Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.
Často slýcháme z nejrůznějších názorových kruhů, že současná vakcína, která byla vyvinuta na míru původnímu wuchanskému koronaviru, už je proti současné dominantní variantě omikron slabá a zastaralá.
Například imunolog Jiří Šinkora hodnotí dostupné očkovací látky proti covidu následovně: „Není to vakcína, ale už poměrně zastaralý a málo účinný vyvolavač protilátkové odpovědi proti určitému typu výběžku koronaviru SARS-CoV-2, který dnešní převažující varianta už nepoužívá.“
Pravdou je, že podle dosavadních zjištění je varianta omikron výrazně nakažlivější než předchozí indická delta. Omikronem se tedy může nakazit i člověk, který prošel dvěma, nebo dokonce třemi dávkami očkování. Statistiky ale naznačují, že vakcína i v případě omikronu výrazně snižuje riziko hospitalizace. Toho se drží i Jaroslav Flegr.
„Proč se očkovat údajně zastaralou vakcínou, která navíc nezabrání infekci a nezajistí kolektivní imunitu? Třeba proto, že svou hlavní funkci – zabránit těžkému průběhu nemoci – plní v podstatě stejně dobře, jako by ji plnily nové vakcíny ušité na míru omikronu pár měsíců po vakcinaci,“ řekl s tím, že současné očkovací látky považuje za „zatraceně dobré“.
Poté přímo promluvil k těm, kteří čekají na nové vakcíny vytvořené na míru novým variantám: „Vakcíny na omikron nejsou a nejspíš ani nebudou. Výrobci totiž nejsou blbí a dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu a v populaci se bude šířit jiná varianta viru. Nebo, v lepším případě, pandemie skončí.“
Podobnou rétorikou vysvětlují výrobci vakcín, proč očkovací látky na britskou alfu, indickou deltu nebo jihoafrický omikron nikdy nevznikly. Například společnosti Pfizer a BioNTech jsou prý schopny zhruba do 100 dní vyvinout a vyrobit vakcínu ušitou na míru kterékoliv variantě koronaviru. Jenže ani takový časový úsek nemusí stačit.