Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.
Bedrimuhamedow rozhodl, že v neděli 9. května válečným veteránům z 2. světové války rozdá dary za jejich služby při porážce nacistického Německa a dalších států Osy. Veteráni, kteří již téměř bez výjimky přesáhli 90 let, však zároveň dostali pokyn, aby sumu na zmíněné dárky sami odevzdali úřadům.
Tady se covid neřeší. Které státy nepočítají nakažené a se světem se odmítly bavit?
Světová média každý den přinášejí čerstvé statistiky o nakažených a vakcinovaných ze zemí po celém světě. Některé státy ale na tuto transparentnost nepřistoupily, a tak ostatní nemají kvalitní přístup k informacím, co se uvnitř těchto komunikačně uzavřených zón děje. Jak s nákazou bojují například Tanzanie, Turkmenistán nebo Severní Korea? Nikdo netuší.
Informovaly o tom místní zdroje Rádia Svobodná Evropa. To uvádí, že k situaci došlo minimálně ve východním regionu Lebap. Nutno podotknout, že stejný scénář čekal turkmenské veterány již loni. I tehdy byly peníze na jejich dary či medaile od prezidenta vybrány právě z jejich kapes.
Svobodná Evropa uvádí, že letošní požadovaná částka na hlavu je mnohem vyšší. Není ovšem jasné, zda se od kontroverzního a autoritativního Berdimuhamedowa dočkají honosnějších darů, protože země i přes rozsáhlé nerostné bohatství a naleziště ropy patří mezi chudší státy, které trpí finanční krizí.
Paradoxem navíc je, že mnohdy veteráni od prezidenta a státu dostávali dar formou peněz. Před rokem 2020 dostávali pravidelně 200 manatů, což je zhruba 1200 korun. Pro zajímavost – sousední Uzbekistán a Kazachstán již oznámily, že jejich váleční veteráni letos dostanou v přepočtu na české koruny zhruba 20 tisíc, respektive téměř 50 tisíc korun. Ruští vysloužilí vojáci, kteří bojovali ve 2. světové válce, by pak měli dostat 10 tisíc rublů, tedy necelé tři tisíce korun.
Prezident, který nesnáší černou a staví sochy koňům i psům
Turkmenistán patří podle zahraničních pozorovatelů mezi nejrepresivnější země na světě. Již od roku 2006 zde tvrdou rukou vládne zmiňovaný prezident Gurbanguly Berdimuhamedow. Ten ve světě proslul jako velmi netypický prezident.
Berdimuhamedow je znám jako příznivec bílé barvy, a tak se hlavní město Turkmenistánu Ašchabadu stalo „nejmramorovějším“ městem na světě. Zní to neuvěřitelně, ale město drží rekord v počtu budov, které jsou z bílého mramoru. S láskou k bílé barvě přichází ruku v ruce i odpor k černé. Berdimuhamedow tuto barvu tak silně nesnáší, že dokonce zavedl pravidlo, že v hlavním městě nesmí jezdit auta černé barvy. Policie vlastníkům auta zabavila a vrátila jim je pod podmínkou, že si je nechají přestříkat bílou nebo stříbrnou barvou.
Turkmenský prezident je rovněž milovníkem koní a psů, zejména těch turkmenských. Místní plemeno achaltekinského koně, respektive psa alabaje, tak dává například jako nejvyšší dar významným státním návštěvám. Oběma zvířatům těchto plemen navíc nechal postavit honosné sochy. Psí sochu odhalil poměrně nedávno, ke konci loňského roku.
Básník, který driftoval u Jámy do pekla
Berdimuhamedow je rovněž vášnivým básníkem. Nepřekvapí, že většina jeho tvorby se točí právě kolem turkmenských koní či alabaje. O psovi měl dokonce píseň. Hudba je totiž dalším koníčkem kontroverzní hlavy státu. Hraje na různé hudební nástroje a problémy nemá ani se zpěvem. Vystupuje též jako DJ a v klipech svého vnuka.
Prezident také rád dává najevo své schopnosti ve fyzických a válečných aktivitách. Známé je například video, při kterém za potlesku svých politických kolegů zvedá zlatou tyč. Turkmenská média zveřejnila videa, jak prezident střílí na střelnici, přičemž každou ránou trefil terč.
Turkmenistan’s president Gurbanguly Berdimuhamedow is applauded by his ministers as he lifts a golden weight bar in cabinetpic.twitter.com/iwDHnPxD9A
— Alfons López Tena 🦇 (@alfonslopeztena) January 11, 2019
Kolem své osoby vybudoval Berdimuhamedow význačný kult osobnosti a jakoukoliv opozici v zemi potlačuje. V sevření drží i místní média. Jeho odpůrci před lety začali tvrdit, že je mrtvý. Média následně přinesla nicneříkající záběry auta, které driftovalo u tzv. Jámy do pekla – díry v zemi, ve které hoří zemní plyn, která je oblíbenou turistickou destinací. Média pak informovala, že zkušeným řidičem za volantem vozu není nikdo jiný než Berdimuhamedow. Mimochodem, únik plynu v Jámě do pekla rozkázal prezident již před lety „nějakým způsobem zastavit“. To se dosud nikomu nepodařilo.
After an absence that sparked rumors he was dead, Turkmenistan's president returns to TV with a vengeance, riding horses, shooting an assault rifle, bowling, lifting weights, recording a song & supposedly driving a rally car around the Gates of Hell flaming gas crater pic.twitter.com/7VxCC9Zv1O
— Alec Luhn (@AlecLuhn) August 5, 2019