reklama
CNN Prima News Turów

Turów

Výpis příspěvků ke štítku „Turów“

Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku

„Podle prezidenta Miloše Zemana je třeba vyslat jasný signál, že diktátorské praktiky nemají v Evropě co dělat,“ řekl v sobotu na tiskové konferenci po schůzce s hlavou státu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Na setkání se shodli, že Česko podpoří rozšíření sankcí vůči Bělorusku. Také mluvili o přípravách uspořádání dvou summitů v Česku během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině příštího roku.

Poláci protestují za těžbu v Turówě. Hraniční přechod u Hrádku nad Nisou policie uzavřela

Česká policie uzavřela kvůli protestu na podporu těžby v hnědouhelném dolu Turów ve 14:15 vjezd do Polska u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Protest by měl trvat minimálně do 18:00, kolona vozidel pomalu jezdí mezi kruhovými objezdy v Kopačově (Kopaczowě) a Sieniawce nedaleko hranic. Provoz na hranici z české strany je zatím plynulý, bez front. Projíždějící auta posílají policisté zpět.

Polsko nezastaví těžbu v uhelném dole Turów, oznámil polský premiér Babišovi

Aktualizováno

Polsko nezastaví těžbu v uhelném dole Turów, jak na žádost Česka nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Při příchodu na summit EU to v pondělí řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož by přerušení prací v dole a provozu sousední elektrárny bylo „ekologickou a energetickou katastrofou“. Morawiecki dodal, že polské rozhodnutí odpoledne v Bruselu prezentoval českému premiéru Andreji Babišovi s tím, že Polsko hodlá s českou stranou hledat společné řešení problému.

Zastavení těžby v dole Turów je nebezpečné, varuje polský premiér. Bude jednat s Českem

Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl v pondělí polský premiére Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora EU tento důl okamžitě zavřít, Morawiecki ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. Polský předseda vlády podle agentury PAP také řekl, že Polsko předloží unijnímu soudu nové argumenty, a naznačil, že země teď nemá v úmyslu důl zavřít.

Polští horníci zablokovali hraniční přechod na Liberecku. Nesouhlasí s českou vládou

Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali na hodinu a půl hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Znemožněním průjezdu kamionů chtěli dát najevo svou nespokojenost s postupem české vlády, která na Polsko podala kvůli pokračování těžby v Turówě žalobu k mezinárodnímu soudu a žádá její okamžité zastavení. Desítky tisíc polských horníků se proto bojí o práci.

Polsko má rozhodnout o těžbě v Česku. Aktivisté se pověsili na rypadlo v dole Turów

Aktivisté z organizace Greenpeace obsadili jedno z obřích rypadel uhelného dolu Turów na česko-polské hranici. Upozorňují mimo jiné na to, že kvůli pokračující těžbě tisíce lidí v českém pohraničí na Liberecku přicházejí o zdroje pitné vody. Těžební společnost přitom žádá o možnost prohlubovat a rozšiřovat povrchový důl směrem k české hranici až do roku 2044.

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Praha Varšavě vytýká to, že v souvislosti s rozšířením těžby bylo porušeno unijní právo, součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby uhlí v dole do doby, než unijní soud rozhodne.

reklama