Pokud se bude i nadále zhoršovat epidemiologická situace, domácnosti mohou začít omezovat své nákupy a podniky svou činnost. Přestože je zopakování plošné karantény z jara nepravděpodobné, české hospodářství bude nárůstem počtu nakažených trpět tak jako tak. „Bohužel to hrozí a je nepochybné, že se to projeví na ekonomickém životě,“ uvedl ve středu po jednání bankovní rady České národní banky její guvernér Jiří Rusnok.
Podle Rusnoka už stávající selektivní protiepidemická opatření mají své hospodářské náklady a je nabíledni, že jejich zintenzivnění dopadne na ekonomický život tuzemských domácností i podniků. „I když formální opatření plošná nebudou, je zjevné, že může dojít ke spontánnímu omezování spotřebitelů i podniků, které mohou přistupovat k vlastním opatřením v zájmu ochrany zdraví svých zaměstnanců,“ řekl Jiří Rusnok na středeční tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání bankovní rady ČNB.
Pokud by k samovolné karanténě skutečně došlo, začala by se Česká národní banka pravděpodobně řídit alternativním scénářem makroekonomického vývoje, který počítá s hlubším propadem české ekonomiky. „Nemáme důvody, abychom alternativní scénář považovali za hlavní, ale je evidentní, že se k němu budeme blížit,“ dodal Rusnok s tím, že centrální bankéři věří, že vládou nařízený plošný lockdown nepřijde.
„Poučení z jara je velké. Cena, kterou bychom za plošná opatření zaplatili, je obrovská. Nejen v podobě poklesu HDP nebo zaměstnanosti. Za těmito suchými čísly jsou životy lidí. Nebudeme-li mít HDP, nebudou příjmy v rozpočtu ani peníze na zdravotnictví nebo školství,“ řekl dále Jiří Rusnok. Podle něho zatím neexistují ani signály, že by hrozilo plošné zavírání ekonomik u našich hlavních obchodních partnerů, což jsou převážně sousední země.
Slabší koruna Rusnoka nepřekvapuje
Během tiskové konference se také dotkl mimo jiné vývoje kurzu tuzemské měny. „Koruna reaguje na vývoj stejně jako v březnu. Je to takový vestavěný stabilizátor, který automaticky plní roli uvolňovače měnové politiky,“ řekl guvernér ČNB. Aktuální oslabení koruny je podle něho pochopitelné, nepřekvapivé a zapadající do kontextu aktuální situace.
„Bereme to v potaz, vytváří to pro nás určitý prostor. Slabší koruna může fungovat proti dezinflačním tlakům a oddaluje použití nekonvenčních nástrojů. I nadále platí, že pokud kurz koruny eskaloval (ve smyslu oslabení, pozn. red.) nad nějaké limity, které by byly kontraproduktivní, vyhrazujeme si právo vůči takové situaci zasáhnout,“ dodal Rusnok s tím, že takový scénář je zatím velmi hypotetický.
Jiří Rusnok také zhodnotil dosavadní ekonomický vývoj s ohledem na srpnovou prognózu České národní banky. Podle něj se české hospodářství od předpokládaného vývoje zásadně neodchýlilo. Zdůraznil však, že budoucnost je zatížena obrovskou mírou nejistoty, protože lze jen těžko předpovídat, jak se vyvine epidemiologická situace. Česká národní banka ve středu jednomyslně rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, základní dvoutýdenní reposazba se tak nejméně do dalšího měnověpolitického zasedání bude nacházet na úrovni 0,25 procenta.