„Nic necharakterizuje Kima lépe než to, jak málo o něm ve skutečnosti víme,“ napsal koreanista Mark Bowden v článku pro americké vydání časopisu Vanity Fair o záhadném vůdci KLDR. V posledních dnech se objevily domněnky, že je Kim Čong-un ve vážném stavu po operaci srdce. Představitelé sousední Jížní Koreje prohlásili, že informaci nemohou ze svých zdrojů potvrdit. Diktátor si střeží vše mimo svůj opečovávaný oficiální obraz, ve skutečnosti se o jeho zdravotním stavu vždy vedou pouze dohady.
Uzavřená Severní Korea je od konce ledna izolována ještě více než dřív – v souvislosti s pandemií koronaviru zůstal otevřený jediný hraniční přechod s Čínou, a to pouze pro kamiony. Samotná Čína varovala své občany, aby se k hranici nepřibližovali, protože by mohli být postřeleni. Severokorejské mlžení okolo koronaviru ještě více podnítilo fantazie o tom, co se v zemi doopravdy děje.
Kim Čong-un naposledy vystoupil ve státní televizi 12. dubna. Spekulace ohledně jeho zdravotního stavu vyeskalovaly, když chyběl na oslavách narození svého děda 15. dubna. Jde totiž o jeden z nejvýznamnějších severokorejských svátků. Kult Kim Ir-sena je stále velmi silný a severokorejská propaganda z velké části stojí na principu pokrevnosti, která Kim Čong-una opravňuje vládnout.
Vládcova absence na velké události rozvířila spekulace. Médium NK Daily, do nějž přispívají z většiny severokorejští uprchlíci, tvrdilo, že se dozvědělo od anonymního zdroje, že Kim Čong-un je ve vážném stavu po operaci srdce. K té ho měla dohnat obezita a kouření. Tuto zprávu opřenou o jediný zdroj rychle převzala světová mainstreamová média.
Ani jeden nakažený koronavirem, chlubí se KLDR. Experti čekají katastrofu
Už pátým měsícem svět bojuje s pandemií koronaviru, jejíž počátky leží v čínském městě Wu-chan. Nemocí se už nakazily bezmála dva miliony lidí. Jeden ze států, který s Čínou sdílí několik set kilometrů dlouhou hranici, ale epidemii, podle svých oficiálních tvrzení, dokonale vzdoruje – Severní Korea.
Představitelé Jižní Koreje i Číny však tyto teorie záhy odmítli s tím, že nic nenasvědčuje tomu, že by Kim Čong-un byl ve vážném stavu. „Rozhodně však stojí za zmínku, že nikdo nepopřel, že by vůdce podstoupil operaci srdce,“ uvedl server BBC.
Kim Ir-sen skrýval nádor o velikosti tenisového míče
Není to poprvé, co se spekulovalo o zdraví prvního muže Severní Koreje. V roce 2014 Kim Čong-un zmizel z veřejného života na 40 dní. Pak se objevil s hůlkou. Státní média potvrdila, že měl tělesné obtíže, spekulace o tom, že trpí dnou či že mu lékaři odstranili cystu z kotníku, však tamní oficiální média nepotvrdila, ani nevyvrátila.
Všichni tři poslední severokorejští vůdcové měli ve zvyku si svůj zdravotní stav střežit. Severní Korejci je totiž vnímají v podstatě jako bohy, kteří přece fyzickými obtížemi netrpí. Jsou o tom natolik přesvědčení, že nemohli uvěřit smrti Kim Ir-sena, který skonal v roce 1994. Ten přitom několik let skrýval nádor na krku o velikosti tenisového míče. Fotografové jej směli snímat jen zleva a na veřejnosti vystupoval tak, aby výrůstek nebylo možné vidět. Existují jen asi dva snímky, na nichž je velký tumor zřetelný.
První žena v čele Severní Koreje?
Dohady o zdravotních potížích vůdce země nad osmatřicátou rovnoběžkou vedou k otázce, kdo by šestatřicetiletého Kima v případě úmrtí nahradil. Jeho zbožštění je tak silné, že nástupce si „musí“ diktátor zvolit ještě před svou smrtí, aby Severokorejci neutrpěli psychologický šok, poznamenal koreanista Jae-Cheon Lim ve své knize Leader Symbols and Personality Cult in North Korea. Kult postavený na pokrevnosti je velice silný a nastupující vůdce vždy nejprve upevní svou pozici tím, že zbožští svého předchůdce. Na tomto základě pak vystaví vlastní kult. Stejně pracoval také Stalin, který nejprve zbožštil Lenina a až pak zajistil svou pozici tím, že se prohlašoval za jeho následovníka.
Kim Čong-il se, na rozdíl od svého předchůdce, s volbou nástupce zdráhal, veřejnost proto neměla na ztotožnění se s Kim Čong-unem moc času. Kult současného vůdce však stojí do velké míry na tom, že je velice podobný svému dědovi a stylizuje se do jakési jeho reinkarnace. Těší se také větší oblibě než jeho otec.
Kdo by se stal případným nástupcem současného vůdce, není jasné. Podle BBC by volba mohla padnout na Kim Čong-unovu sestru Kim Jo-čong, která měla letos v březnu dokonce první veřejný proslov a často se objevuje po boku svého bratra. To je vzhledem k tomu, že se Kim Čong-il na veřejnosti neobjevoval ani svou ženou, velice neobvyklé.