
Auto náhle vjelo pod kola jinému. Při čelní srážce v Ostravě se zranilo i tříleté dítě
Sejdeme se na Stalinu. Věta, kterou si i dnes mladí Pražané říkají, pokud si chtějí dát sraz v okolí letenského metronomu. Dříve totiž na tomto místě stál obrovský pomník sovětského diktátora a masového vraha Josifa Stalina. Dostavěn a odhalen byl přesně před 70 lety. Tehdy šlo o největší skupinové sousoší v Evropě, kvůli němuž komunisté zbourali stadion fotbalové Slavie. Stavba, které se posměšně přezdívalo „fronta na maso“ či „tlačenice“, vydržela na Letné jen sedm let. Po odsouzení Stalinova kultu osobnosti se žulové monstrum přestalo líbit i komunistům. Pomník nechali odstřelit v roce 1962.
Potkat u nás někdejšího vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina je možné i 100 let po jeho smrti. Zemřel 21. ledna 1924. V těchto dnech třeba putoval ulicemi Ostravy, neboť čtyřmetrová bronzová socha z někdejší Leninovy třídy změnila majitele. „Určitě jsem ji nekoupil z úcty k jednomu z největších masových vrahů, rád bych však sochu zachránil jako memento. Aby se například nezapomnělo, jak komunismem zblblí novomanželé kladli po obřadu květiny právě k této soše,“ říká pro CNN Prima NEWS nový vlastník bronzového revolucionáře. Další nadživotní Iljiče opatruje například Státní oblastní archiv v Chebu, Muzeum Českého krasu v Berouně či Muzeum umění v Olomouci.
Když byl ve čtvrtek 19. března 1953 pohřbíván Klement Gottwald, ze všech stran bylo slyšet, že to byl táta anebo otec. „Jak rodný otec měl nás rád, / do boje za náš šel prvý. / Kéž bych mu mohla srdce dát, / bušící živou krví,“ napsala nad Gottwaldovou rakví dělnická básnířka Marie Kratochvílová. A myslela to vážně. Když Gottwaldovi selhalo srdce, kdyby to prý šlo, ráda by mu darovala svoje.
Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.
Před 68 lety zemřel Josif Stalin. Po smrti jednoho z nejsurovějších diktátorů všech dob se uskutečnil mocenský boj o jeho pomyslné křeslo. Výsledek zápasu o post generálního tajemníka SSSR výrazně ovlivnil ideologii celého tehdejšího východního bloku. Vedl například ke změně politických poměrů v Československu i k odpálení obrovského sousoší na Letné.
Dvaatřicetiletá Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, je považována za nejvlivnější ženu Severní Koreje. Má na starost vůdcovu propagandu, zastává důležitou funkci v politbyru, říká se také, že je Kimovou blízkou asistentkou a konfidentkou, a dokonce adresovala několik veřejných projevů. Kdo je nejsilnější žena za osmatřicátou rovnoběžkou, a je možné, že se stane Kimovou následovnicí?
Dohady o údajné smrti severokorejského vůdce se objevily během dubna, když se tři týdny neukázal na veřejnosti. Severokorejská státní agentura KCNA se snažila rozptýlit spekulace o jeho zmizení 1. května, kdy zveřejnila Kimovy záběry pořízené při slavnostním otevření továrny na hnojiva. Čínská bojovnice za lidská práva Jennifer Zengová upozorňuje, že Kim Čong-un na nich ovšem vypadá jinak než dříve.
„Nic necharakterizuje Kima lépe než to, jak málo o něm ve skutečnosti víme,“ napsal koreanista Mark Bowden v článku pro americké vydání časopisu Vanity Fair o záhadném vůdci KLDR. V posledních dnech se objevily domněnky, že je Kim Čong-un ve vážném stavu po operaci srdce. Představitelé sousední Jížní Koreje prohlásili, že informaci nemohou ze svých zdrojů potvrdit. Diktátor si střeží vše mimo svůj opečovávaný oficiální obraz, ve skutečnosti se o jeho zdravotním stavu vždy vedou pouze dohady.