Čím více státy útočí na bitcoin, tím je silnější. Regulace ho nezastaví, míní expert

Josef Tětek, expert na kryptoměny

360° 1.11.2021

Některé vlády i instituce se snaží napadnout bitcoin a zesměšnit myšlenku nestátních peněz. Podle ekonoma Josefa Tětka tím ale paradoxně důvěru v nejsilnější kryptoměnu posilují. Prohlásil to v pořadu 360°, kde rozebíral i hrozbu státních regulací.

„Bitcoin roste, protože byl navržen s myšlenkou různých útoků. Zdá se, že čím více jich má bitcoin za sebou, tím více ho to posiluje,“ řekl CNN Prima NEWS tuzemský popularizátor kryptoměn. „Čím více se státy snaží bitcoin změnit, zakázat, regulovat, tím více to dlouhodobě posiluje důvěru v bitcoin, jeho parametry a myšlenku, že tu s námi bude i další roky,“ dodal příznivce rakouské ekonomické školy.

Zvláště hlasitě se proti bitcoinu vymezuje Čína. Peking ze země vyhnal řadu těžařů, kteří své stroje za statisíce posléze zapojili v jiných zemích, zejména v USA. Princip nestátních peněz se ale Číně vymýtit nepodařilo. „Čína zakázala bitcoin asi šestkrát. Lidé tam s ním ale nadále pracují, tomu vláda nikdy nemůže úplně zabránit,“ míní Tětek.

Bitcoin vznikl v roce 2009 a po kaskádě vzestupů a pádů se postupně probíjí i do portfolií tradičních investorů. „Během let se hodně změnil jazyk, jakým velcí bankéři komentují bitcoin. Například banka JPMorgan už svým klientům umožňuje kryptoměnu nakupovat, takové kroky se dějí primárně v USA. V Evropě to zatím vidět není,“ sdělil ekonom.

Bitcoin nic nezastaví, tvrdí Tětek

Podle Tětka neexistuje nic, co by mohlo vzestup a používání bitcoinu zastavit. „Bitcoin už není tak rizikový jako dřív. Nemyslím si, že existuje něco, co by bitcoin zastavilo. Kdyby ano, už by se to stalo a bitcoin by neexistoval,“ vysvětlil.

Vlády ale mohou vcelku efektivně regulovat toky mezi bitcoinem a tradičním finančním systémem. Takovým místem, kde se tyto světy potkávají, jsou především burzy a směnárny. Tam mohou státy dohlížet na identitu uživatelů a zavádět regulační nástroje. „Čím přísnější budou tato opatření, tím více se bude vekslovat. To se děje v zemích jako Venezuela nebo Kuba,“ zmínil ekonom. Příznivci bitcoinu si totiž mohou posílat digitální mince mezi sebou, a to bez potřeby prostředníka.

Tětek se v pořadu 360° vyjádřil také k dalším kryptoměnám (takzvaným altcoinům), které se podle něj snaží na myšlence bitcoinu parazitovat. „Máme tu dvě kategorie – bitcoin jako globální nestátní peníze, anebo kryptoměny, které se ho snaží nějakým způsobem překonat. Tyto altcoiny ale často volí cestu větší centralizace. Jenže centralizované systémy už tu máme,“ uzavřel expert na kryptoměny.

Tagy:
riziko Bitcoin regulace kryptoměna vláda Čína 360° Josef Tětek