Kubek se ostře pustil do Voráčka: Šíříte nesmysly. A vy zas deptáte lidi, hájil se lékař

V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Kubka rozčílilo, když známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, během vysílání doporučoval ústní vodu jako prevenci proti covidu.

Spor začal, když Vlastimil Voráček dostal otázku, zda stále vnímá kloktání ústní vody jako prevenci proti onemocnění COVID-19. „Ano, je na to německá i anglická studie. Stejně tak stříkání nosním sprejem. Virová nálož se tím dá zredukovat. Nejde o to, že se tím vyhojíte, ale snížíte pravděpodobnost, že se ten virus tolik rozběhne,“ odvětil Voráček.

Proti tomu se však Milan Kubek tvrdě ohradil: „Jsem rád, že je pan doktor ortoped, a věřím, že dobrý. Protože tohle jsou naprosté nesmysly a je smutné, když takovým bizarním doporučením lidé podléhají. Pak to hlupáci šíří dál. Řadě lidí tyhle příšerné rady poškodily zdraví. Doporučuji lidem ignorovat to.“

Kubek: Není lepší se naočkovat?

Prohlášení prezidenta ČLK Voráčka nijak nerozhodilo. Kubka vyzval, aby si zmíněnou německou a anglickou studii přečetl. Poté ortoped znovu připomněl, že v případě kloktání ústní vody se má jednat pouze o prevenci.

„A není lepší se naočkovat?“ zeptal se Kubek. Poté přešel do ofenzivy i Voráček: „Nejhorší je, když lidi začnete deptat tím, že je každý den budete konfrontovat strachem. Když ke mně přijde pacient a má nějaký zdravotní problém, tak já se pokouším mu ten strach sebrat. Psychické deptání pacientů redukuje jejich imunitní systém.“

Kubek si však dál stál za tím, že ústní voda jen těžko v boji s covidem může nahradit vakcínu. „Nemůžeme lidem říct: Kloktejte ústní vodu a budeme všichni happy. Kdybyste byl naočkován, a všichni účastníci olympijské výpravy byli naočkováni, mohli jsme si ušetřit mezinárodní ostudu,“ uvedl v narážce na události z loňského léta a takzvaného covidového letu českých olympioniků.

Voráček: Moji kritici bazírovali na hypotézách

Vlastimil Voráček byl tehdy součástí české výpravy do japonského Tokia při cestě na odloženou olympiádu. Na palubě letadla ovšem došlo k rozšíření nákazy koronavirem mezi cestující včetně několika českých reprezentantů. Voráček byl tehdy označen za pravděpodobného prvního nakaženého.

Ortoped, který se léta staral o české tenisty a tenistky v Davis Cupu či Fed Cupu, si je prý na 99 procent jistý, že tzv. pacientem nula na palubě nebyl on. „Podle měření jsem v sobě neměl skoro žádnou virovou nálož. Všichni ostatní, co se dostali do izolace, ji měli větší než já. Plno mých kritiků o tom vůbec nic nevědělo a jejich komentáře bazírovaly na hypotézách,“ uvedl.

Podle Voráčka navíc nebyl pozitivní nikdo, kdo kolem něj seděl v letadle. Naopak všichni ostatní nakažení cestující prý seděli blízko vedle sebe. Lékař také v pořadu tvrdil, že podle krevních testů, které si nechal udělat po návratu z Japonska, prodělal covid už v květnu, tedy zhruba dva měsíce před olympijským odletem.

„Samozřejmě že je mi líto každého sportovce, který o tu olympiádu kvůli tomu přišel. Ale že já jsem byl pozitivní, neznamená, že kdybych byl očkován, tak se to nestalo,“ dodal.

Ani to Kubka neuklidnilo a ortopedovi v závěru vzkázal: „Nevzal jste si z toho vůbec nic. Tady není sebemenší náznak nějaké pokory. Pokazila se kariéra mnoha lidem a pokazila se image České republiky. Šel jsem sem s tím, že vy nejste ten hlavní viník, ale vy děláte všechno pro to, abych si to myslel.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.