Po několika měsících je rozpočet ministerstva obrany opět v ohrožení. Správci státní kasy chtějí dát příští rok armádě 90,73 miliardy korun, zatímco dlouhodobý plán schválený vládou činí 95,16 miliardy. Škrt zásadně ovlivňuje strategické zakázky.
Že je neplánované a poměrně výrazné snížení rozpočtu velkým zádrhelem, potvrzuje Jan Pejšek, tiskový mluvčí ministerstva obrany. Vysvětluje, že na schválený plán ve výši 95,16 miliardy má už resort navázané investiční plány a nákupy. „Doufáme, že i přes složitou ekonomickou situaci bude ještě prostor pro jednání o navýšení,“ doplňuje Pejšek CNN Prima NEWS.
Ministerstvo financí se ale zatím k žádným velkým debatám nebo ústupkům nemá. Hodnoty 95 miliard korun by měl podle jeho propočtů obranný rozpočet dosáhnout až v roce 2023.
„Pracujeme s proporcionálními úsporami napříč kapitolami. Rozpočet nemá žádné poražené resorty,“ reaguje Michal Žurovec, tiskový mluvčí ministerstva financí. A doplňuje, že i tak obranný rozpočet mezi roky 2021 a 2022 vyroste. Konkrétně o 5,3 miliardy. V plánu byl nicméně desetimiliardový výskok.
Nové propočty ministerstva financí znamenají, že už neplatí ani dohoda, k níž loni v září došlo mezi Alenou Schillerovou a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (oba za ANO). Úrovně 101,7 miliardy korun, jíž měl obranný rozpočet dosáhnout v roce 2023, se podle čerstvých plánů ani nedotkne. A nepřiblíží se k ní ani v roce 2024. Tehdy se podle čerstvých vizí počítá s hodnotou 99,5 miliardy korun. Tedy 1,47 procenta HDP.
Jde tak o další zásadní zásah do českého obranného plánování. První přišel loni v prosinci, kdy Andrej Babiš, aby získal podporu komunistů při hlasování o rozpočtu, armádě na poslední chvíli sebral 10 miliard. Ty se pak zdlouhavě vracely.