reklama

Čím více státy útočí na bitcoin, tím je silnější. Regulace ho nezastaví, míní expert

Některé vlády i instituce se snaží napadnout bitcoin a zesměšnit myšlenku nestátních peněz. Podle ekonoma Josefa Tětka tím ale paradoxně důvěru v nejsilnější kryptoměnu posilují. Prohlásil to v pořadu 360°, kde rozebíral i hrozbu státních regulací.

reklama

„Bitcoin roste, protože byl navržen s myšlenkou různých útoků. Zdá se, že čím více jich má bitcoin za sebou, tím více ho to posiluje,“ řekl CNN Prima NEWS tuzemský popularizátor kryptoměn. „Čím více se státy snaží bitcoin změnit, zakázat, regulovat, tím více to dlouhodobě posiluje důvěru v bitcoin, jeho parametry a myšlenku, že tu s námi bude i další roky,“ dodal příznivce rakouské ekonomické školy.

Zvláště hlasitě se proti bitcoinu vymezuje Čína. Peking ze země vyhnal řadu těžařů, kteří své stroje za statisíce posléze zapojili v jiných zemích, zejména v USA. Princip nestátních peněz se ale Číně vymýtit nepodařilo. „Čína zakázala bitcoin asi šestkrát. Lidé tam s ním ale nadále pracují, tomu vláda nikdy nemůže úplně zabránit,“ míní Tětek.

Bitcoin vznikl v roce 2009 a po kaskádě vzestupů a pádů se postupně probíjí i do portfolií tradičních investorů. „Během let se hodně změnil jazyk, jakým velcí bankéři komentují bitcoin. Například banka JPMorgan už svým klientům umožňuje kryptoměnu nakupovat, takové kroky se dějí primárně v USA. V Evropě to zatím vidět není,“ sdělil ekonom.

Bitcoin nic nezastaví, tvrdí Tětek

Podle Tětka neexistuje nic, co by mohlo vzestup a používání bitcoinu zastavit. „Bitcoin už není tak rizikový jako dřív. Nemyslím si, že existuje něco, co by bitcoin zastavilo. Kdyby ano, už by se to stalo a bitcoin by neexistoval,“ vysvětlil.

Vlády ale mohou vcelku efektivně regulovat toky mezi bitcoinem a tradičním finančním systémem. Takovým místem, kde se tyto světy potkávají, jsou především burzy a směnárny. Tam mohou státy dohlížet na identitu uživatelů a zavádět regulační nástroje. „Čím přísnější budou tato opatření, tím více se bude vekslovat. To se děje v zemích jako Venezuela nebo Kuba,“ zmínil ekonom. Příznivci bitcoinu si totiž mohou posílat digitální mince mezi sebou, a to bez potřeby prostředníka.

Tětek se v pořadu 360° vyjádřil také k dalším kryptoměnám (takzvaným altcoinům), které se podle něj snaží na myšlence bitcoinu parazitovat. „Máme tu dvě kategorie – bitcoin jako globální nestátní peníze, anebo kryptoměny, které se ho snaží nějakým způsobem překonat. Tyto altcoiny ale často volí cestu větší centralizace. Jenže centralizované systémy už tu máme,“ uzavřel expert na kryptoměny.

Tagy:
riziko Bitcoin regulace kryptoměna vláda Čína 360° Josef Tětek

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama