Kvůli těžbě v Turówě se ztrácí spodní voda. Geologové chtějí přesná čísla

polský důl Turów

Rozhovor s geologem Janem Vítem z České geologické služby

Geologové chtějí na Liberecku sledovat, zda a v jaké míře se z oblasti ztrácí spodní voda vlivem těžby v uhelném dole Turów těsně za hranicí. Polská těžební společnost plánuje důl prohloubit až do úrovně zhruba osmdesáti metrů pod hladinu moře. Experti varují, že to může připravit o zdroje pitné vody až třicet tisíc lidí žijících v pohraničí.

V současné chvíli ale chybějí tvrdá data. Podloží není dostatečně zmapováno, to znamená, že není jasné, jestli unikající vodu může zastavit nějaká přirozená podzemní bariéra nebo ne. Polská strana ve studiu vlivu na životní prostředí připouští, že by k omezenému odtoku spodní vody z českého území mohlo dojít v oblasti okolo Hrádku nad Nisou, kde se hrana dolu nejvíce přiblíží k české hranici.

V oblasti Frýdlantska, kde se v tuhle chvíli hloubí monitorovací vrty, takovou možnost odmítají. I proto je důležité mít možnosti, jak případný únik spodní vody měřit. V budoucnu totiž může dojít na velmi složitá vyjednávání o kompenzacích a česká strana bude muset položit na stůl jasné důkazy.

Češi stále doufají, že se jim podaří další plánovanou těžbu v Turówě zastavit nebo alespoň výrazně omezit, ale mnoho šancí reálně nemají. Uhelný důl krmí sousední elektrárnu, která je pro Polsko strategicky důležitá. Aktuálně pokrývá zhruba osm procent spotřeby elektřiny v zemi.

​​​​​​​

Tagy: