KSČM je demokratická až moc. Nesouhlasím, že Horáková měla viset, říká mladý komunista

Narodil se po revoluci, v roce 1993. Když mu bylo 18 let, vstoupil do KSČM a na podzim bude kandidovat na post místopředsedy. „Už během útlého věku mě zajímalo, proč bohatí neustále bohatnou a na druhé straně jsou zde rodiny, pro které znamená zkázu i rozbitá pračka nebo lednička,“ říká Filip Zachariaš. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětluje, co žene mladé lidi přidat se ke KSČM a jak vnímá historii strany.

Do KSČM jste vstoupil v 18 letech. Co vás k tomu vedlo?
Jsou dvě skupiny lidí. Ti, kteří nadávají z hospod a doma ze sedaček. Druhá skupina nadává také, ale chce něco změnit. Jinak než přes politickou stranu to nejde. V roce 2011 byli Zelení zdiskreditovaní panem Bursíkem a paní Jacques, to nebyla ani zelená, ani levicově liberální politika, ale názorové salto. Pak tady byla sociální demokracie, kterou po Jiřím Paroubkovi přebral nekompetentní Bohuslav Sobotka. Pak vám nic jiného v nabídce nezbývalo, než KSČM, která nebyla zatížena žádnými skandály a korupcí. To jí zůstalo dodnes.

Komunisté pro vás nebyli zdiskreditováni svou minulostí? Řada lidí měla kvůli straně zničené životy.
Naopak. Vnímal jsem to tak, že se jako jediná politická síla dokázala podívat minulosti do očí a dokázala se omluvit a projevit určitou sebereflexi. Takoví sociální demokraté, ODS a lidovci by měli za posledních třicet let zpytovat svědomí také.

Opravdu se KSČM dokázala odstřihnout od minulosti? Marta Semelová si stojí za tím, že Milada Horáková nebyla ke svému přiznání přinucena, Stanislav Grospič řekl, že v srpnu 1968 nešlo o okupaci. To je podle vás sebereflexe?
Od nás se chtělo, aby se z nás stala demokratická strana. V tradičních stranách máte názorový rozptyl a máte tam jak liberálnější, tak konzervativnější směr. Nebyli bychom demokratická strana, kdybychom svým členům zakazovali mít své názory. Paní Semelová byla několikrát zvolena do parlamentu, takže nějakým skupinám veřejnosti její názory nevadily. Pan Grospič je poslancem dodnes s nezanedbatelným počtem preferenčních hlasů. Vidím to jako součást demokracie v rámci strany.

Vám osobně to nevadí?
Nechtěl bych se k těmhle věcem vyjadřovat. Těch problémů, které je dnes nutné řešit a jsou aktuálnější, je dost. V tomto ohledu máme své dokumenty, které byly přijaty a každého bych na ně odkázal. Omluvy za minulost už zazněly.

Samozřejmě nesouhlasím s tím, že paní Horáková byla vinna, že má viset. Ale je potřeba to vnímat v kontextu.

Nechci po vás omluvu. Zajímá mě váš pohled na tyto radikální postoje a minulost KSČ.
Pro mě to je historie, kterou mají vykládat historici, nikoliv zaplacení vykladači dějin z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Vlastní názor na to nemáte?
Je to dějinná etapa, která proběhla. Je nutné ji vnímat v kontextu. Svět byl rozdělený železnou oponou, 50. léta v USA znamenala mccarthismus. Historie nebyla černobílá. Samozřejmě nesouhlasím s tím, že paní Horáková byla vinna, že má viset. Ale je potřeba to vnímat v kontextu. Naše strana je demokratická, v mnoha ohledech až moc.

V čem je KSČM až moc demokratická?
Dnešní doba je rychlá, na sociálních sítích běží život v minutách a vteřinách. Objeví se problém. Než strana dokáže ten problém zpracovat a komunikovat s voliči, než to projde celou hierarchií, poradními orgány, připomínkováním různých skupin, už nás překřičí ANO nebo Okamura.

Není to spíš byrokracie, než demokracie?
Není. Každý má právo se k tomu vyjádřit a pak se tím musí vyšší orgán zabývat. Je to demokracie, kterou si sama strana škodí. Měla by dát větší rozhodovací pravomoc centru, které by mělo mít možnost ihned reagovat. Například KSČM má rozpracované téma migrační krize. Než byl vytvořený dokument, který má 15 nebo 20 stran, tak už ostatní strany křičely migranty ne, migranty ano.

Když jste vstoupil do KSČM, co vám na to řekli kamarádi?
Přijali to normálně, moje názory znali. Ti, kterým se to nelíbilo, tak to nebyli přátelé.

Přestal se s vámi někdo bavit?
Napočítal bych je na prstech jedné ruky. Nemrzí mě ani jeden z nich.

S přáteli řešíte politiku?
Debaty o obecných věcech, které hýbou českou společností, vedeme. V mnoha ohledech mi dávají za pravdu.

Odmítám, že za rok 2020 a za to, kde jsme, může tehdejší KSČ.

V jednom rozhovoru jste řekl, že společnost je založena na jediném měřítku, a to jsou peníze. Jak byste si společnost představoval?
V rámci stávající společnosti je těžké představit si jiné měřítko než ty peníze. Jdete do zaměstnání – první, co vás zajímá, je, kolik budete vydělávat.

To asi lidi zajímalo vždy, ne?
To ano. Ale potom máte to B. Polovinu domácností položí na kolena jedna rozbitá pračka. To je neskutečné ve státě, který se považuje za vyspělý.

