Mnoho Čechů v těchto dnech řeší, kam vyrazí na letní dovolenou, a s tím i možné předzásobení zahraničními měnami. Koruna je vůči euru asi o dvě koruny silnější než před rokem. V porovnání s americkým dolarem to ale už tak velká sláva není. Vyplatí se s nákupem eura či dolaru počkat do léta, nebo je ten pravý čas právě teď?
Česká koruna zažívá v posledních měsících celkem slušnou jízdu. Vůči euru se už stihla přiblížit na dohled 24korunové hranici, přitom před rokem jsme za jednotnou evropskou měnu platili výrazně více než 26 korun.
„Koruně prospívá zpřísňování měnové politiky České národní banky, která v posledním téměř roce několikrát zvýšila úrokové sazby,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Podle něho sice z dlouhodobého hlediska bude zpevňující trend koruny pokračovat, v krátkodobém horizontu však už česká měna příliš posilovat nebude.
Lacinější energie a silnější koruna. Experti vidí světlo na konci zdražovacího tunelu
České domácnosti čelí nebývalé vlně zdražování. Za poslední půlrok dramaticky stouply ceny elektřiny, plynu nebo pohonných hmot. Nová varianta koronaviru navíc oslabila korunu. Otočí se nepříjemný trend? A jak dlouho si na to počkáme?
„Musíme vzít v potaz, že dříve či později přísnější měnovou politiku začne prosazovat také Evropská centrální banka, takže se současný rozdíl mezi politikou ECB a Českou národní bankou zmenší a euro začne sílit,“ dodal. Zároveň ale podle něho není jasné, jestli centrální banka eurozóny přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb ještě před začátkem letní turistické sezóny.
Část eur kupte dnes, radí expert
„Nějaké signály ze strany ECB zaznívají. Já bych každopádně lidem, kteří se chystají na letní dovolenou do zahraničí, doporučil, aby současný kurs koruny využili a část eur nakoupili nyní, zbytek před odjezdem. Rozloží tak riziko v čase,“ vysvětlil Štěpán Křeček.
Křeček totiž zmínil další faktory, které mohou začít tlačit korunu dolů, a to nejen vůči euru, ale i americkému dolaru. „Přetrvávající napětí mezi Ruskem a Ukrajinou motivuje investory přesouvat své peníze do bezpečnějších měn, mezi něž koruna nepatří. Nakupují tak naopak euro a dolary. To jsme si ostatně mohli vyzkoušet už během pandemie, kdy koruna při příchodu každé další vlny trochu oslabila,“ uvedl.
Na auta se dělají pořadníky jak za socialismu. Pořízení vozu raději odložte, radí ekonom
S inflací se bude Evropa potýkat ještě dlouho. Čeští spotřebitelé by měli přibrzdit a pořizovat si jen to, co opravdu potřebují, nákup auta je nyní lepší odložit, radí ekonom Martin Thienel. V ranním pořadu Nový den na CNN Prima NEWS upozornil, že zdražování jen tak zřejmě neskončí, na druhou stranu se ale podle něj mohou Češi aktuálně radovat ze silné koruny, která jim přihraje levnější dovolenou nebo nákupy v zahraničí.
V neposlední řadě je podle něho nutné brát v potaz také již jisté zpřísňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému (americké centrální banky). „Že k němu dojde, nikdo nepochybuje. Polemika se bude vést jen o tom, jak moc Fed úrokové sazby zvýší,“ doplnil Štěpán Křeček.
Euro pod 24? Do roka a do dne
Že je z hlediska možného oslabení koruny rizikem právě politika Fedu a Evropské centrální banky, naznačil také člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v pondělním vydání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Je zde spousta neznámých, jak rychle bude třeba americká centrální banka zvyšovat sazby, což je dobře pro potlačení světové inflace. Pro nás to znamená slabší korunu vůči dolaru a tím pádem držet sazby déle, abychom neinkasovali zbytečné inflační šoky,“ vysvětlil Benda, že kurs koruny není závislý čistě na počínání tuzemské centrální banky.
Koruna však podle centrálních bankéřů jistý prostor pro posílení má. Ale až spíše na konci letošního roku. Z aktuální prognózy České národní banky totiž vyplývá, že na přelomu letošního a příštího roku by euro mohlo stát i méně než 24 korun.