akcii. Jakékoliv změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo sídle centrály budou vyžadovat vládní souhlas.
Kritika i kvůli údajným vazbám na Rusko
Zpráva o prodeji britské pošty do rukou českého miliardáře Daniela Křetínského způsobila mezi Brity poprask. Politici, podnikatelé i aktivisté za převzetí ostře kritizují vládu labouristů a varují před zvýšením cen služeb a zhoršením jejich kvality. „Můžeme očekávat vyšší ceny, zaměstnanecké nepokoje a ve finále konec záruky univerzální služby,“ sdělil pro Daily Mail ředitel charitativní organizace Silver Voices, která se zaměřuje na seniory.
Objevily se také obavy z možného ruského vlivu, informuje Daily Mail. „V souvislosti s ruskými vazbami bych byl opatrný,“ řekl listu Vince Cable, bývalý britský ministr obchodu. Stávající šéf rezortu Jonathan Reynolds však již dříve uvedl, že byly informace o údajných vazbách na Rusko prověřeny a vyvráceny. Obavy vyvolalo Křetínského vlastnictví slovenské společnosti Eustream a jeho role v přepravě ruského plynu do Evropy. Eustream nicméně plyn z Ruska dováží se souhlasem EU a žádná z Křetínského společností plyn sama nenakupuje ani s ním neobchoduje.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vánoce jako energetický strašák? Podívejte se, který spotřebič je největší „žrout“ elektřiny