Co s tím?
V ideálním případě by se neměly rozevírat nůžky mezi lidmi, ale naopak svírat. Nedávno jsem narazil na tabulku přepočtu výplat v ČR a v Německu. Ty rozdíly jsou propastné. Ti, co nám po revoluci říkali, že za pět let doženeme západ, buď vědomě lhali, nebo to byli nekompetentní lidé.

Nejsme pozadu právě kvůli plánovanému hospodářství, které dělala KSČ?
Odmítám, že za rok 2020 a za to, kde jsme, může tehdejší KSČ. Třicet let je na nápravu dost. Je vidět, že dálnice D1 postavená v 70. letech má pořád dva pruhy, jsme pořád chudí příbuzní západu a společnost se k většímu blahobytu neposunula.

Myslíte si, že míra blahobytu se nezlepšila? Češi se mají nejlíp v historii, jak vyplývá z několika analýz. Máme kvalitní vzdělání i zdravotnictví.
Statistika vzdělání je jedna věc, ale reálná míra znalostí je věc druhá. Jsou oblasti, které šly dopředu, a já to vítám. I na náměstích v roce 1989 stála řada členů KSČ, která chtěla vystřídat ten stávající systém, byrokratické zvyky a setrvačnost. Dopředu ano, ale ne krok zpět a pro některé hodně dobře a některé hodně špatně. Ale odmítám tu tezi, že za současný stav může Štrougal, Jakeš nebo Husák.

Když zmiňujete Jakeše, vaše vyškovská organizace sdílela příspěvek na Facebooku, kde Miloše Jakeše srovnávala s Václavem Havlem, což mnohé pobouřilo. Proč jste to sdíleli?
To je fotka, která běhala na sítích ještě předtím, než pan Jakeš zemřel. Ta fotka ukazuje dva současníky, jeden moc předával, druhý ji přijímal. Oba formovali konec 80. a začátek 90. let. Je to ukázka toho, že pan Jakeš se nad to dokázal povznést. Jedna z těch fotografií je z filmu Milda, kde pan Jakeš zapózoval na lavičce Václava Havla. Nevidím na tom nic špatného. Spíš mě překvapilo, že to někoho pobouřilo.

Miroslav Kalousek označil příspěvek za bolševickou nestoudnost.
Potřebuje zakrýt své hříchy, tak dělá tato prohlášení, aby měli jeho fanoušci co sdílet. Nevím, proč je to pobuřuje. Je to součást toho, co hlásal Václav Havel. Jsme jiní, nejsme jako oni, dost bylo nenávisti. Nevím, proč je to rozčiluje, když Václav Havel byl zvolen prezidentem díky hlasům komunistických poslanců.

Co se týče směřování KSČM, na podzim budete mít odložený sjezd, máte nominace na místopředsedu strany. Na předsedkyni bude kandidovat Kateřina Konečná, obhajovat bude i Vojtěch Filip. Koho z nich byste chtěl v čele strany?
KSČM není strana jednoho muže či jedné ženy. Je třeba, aby do vedení usednul tým schopných lidí. Ten tým by měl zabrat hlavně v oblasti marketingu, komunikace s veřejností. Dělal jsem si vnitřní test. Mezi pár lidí jsem dal pár bodů z našeho programu. I mladí říkali, že by se pod to dokázali podepsat. To je to, co neumíme – podat naše myšlenky tak, aby někoho zaujaly. Nechali jsme se onálepkovat jako strana starých pro staré. Přitom to není pravda. Svého času jsme měli nejmladší poslankyni – paní Konečnou. V krajích máme řadu lidí pod 40 let. Nechci říkat, jestli to má být Petr, Pavel nebo Pavla. Chci člověka, který má tah na branku, který bude umět komunikovat prostřednictvím sociálních sítí, abychom nemuseli všechno dovysvětlovat.

Souhlasíte s tím, že KSČM toleruje vládu miliardáře a podnikatele Andreje Babiše?
Bez pochyby velkého podnikatele se svými vlastními zájmy. Souhlasím s tím do té míry, dokud se nám bude dařit tlačit ho k levicovým opatřením. Když se rozhodovalo, zda se přikloníme k podpoře, tak jsme stáli před rozhodováním, jestli si stoupnout do opozice mezi pány Kalousky, Stanjury, Fialy, Bartošky a další, nebo se pokusíme převzít odpovědnost a tlačit Andreje Babiše k levicovým opatřením, která pomůžou velké skupině lidí. Andrej Babiš nejdříve nabídl spolupráci ODS, takže hrozilo, že se vrátí, co se předvádělo od roku 2006 do roku 2013. Je dobře, že jsme tomu zabránili. Nevidím nic špatného na zvyšování mezd a důchodů.

Chápou to voliči? V posledních průzkumech to pro KSČM nevypadalo úplně nejlíp, nemusela by se ani dostat do Sněmovny.
Části lidí se naše angažmá s Andrejem Babišem nelíbí. Ale je to menší zlo. Je lepší uskutečnit alespoň něco než nic. Ne vždy se nám daří naše úspěchy prodávat.

Filip Zachariaš se narodil v roce 1993 ve vesnici Nemochovice na Moravě. V 18 letech vstoupil do KSČM. Vystudoval politologii a sociologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Je členem Výkonného výboru KSČM. Je předsedou vyškovské organizace. V letošních říjnových volbách kandiduje jako dvojka do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Před dvěma lety neúspěšně kandidoval na pozici místopředsedy partaje, letos na podzim to zkusí znovu.

Tagy: