Kučera: TOP 09 podpoří snadnější propouštění. Firmy najmou Filipínce, varuje Fiala z SPD

Nedělní Partie Terezie Tománkové

Kučera a Fiala o snadnějším propouštění

Firmy by se mohly snáze zbavovat svých zaměstnanců a český trh práce by se mohl znovu rozhýbat. S návrhem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) souhlasí člen TOP 09 Michal Kučera, který by pro tento nápad zvedl ruku. Se záměrem ale ostře nesouhlasí místopředseda SPD Radim Fiala, podle kterého by se firmy zbavily českých zaměstnanců a poohlížely by se po cizincích. Politici se o tom přeli v Partii Terezie Tománkové.

Snadnější propouštění by mělo být obsažené v novele zákoníku práce. Ten připravuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by ale zkrátil výpovědní lhůty a také by podpořil snadnější výpověď bez udání důvodu. Podporu má například od Michala Kučery z TOP 09. „Jsem z podnikatelského prostředí a za tento sektor říkám jednoznačné ano. Trh práce musí být více pružný,“ řekl Kučera.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Green Deal jako hlavní téma evropských voleb. Kandidáti chtějí změny, každý ale jiné

Podle něj si dnes firmy musí říct, jestli chtějí nového zaměstnance, protože to pro ně znamená dlouhodobý závazek. Samozřejmě to ale musí být spojené s rozumným odstupným, které určitě bude tématem v této diskuzi,“ řekl dále Kučera, podle kterého by TOP 09 tento návrh podpořila.

S kritikou ale přišel Radim Fiala z SPD, podle kterého bude opoziční hnutí vždy proti: „Jsou země, kde mají výpovědi bez udání důvodu běžně. To jsou ale velmi bohaté země, kdy propuštění lidí dostávají dlouhodobou a vysokou státní podporu. Ptám se, jak to ufinancujete a jak se postaráte, aby lidé neskončili na dlažbě?“

Politik SPD také řekl, že pokud firmy budou chtít ušetřit, tak propustí české pracovníky a místo nich si vyhledají pracovníky z jiných zemí. „Prostě aby podnikatelé ušetřili, tak si budou nabírat nějaké Filipínce a budou vyhazovat z práce české občany. Podle mě je to velmi nebezpečné,“ řekl Fiala.

Tagy: