Bankovní rada České národní banky rozhodla o zahájení intervencí na devizovém trhu ve prospěch koruny. Centrální banka tím chce tlumit nadměrné výkyvy české měny a její oslabení, ke kterému v posledních dnech došlo. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy ČNB.
„Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí naší cedulové banky Markéta Fišerová.
V Kyjevě se bojuje i za korunu. Pokud město padne, propadne se i česká měna, varuje ekonom
Česká koruna patří mezi šestici měn, které invaze ruských vojsk na Ukrajinu zasáhla nejvíce. Citelně totiž oslabila, podobně jako maďarský forint, polský zlotý, ruský rubl nebo měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Dolar stojí poprvé od listopadu 2020 více než 23 korun, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
Česká koruna se ještě ve druhé únorové dekádě pohybovala blízko hranice 24 korun za euro, a byla tak nejsilnější za posledních téměř deset let. Jenže vpád ruských vojsk na Ukrajinu další apreciaci udělal přítrž a způsobil obrat vývoje kursu koruny nejen vůči euru, ale i vůči dolaru. Česká měna se k euru propadla o 1,50 na dohled 26 korunám za euro. Americký dolar už stojí více než 23 korun, přitom ještě před začátkem války na Ukrajině se dal pořídit za méně než 22 korun.
ČNB má objemnou munici v podobě rezerv
„Česká národní banka má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné,“ dodala Markéta Fišerová s tím, že centrální banka „nebude sdělovat další podrobnosti k těmto svým operacím“.
Analytici hodnotí zásah ČNB pozitivně. „Tento krok lze v současné situaci považovat za žádoucí a ČNB k němu přistoupila patrně ze dvou důvodů. Jednak, aby uklidnila trh i veřejnost, že koruna nebude následkem zvýšené nejistoty z titulu ruské agrese vůči Ukrajině výrazněji oslabovat, jednak aby koruna svým oslabováním dále nezvyšovala v tuzemské ekonomice inflaci výrazněji nad deset procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Rekordně drahý benzín a nafta
Oslabování koruny nejen vůči euru, ale i vůči dolaru, kterého jsme byli v posledních dnech svědkem sice na jedné straně pomáhá exportérům (zlevňuje české zboží na zahraničních trzích), na straně druhé zdražuje dovoz včetně dovozu ropy a zemního plynu.
To se záhy projevuje například na čerpacích stanicích. Pohonné hmoty jsou v České republice nejdražší v historii. Průměrná cena benzínu i nafty se už vyšplhala nad 40 korun za litr. Padly tak cenové rekordy ze září 2012.