reklama

Inflace bitcoinu paradoxně pomáhá. Virtuální svět by se měl regulovat, říká šéf CRYFIN

Svět sice bojuje se stále rostoucí inflací, pokud jste ale majitelem kryptoměn, zažíváte příjemné období. Instituce i jednotlivci si ve virtuální měně totiž své finance uchovávají. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl šéf investiční skupiny CRYFIN Václav Holler. I přesto, že poslední bitcoin se má vytěžit v roce 2140, doporučuje s nákupem neváhat.

reklama

Bitcoin je virtuální měnou. Nejedná se ale o jedinou kryptoměnu, která existuje. „Dnes je jich přes 10 tisíc,“ sdělil Holler.

S bitcoinem a kryptoměnami se často pojí slovo „těžit“. Co si pod tím představit? „Jedná se o decentralizovanou ekonomiku, tím pádem musí fungovat na úkor všech uživatelů v síti. Tito uživatelé, aby síť fungovala, propůjčují výkon svých zařízení a tím pádem jsou odměňováni v rámci těžení, aby síť běžela,“ vysvětlil Holler.

Dá se bitcoin regulovat?

Bitcoin vznikl jako odpověď na krizi v roce 2008. Některé státy ho přijaly jako oficiální platidlo, čímž podle Hollera pomáhají ekonomickému systému k tomu, aby byl co nejvíce protlačován dopředu. „Podstata bitcoinu je decentralizace a právě její svoboda. Dnes neexistuje instituce, která by řídila to, jak se bitcoin má chovat, kdy se bude prodávat,“ pokračoval šéf investiční skupiny CRYFIN.

Holler uvedl, že by bylo správné, aby se tento virtuální svět podřídil regulaci. „Jsme zastánci toho, ať regulace přijde co nejdříve. Zamezí se nežádoucím efektům, které přináší každá revoluce,“ má jasno Holler.

Už i některé banky ve světě umožňují s bitcoinem a dalšími kryptoměnami pracovat. „Největší australská banka poskytuje uložení bitcoinu na jejích bankovních účtech u svých klientů. Trend je jasný. Začíná to od Ameriky a postupuje dále,“ řekl Holler.

Kryptoměny přístavem

Díky tomu, že „klasický svět“ je zatížen inflací, kryptoměny rostou. „Kryptoměny jsou přístavem, kde nejen instituce, ale i drobní střadatelé uchovávají své finance, aby se ubránili finančním efektům jako je právě inflace,“ pronesl Holler.

U obchodování s bitcoinem je důležité sledovat dlouhodobý horizont, alespoň pětiletý. „U bitcoinu je krása, že známe jeho absolutní hodnotu, takže známe jeho množství, které je konečné. Tím pádem máme příležitost účastnit se něčeho, co do budoucna bude nedostatkovým zbožím. Myslím, že je také otázkou, jak velký kapitál chcete investovat a jak dlouho jste ochotni investovat čas do nejvyšší hodnoty,“ míní Holler.

Poslední bitcoin by měl být vytěžen zhruba v roce 2140. „Tím pádem už nemáme možnost se účastnit nově vytěžených bitcoinů. Nicméně nabídka a poptávka bude neustále kolovat a bude prostor nákupu, ale už za jinou cenu,“ dodal na závěr Holler.

Tagy:
investice těžba Interview banky inflace Bitcoin finance kryptoměna Václav Holler Cryfin

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama