Krvák ve Vegas. Lékař vysvětlil, proč může zápasník pokračovat v boji i s tržnou ranou

Vstupoval do klece s doběla odbarvenými vlasy, na konci pekelné bitvy měl ale hlavu růžovou. Mohla za to krev z tržné rány na čele. Přesto dokázal UFC bijec Elves Brener souboj s Guramem Kutateladzem vyhrát. A to, že má ošklivé zranění, jako by vítěz ani nevnímal. K roztržení čela přitom došlo už ve druhém kole, přičemž duel skončil ve třetím. „Adrenalin v tu chvíli zkrátka funguje dobře,“ říká chirurg Pavel Holeka.

Byla to pořádně tvrdá přestřelka. Brazilec Elves Brener byl ve druhém kole zápasu na turnaji UFC on ESPN 48 v Las Vegas velmi blízko prohře. Gruzínec Guram Kutateladze jej dokázal skvěle trefovat a páčením ruky ho dostal k zemi. Následně jej zavalil hbitými trefami pěstmi a lokty. A právě jeden úder loktem roztrhl ošklivě Brazilcovo čelo na levé straně. Pokračoval ale dál v boji a ve druhé polovině třetího kola rivala sadou ran zastavil. Dosáhl tak vítězství technickým knockoutem.

ČTĚTE TAKÉ: Brutální Oktagon. Krvavá bitva i McGregorovo zranění, Vémola zhodnotil nového rivala

Pro laického diváka muselo Brenerovo zranění působit velmi zle. Jak může někdo s několikacentimetrovou krvácející ranou pokračovat v boji?

„V těchto případech je obvykle přivolán ringový lékař. Pokud má bojovník aktivní žilní anebo tepenné krvácení s rizikem velké ztráty krve nebo tam najdeme poranění kosti, tak zápas vždy zastavujeme,“ vysvětluje pro CNN Prima News Pavel Holeka, respektovaný chirurg a traumatolog, který sám deset let trénoval thajský box a K1.

Pokud tedy zranění nenaplňuje popsané komplikace, může souboj pokračovat dál, nic vážného nehrozí. Bojovníkovi může vadit pouze krev stékající do oka, ale samo zranění prakticky nevnímá. „Obvykle chce každý pokračovat v boji, ještě jsem se nesetkal s tím, že by mi zápasník řekl, ať to ukončím. Adrenalin v tu chvíli zkrátka funguje dobře,“ komentuje chirurg.

Zodpovědnost za zdraví bojovníka si v tu chvíli bere na svědomí právě doktor, který na dění v kleci či ringu dohlíží. Musí v tu chvíli vyhodnotit zdravotní rizika pro zápasníka, pokud duel nechá pokračovat.

„Občas se větší cut (tržná rána, pozn. red.) objeví. Zůstalo mi v paměti zranění Gábora Borárose zhruba před třemi lety. Tehdy mu ale, myslím, ukončilo zápas,“ vzpomíná Holeka.

Byť tržné rány vypadají občas děsivě, většinou se plně zahojí během dvou týdnů. A řeší se pouze několika stehy. „Pokud má ale lékař podezření, že došlo k poranění kosti či mozku, musí se udělat rentgen a CT vyšetření,“ upozorňuje zkušený traumatolog.

A co lékař při blízkém pohledu na krvavou ránu vlastně zhodnocuje? „Po očištění rány zhodnotí její charakter – délku, hloubku a šířku. Podívá se, zdali uvnitř není přítomno aktivní cévní krvácení,“ přibližuje Holeka. „Také se podívá, jestli nejsou uvnitř přítomny kostní úlomky.“

To vše rozhoduje o tom, zda bude zápas ukončen předčasně, nebo bude pokračovat. Může pak docházet k tam překvapivým vítězstvím, jako v případě Brenera, v jehož úspěch po druhém kole věřil málokdo. Zároveň podobná zranění mnoho lidí od MMA odrazují. Jedná se zkrátka občas o hodně krvavý sport.

Tagy:
úraz Las Vegas lékař MMA bojové sporty Pavel Holeka Guram Kutateladze