reklama

Kvůli těžbě v Turówě se ztrácí spodní voda. Geologové chtějí přesná čísla

Geologové chtějí na Liberecku sledovat, zda a v jaké míře se z oblasti ztrácí spodní voda vlivem těžby v uhelném dole Turów těsně za hranicí. Polská těžební společnost plánuje důl prohloubit až do úrovně zhruba osmdesáti metrů pod hladinu moře. Experti varují, že to může připravit o zdroje pitné vody až třicet tisíc lidí žijících v pohraničí.

reklama

V současné chvíli ale chybějí tvrdá data. Podloží není dostatečně zmapováno, to znamená, že není jasné, jestli unikající vodu může zastavit nějaká přirozená podzemní bariéra nebo ne. Polská strana ve studiu vlivu na životní prostředí připouští, že by k omezenému odtoku spodní vody z českého území mohlo dojít v oblasti okolo Hrádku nad Nisou, kde se hrana dolu nejvíce přiblíží k české hranici.

V oblasti Frýdlantska, kde se v tuhle chvíli hloubí monitorovací vrty, takovou možnost odmítají. I proto je důležité mít možnosti, jak případný únik spodní vody měřit. V budoucnu totiž může dojít na velmi složitá vyjednávání o kompenzacích a česká strana bude muset položit na stůl jasné důkazy.

Češi stále doufají, že se jim podaří další plánovanou těžbu v Turówě zastavit nebo alespoň výrazně omezit, ale mnoho šancí reálně nemají. Uhelný důl krmí sousední elektrárnu, která je pro Polsko strategicky důležitá. Aktuálně pokrývá zhruba osm procent spotřeby elektřiny v zemi.

​​​​​​​

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama