Vstupoval do klece s doběla odbarvenými vlasy, na konci pekelné bitvy měl ale hlavu růžovou. Mohla za to krev z tržné rány na čele. Přesto dokázal UFC bijec Elves Brener souboj s Guramem Kutateladzem vyhrát. A to, že má ošklivé zranění, jako by vítěz ani nevnímal. K roztržení čela přitom došlo už ve druhém kole, přičemž duel skončil ve třetím. „Adrenalin v tu chvíli zkrátka funguje dobře,“ říká chirurg Pavel Holeka.
Byla to pořádně tvrdá přestřelka. Brazilec Elves Brener byl ve druhém kole zápasu na turnaji UFC on ESPN 48 v Las Vegas velmi blízko prohře. Gruzínec Guram Kutateladze jej dokázal skvěle trefovat a páčením ruky ho dostal k zemi. Následně jej zavalil hbitými trefami pěstmi a lokty. A právě jeden úder loktem roztrhl ošklivě Brazilcovo čelo na levé straně. Pokračoval ale dál v boji a ve druhé polovině třetího kola rivala sadou ran zastavil. Dosáhl tak vítězství technickým knockoutem.
ČTĚTE TAKÉ: Brutální Oktagon. Krvavá bitva i McGregorovo zranění, Vémola zhodnotil nového rivala
Pro laického diváka muselo Brenerovo zranění působit velmi zle. Jak může někdo s několikacentimetrovou krvácející ranou pokračovat v boji?
„V těchto případech je obvykle přivolán ringový lékař. Pokud má bojovník aktivní žilní anebo tepenné krvácení s rizikem velké ztráty krve nebo tam najdeme poranění kosti, tak zápas vždy zastavujeme,“ vysvětluje pro CNN Prima News Pavel Holeka, respektovaný chirurg a traumatolog, který sám deset let trénoval thajský box a K1.
Pokud tedy zranění nenaplňuje popsané komplikace, může souboj pokračovat dál, nic vážného nehrozí. Bojovníkovi může vadit pouze krev stékající do oka, ale samo zranění prakticky nevnímá. „Obvykle chce každý pokračovat v boji, ještě jsem se nesetkal s tím, že by mi zápasník řekl, ať to ukončím. Adrenalin v tu chvíli zkrátka funguje dobře,“ komentuje chirurg.
Zodpovědnost za zdraví bojovníka si v tu chvíli bere na svědomí právě doktor, který na dění v kleci či ringu dohlíží. Musí v tu chvíli vyhodnotit zdravotní rizika pro zápasníka, pokud duel nechá pokračovat.
Zuckerberg vs. Musk? Hvězdy MMA se radují. Ať ukáží dobrý boj, říká Procházka
Mark Zuckerberg a Elon Musk se prý chtějí popasovat v kleci podle MMA pravidel. Ač tato zpráva zní až neuvěřitelně, myslí to prý oba dolaroví miliardáři naprosto vážně, nejen jako výzvu pro zasmání. Podle Dany Whita, šéfa slavné organizace UFC, která by souboj nejspíš zastřešovala, tím navíc vydělají pěkné peníze pro charitu. Už to je dobrá zpráva. Z duelu se ale těší i profesionální bojovníci. „Mají chuť se měřit a dávat si takové výzvy, a to si cením,“ říká například nejlepší český bojovník Jiří Procházka.
„Občas se větší cut (tržná rána, pozn. red.) objeví. Zůstalo mi v paměti zranění Gábora Borárose zhruba před třemi lety. Tehdy mu ale, myslím, ukončilo zápas,“ vzpomíná Holeka.
Byť tržné rány vypadají občas děsivě, většinou se plně zahojí během dvou týdnů. A řeší se pouze několika stehy. „Pokud má ale lékař podezření, že došlo k poranění kosti či mozku, musí se udělat rentgen a CT vyšetření,“ upozorňuje zkušený traumatolog.
A co lékař při blízkém pohledu na krvavou ránu vlastně zhodnocuje? „Po očištění rány zhodnotí její charakter – délku, hloubku a šířku. Podívá se, zdali uvnitř není přítomno aktivní cévní krvácení,“ přibližuje Holeka. „Také se podívá, jestli nejsou uvnitř přítomny kostní úlomky.“
🚨NSFW🚨
— MMA Mania (@mmamania) July 2, 2023
Here is Elves Brener’s gash he suffered against Guram Kutateladze pic.twitter.com/PSHiQkkaqO
To vše rozhoduje o tom, zda bude zápas ukončen předčasně, nebo bude pokračovat. Může pak docházet k tam překvapivým vítězstvím, jako v případě Brenera, v jehož úspěch po druhém kole věřil málokdo. Zároveň podobná zranění mnoho lidí od MMA odrazují. Jedná se zkrátka občas o hodně krvavý sport.