reklama

Kvůli těžbě v Turówě se ztrácí spodní voda. Geologové chtějí přesná čísla

Geologové chtějí na Liberecku sledovat, zda a v jaké míře se z oblasti ztrácí spodní voda vlivem těžby v uhelném dole Turów těsně za hranicí. Polská těžební společnost plánuje důl prohloubit až do úrovně zhruba osmdesáti metrů pod hladinu moře. Experti varují, že to může připravit o zdroje pitné vody až třicet tisíc lidí žijících v pohraničí.

reklama

V současné chvíli ale chybějí tvrdá data. Podloží není dostatečně zmapováno, to znamená, že není jasné, jestli unikající vodu může zastavit nějaká přirozená podzemní bariéra nebo ne. Polská strana ve studiu vlivu na životní prostředí připouští, že by k omezenému odtoku spodní vody z českého území mohlo dojít v oblasti okolo Hrádku nad Nisou, kde se hrana dolu nejvíce přiblíží k české hranici.

V oblasti Frýdlantska, kde se v tuhle chvíli hloubí monitorovací vrty, takovou možnost odmítají. I proto je důležité mít možnosti, jak případný únik spodní vody měřit. V budoucnu totiž může dojít na velmi složitá vyjednávání o kompenzacích a česká strana bude muset položit na stůl jasné důkazy.

Češi stále doufají, že se jim podaří další plánovanou těžbu v Turówě zastavit nebo alespoň výrazně omezit, ale mnoho šancí reálně nemají. Uhelný důl krmí sousední elektrárnu, která je pro Polsko strategicky důležitá. Aktuálně pokrývá zhruba osm procent spotřeby elektřiny v zemi.

​​​​​​​

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama