CNN Prima News kult osobnosti

kult osobnosti

Výpis příspěvků ke štítku „kult osobnosti“

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit

8. května 2021 21:54

Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.

Muž zodpovědný za miliony mrtvých. Před 68 lety zemřel Josif Stalin

5. března 2021 18:26

Před 68 lety zemřel Josif Stalin. Po smrti jednoho z nejsurovějších diktátorů všech dob se uskutečnil mocenský boj o jeho pomyslné křeslo. Výsledek zápasu o post generálního tajemníka SSSR výrazně ovlivnil ideologii celého tehdejšího východního bloku. Vedl například ke změně politických poměrů v Československu i k odpálení obrovského sousoší na Letné.

Nemanželské dítě Kim Čong-ila v zákulisí propagandy: Kdo je nejsilnější žena Severní Koreje?

7. května 2020 05:30

Dvaatřicetiletá Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, je považována za nejvlivnější ženu Severní Koreje. Má na starost vůdcovu propagandu, zastává důležitou funkci v politbyru, říká se také, že je Kimovou blízkou asistentkou a konfidentkou, a dokonce adresovala několik veřejných projevů. Kdo je nejsilnější žena za osmatřicátou rovnoběžkou, a je možné, že se stane Kimovou následovnicí?

Nahradil Kim Čong-una dvojník? Má jiné zuby, uši i vlasy, myslí si aktivistka

5. května 2020 17:06

Dohady o údajné smrti severokorejského vůdce se objevily během dubna, když se tři týdny neukázal na veřejnosti. Severokorejská státní agentura KCNA se snažila rozptýlit spekulace o jeho zmizení 1. května, kdy zveřejnila Kimovy záběry pořízené při slavnostním otevření továrny na hnojiva. Čínská bojovnice za lidská práva Jennifer Zengová upozorňuje, že Kim Čong-un na nich ovšem vypadá jinak než dříve.

Je Kim Čong-un po operaci srdce? Jak severokorejští diktátoři (ne)informují o svém zdraví

21. dubna 2020 16:28

„Nic necharakterizuje Kima lépe než to, jak málo o něm ve skutečnosti víme,“ napsal koreanista Mark Bowden v článku pro americké vydání časopisu Vanity Fair o záhadném vůdci KLDR. V posledních dnech se objevily domněnky, že je Kim Čong-un ve vážném stavu po operaci srdce. Představitelé sousední Jížní Koreje prohlásili, že informaci nemohou ze svých zdrojů potvrdit. Diktátor si střeží vše mimo svůj opečovávaný oficiální obraz, ve skutečnosti se o jeho zdravotním stavu vždy vedou pouze dohady.