
Hromadná potyčka v centru Pardubic skončila násilnou smrtí. Policie případ vyšetřuje
Bankovní rada České národní banky rozhodla na čtvrtečním mimořádném zasedání, že zahájí intervence na devizovém trhu na podporu kursu koruny. Důvodem k tomuto kroku je výrazné oslabení domácí měny, k němuž došlo v posledním týdnu, a také reakce na další zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen.
Ruská centrální banka si zatím v boji s protiruskými sankcemi počíná na výbornou. Vděčit za to může její guvernérce Elvíře Nabiullinové. „Je mimořádně kompetentní a má kolem sebe tým skvělých poradců,“ říká jeden z evropských centrálních bankéřů. Ruský bankovní sektor se však nachází v problémech, což začne vycházet najevo na začátku léta.
Bankovní rada České národní banky rozhodla o zahájení intervencí na devizovém trhu ve prospěch koruny. Centrální banka tím chce tlumit nadměrné výkyvy české měny a její oslabení, ke kterému v posledních dnech došlo. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy ČNB.
Česká koruna patří mezi šestici měn, které invaze ruských vojsk na Ukrajinu zasáhla nejvíce. Citelně totiž oslabila, podobně jako maďarský forint, polský zlotý, ruský rubl nebo měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Dolar stojí poprvé od listopadu 2020 více než 23 korun, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
Ruská centrální banka vydala moratorium na vyplácení úroků z ruského dluhu zahraničním věřitelům. Opatření se týká dluhu v objemu 29 miliard dolarů, což představuje zhruba desetinu celkového zadlužení ruské vlády. Podle ekonomů tím Rusko de facto přiznalo platební neschopnost, ačkoli jde o přímý důsledek těch nejtvrdších ekonomických sankcí Západu.
Mnoho Čechů v těchto dnech řeší, kam vyrazí na letní dovolenou, a s tím i možné předzásobení zahraničními měnami. Koruna je vůči euru asi o dvě koruny silnější než před rokem. V porovnání s americkým dolarem to ale už tak velká sláva není. Vyplatí se s nákupem eura či dolaru počkat do léta, nebo je ten pravý čas právě teď?
Bankovní rada České národní banky (ČNB) překvapila svým čtvrtečním rozhodnutím trhy i odborníky. Namísto očekávaného zvýšení své základní úrokové sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu ji nakonec zvedla z dosavadních 0,75 na 1,5 procenta. Zareagovala tak na zrychlující se tempo růstu cen v Česku. Jak nečekaný krok ovlivní finance českých domácností? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá?
Pokud se bude i nadále zhoršovat epidemiologická situace, domácnosti mohou začít omezovat své nákupy a podniky svou činnost. Přestože je zopakování plošné karantény z jara nepravděpodobné, české hospodářství bude nárůstem počtu nakažených trpět tak jako tak. „Bohužel to hrozí a je nepochybné, že se to projeví na ekonomickém životě,“ uvedl ve středu po jednání bankovní rady České národní banky její guvernér Jiří Rusnok.
Koruna v pondělí padala opravdu nevídaně. Za jediný den ztratila vůči euru 1,20 koruny, když oslabila z kurzu kolem 26,20 na 27,40. Úroveň kurzu 27,40 je její nejslabší od první poloviny roku 2015. Obchodní den ještě ani neskončil a už se začali ozývat někteří zastánci eura. „Vidíte, říkali jsme to…“ Koruna je podle nich zranitelná a v poryvech světových trhů obstojí mnohem hůře než euro. Proto by se jí Česko mělo rychle zbavit a vstoupit do eurozóny. Chyba!