reklama

Kvůli postcovidovému syndromu málem zemřel malý chlapec z Brna. Ochrnuly mu hlasivky

Čtyřletý Eddie z Brna bojuje s následky koronaviru. Přestože měl bezpříznakový průběh nemoci, nejspíš atypický postcovidový syndrom mu způsobil krvácení do mozku. Boj o život vyhrál, ale k uzdravení má ještě daleko.

reklama

„Máma je téměř jediné slovo, které dnes čtyřletý Eddie dokáže vyslovit. Přitom ještě v létě byl zcela zdravý. Život mu změnil covid, který prodělal bez příznaků. Jednoho dne začal pociťovat žaludeční nevolnost a bolesti hlavy. Výsledek CT vyšetření všechny šokoval.

„Eddie už v tu chvíli nevnímal, byl apatický, ospalý a měl světlé rty. Když přišel doktor, řekl nám, že má krvácení do mozku a že musí okamžitě na sál,“ popsala nepříjemné zjištění chlapcova matka Tereza Lorencová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Po náročné operaci bojoval malý Eddie o život celých deset dní. Lékaři ho drželi v umělém spánku na řízené plicní ventilaci. „Zhruba den po operaci jsme zjistili, že chlapec má pozitivní protilátky proti covidu, tudíž se dá předpokládat, že to mohl být atypický projev postcovidového syndromu,“ vysvětlil primář Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Brno Petr Dominik.

Ačkoliv se hochův zdravotní stav rychle zlepšuje, stále mu zůstávají ochrnuté hlasivky. To je asi největší problém, se kterým se momentálně potýká.

Pro úplné uzdravení potřebuje rehabilitovat, navštěvovat logopedii, podstoupit léčbu kmenovými buňkami a terapii v hyperbarické komoře. Zásadní léčbu ale zdravotní pojišťovny nehradí. Mamince, která se o něj stará převážně sama, proto pomáhá nadace Život dětem. Na jejich stránkách najdete možnosti, jak můžete i vy malému Eddiemu pomoci.

Tagy:
dítě nákaza následky koronavirus pandemie koronaviru Zprávy z regionů postcovidový syndrom Život dětem

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama