Cryfin aktuality, 1. díl
Kryptoměnová komunita momentálně řeší jediné téma – cenu. Hodnota bitcoinu a dalších kryptoměn totiž v průběhu ledna výrazně klesla a směrem vzhůru se drápe jen velmi obtížně. Podle kryptoměnového newsletteru české společnosti Cryfin za tím může stát i postoj ruského prezidenta Vladimira Putina, který chce zakleknout tamní těžaře.
Během roku 2021 si český fanoušek bitcoinu tak trochu zvykl, že se cena nejznámější kryptoměny v přepočtu pohybuje bezpečně za milionem korun. Jenže to se úderem nového roku změnilo, cena bitcoinu slétla až k 33 tisícům dolarů a v současnosti se obchoduje zhruba za 37 tisíc dolarů (800 tisíc korun). Slavná kryptoměna pak se sebou ke dnu stáhla i další kryptoaktiva.
Uživatelé kryptoměn proto v poslední době primárně hledají důvody výrazného cenového propadu. Jedním z nich mohlo být i utahování šroubů monetární politiky ze strany americké centrální banky. „Za poklesem bitcoinu stojí obecně makroekonomické události, zejména pak plán Fedu zvyšovat úrokové míry a rozprodávat svoje rezervy,“ uvádí Cryfin.
Rusko v boji s těžaři
Další důvody pro cenový kolaps je možné hledat i v další mocné zemi – Rusku. Největší stát světa je prozatím třetí nejdůležitější baštou bitcoinových těžařů (hned po USA a Kazachstánu), to se ale možná brzy změní.
Kryptoseriál: Říkají mu Bitcoin. Největší vynález 21. století, nebo moderní ruleta?
O Bitcoinu se hodně mluví a hodně píše. Málokdo ale opravdu ví, jak funguje. Když jeho cena padá, odpůrci se radují, když letí vzhůru, smějí se přefouklé bublině. A takhle pořád dokola už 12 let. Náš nový miniseriál si klade za cíl zvýšit povědomí o fungování Bitcoinu – vynálezu, který má ambice změnit k lepšímu náš dosavadní finanční svět.
Šéf Kremlu Vladimir Putin totiž zatlačil na vládu i centrální banku, aby začaly kryptoměny regulovat. Do budoucna je proto možné, že Rusko bude soustředit těžbu jen v určitých regionech, kde je přebytek zbytkové elektřiny. Z těžby kryptoměn se navíc dost možná stane typ koncesované živnosti, pro kterou bude člověk v Rusku potřebovat licenci.
Vzestup NFT trvá
Ne všechny sektory kryptoměnového byznysu ale zasáhl pokles ceny. Trh s NFTs (non-fungible token, v překladu nezastoupitelný token – jde o digitální vlastnictví zpravidla uměleckého díla) naopak nadále zažívá boom. „Rostou minimální ceny i objemy obchodů, které dosáhly až na 6,1 miliardy dolarů,“ informoval Cryfin.
Regulátoři se bojí ETF na bitcoinu
Mezi velkými společnostmi také nadále probíhá boj o to, kdo jako první zalistuje na burzu pravé bitcoinové ETF, tedy investiční nástroj, který by kopíroval vývoj ceny bitcoinu, ale reálně by fungoval jako cenný papír. Firma Valkyrie prozatím požádala o zalistování ETF, které bude sledovat akcie firem, které získávají alespoň polovinu příjmů z aktivit, které jsou spojené s těžbou kryptoměn.
Američtí regulátoři ale zatím nenašli odvahu povolit ETF přímo kryté bitcoinem.
Moderátor Filip Kalčák a zakladatel společnost Cryfin Václav Holler Zdroj: CNN Prima NEWS