Vývojáři narychlo ušité kryptoměny Squid se rozhodli parazitovat nejen na popularitě bitcoinu, ale i na seriálu Hra na oliheň, který trhá po celém světě rekordy ve sledovanosti. Po pár dnech od spuštění projektu se hodnota tokenu vyšplhala téměř k hranici tří tisíc dolarů. Pak přišel kolaps – tvůrci Squidu utekli s miliony a investorům zbyli oči pro pláč.
Minulý týden se na platformě PancakeSwap začala obchodovat kryptoměna Squid, která se názvem i grafikou inspirovala populárním seriálem na Netflixu. Mnozí nezkušení investoři se chytili vábničky a vložili do projektu nemalé peníze.
Námět na Hru na oliheň nosil v hlavě roky. Režisér při natáčení přišel o šest zubů
Jihokorejský seriál Hra na oliheň se stal letos fenoménem po celém světě, světlo světa přitom mohl spatřit už dávno. Režisér Hwang Dong-hyuk měl koncept seriálu připravený přes deset let, dříve o něj ale nebyl zájem. Když se konečně začalo natáčet, kvůli stresu přišel Dong-hyuk o šest zubů.
Díky překotným nákupům se hodnota kryptoměny rychle vyšplhala z několika centů na 2 861 dolarů (63 tisíc korun). Pak přišlo během pár hodin kruté vystřízlivění. Služba CoinMarketCap, která shromažďuje údaje o nejrůznějších kryptoměnách, vydala upozornění, že s projektem Squid není něco v pořádku.
Ukázalo se, že tvůrci zrušili svůj web a zamezili investorům v tom, aby mohli kryptoměnu Squid prodat. Držitelé tokenu tak najednou drželi na účtě bezcennou kryptoměnu, jejíž hodnota klesla prakticky na nulu.
A tvůrci Squidu? Ti „včas“ využili vysoké ceny, vybrali zisky a uprchli. Podle webu televize CBS si nekalým způsobem přišli až na 3,3 milionu dolarů (73 milionů korun).
Nedá se čekat, že by investoři někdy dostali své peníze zpět, kryptoměnu ostatně kupovali na vlastní riziko. Kryptoměny tak nadále potvrzují, že jsou velmi rizikovou investicí, a lidé by měli pečlivě zvažovat, do jakého projektu vloží úspory.