Kultura na druhé koleji? Umělci nesmí skončit za pokladnou, varují politici

Masivní investice, podpora firmám, kompenzační bonus. To slibují ministři české vlády v souvislosti s bojem proti dopadům koronaviru. Mezi oblasti, o které se tolik nemluví, patří kultura. Podle odborníků je přitom kultura něco, co lidem dává smysl i vize.

„Koronavirová krize mě nečekaně zastavila v plné divadelní sezoně, takže jsem přišla o práci ze dne na den, stejně jako mnoho mých kolegů,“ popisuje pro CNN Prima NEWS zpěvačka a herečka Eliška Machačová, která vystupuje například v představeních ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti nebo v pražském Divadle Kalich.

K hraní se prý vrátí až v nové sezoně. Rozhodnutí o postupném rozvolňování opatření proti šíření koronaviru padlo podle ní příliš pozdě. „Kultura zkrátka není obchod, který lze ze dne na den zavřít a není problém ho ze dne na den otevřít. Takže v době, kdy nikdo nevěděl, jak dlouho se celá situace potáhne, se přeložilo spoustu představení a koncertů,“ říká herečka.

Ministerstvo slibuje další miliardu

Ministři vlády Andreje Babiše si podle ní neuvědomují, že i když už se nyní představení mohou konat, spousta se jich přesto neuskuteční. Větší podporu státních orgánů by podle herečky umělci uvítali. „Věřím, že se všichni snažili, jak mohli, ale myslím, že v tomto směru šlo o mírnou neznalost krizových situací v kultuře a o nekomunikaci,“ hodnotí Machačová vládu.

Kabinet v dubnu schválil podporu ve výši 1,07 miliardy korun pro kulturu a na ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká program, který má další miliardou podpořit nezávislou kulturu v oblasti hudby a divadel. „Naší hlavní prioritou je mít podpory nastavené tak, aby ty subjekty přežily,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

Někteří politici, stejně jako umělci, varují, že výše pomoci nestačí. „Kultura nás všechny obohacuje. Podfinancování je zřejmé, je třeba udržet kontinuitu, jinak skončí řada festivalů, divadel, knihkupců či nakladatelů. To by byly nedozírné škody. Mnoho umělců by pak muselo pracovat v jiných odvětvích, a to by byla neodpustitelná chyba. Umělci nesmí skončit za pokladnou v Lidlu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS poslankyně podvýboru pro kulturu Věra Kovářová (STAN).

Další z poslanců podvýboru Marek Výborný (KDU-ČSL) konstatoval, že kultura vždy byla „popelkou“ a zasloužila by si výrazně vyšší podporu. „Zvláště živé umění je dnes velmi ohroženým druhem. A kromě zřizovatelů musí pomoci i stát. Nebylo by dobré soustředit se pouze na velké prestižní soubory, je důležité podpořit i ty regionální,“ míní Výborný.

Poslanec podvýboru Ondřej Babka (ANO) zdůraznil, že na krizi nedoplatí jen umělci, ale i promotéři, technici a další návazné služby. Poslanec se chce ptát ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jakou další pomoc plánuje.

Zaorálek CNN Prima NEWS řekl, že chce pro kulturu více financí. „Určitě budeme požadovat další prostředky. Ale nejdřív musí projít úprava rozpočtu a zvýšení deficitu, pak dám na vládu další návrhy,“ prohlásil ministr Zaorálek.

Kultura dává lidem smysl, říká odborník

Vedoucí katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Univerzity Palackého v Olomouci Miroslav Dopita upozornil na to, že kultura je pro lidstvo důležitá a neměla by se podceňovat.Kultura dává lidem smysl, dává význam a vize,“ vysvětlil Dopita a doplnil: „Kultura pomáhá porozumění lidské existenci i vzorcům chování, začlenění jedinců do systému a kontextu. Kultura je v důsledku součástí toho, jakým způsobem se stavíme k druhým lidem a jsme schopni jim porozumět. Existuje nějaká konkrétní situace teď a tady, ale my jsme k ní schopni přistupovat jen díky hodnotám, které máme.“

V souvislosti s koronavirovou krizí zmínil solidaritu. „Je to jedna z hodnot kultury, která je v případě Evropy řecko-křesťanská,“ uvedl Dopita.

Muzikant lekcemi podporuje ostatní

Příkladem pro „uměleckou solidaritu“ může být hudební producent a muzikant Martin Ledvina, který uspořádal takzvanou „hudební roušku“.

„Náš sektor – hudebníci a vše s hudbou spojené – je a bude jeden z nejpostiženějších současnou krizí. Devadesát procent toho, co děláme, je postavené na tom, že se co největší množství lidí sejde a sdílí společný prostor fyzický i mentální. Rád bych tímto svou skromnou osobní měrou přispěl ke zlepšení situace,“ napsal Ledvina na sociální síť.

Jeho pomoc spočívala v tom, že nabídl soukromé lekce na kytaru pro děti i dospělé nebo konzultace k hudební produkci. Cena lekce je tisíc korun. Peníze si však Ledvina nenechal.

„Peníze ale nezaplatíte mně, ale utratíte je ve svých lokálních hudebninách, koupíte si za ně hudbu nebo vstupenku na koncert své oblíbené kapely v klubu, kam chodíte, nebo je prostě dáte hudebníkovi ve vašem okolí, o kterém víte, že je aktuální situací postižen. Není to charita. Je to solidarita, je to dávání, je to směr kupředu,“ vysvětloval Ledvina. Na jeho lekce se už přihlásily desítky lidí.

Tagy: