CNN Prima News Turów

Turów

Výpis příspěvků ke štítku „Turów“

Další těžba na dole Turów získala polské povolení EIA. Greenpeace se obrátí na soud

Aktualizováno

Polský důl Turów získal od tamních úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA), informovaly v pondělí expertní organizace Frank Bold a ekologická organizace Greenpeace. Polské orgány tak mohou těžbu v dole povolit až do roku 2044. Podle Frank Bold ale rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli kterým budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.

Ústavní soud se bude zabývat dohodou české a polské vlády o vlivu těžby v dole Turów

Aktualizováno

Ústavní soud bude řešit únorovou dohodu vlád Česka a Polska o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Vyplývá to z údajů na webu soudu, na které v pondělí upozornila Česká televize. Ústavní stížnost podali lidé z české obce Uhelná blízko dolu, podle kterých mezistátní dohoda nezabrání škodám kvůli těžbě. Dohodu podepsali 3. února předseda české vlády Petr Fiala (ODS) a polský premiér Mateusz Morawiecki. Česko následně stáhlo žalobu na Polsko kvůli Turówu u Soudního dvora Evropské unie.

Fiala: Trest pro Rusko by měl být tvrdý. Ukrajina Putinovi stačit nebude

V úterý mimořádně zasedají poslanci kvůli polskému dolu Turów. Místo toho se však zatím řeší aktuální situace na Ukrajině. V noci totiž podle světových agentur překročili ruští vojáci hranice do separatistických území na východě země. V úvodu schůze si vzal slovo premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je Evropa krok od války, vyslovil se pro tvrdé sankce pro Rusko.

Půta: Babiš mohl uzavřít lepší dohodu o Turówu, bál se voleb. Je to lež, tvrdí expremiér

Aktualizováno

Zástupci minulé vlády Andreje Babiše (ANO) měli podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) loni na podzim možnost vyjednat lepší podmínky smlouvy o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów, ale zřejmě se báli uzavřít dohodu krátce před sněmovními volbami. Babiš označil Půtovo vyjádření za lež. Polsko podle něj čekalo „na novou slabou vládu“.

Neobvyklý protest proti Turówu: Aktivisté uzavřeli ministerstvu přívod vody

Skupina aktivistů v pondělí ráno zhruba na půl hodiny uzavřela v Praze u budovy ministerstva životního prostředí přívod vody do úřadu. Dvojici protestujících, kteří poté bránili v přístupu k uzávěrům z obou stran budovy, z místa odvedli policisté. Protest mířil proti vládní dohodě o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów. Obyvatelé příhraničních obcí na české straně poukazují na to, že v oblasti kvůli těžbě ubývá spodní vody.

Evropská komise trestá Polsko. Strhne mu část pokuty kvůli dolu Turów z unijních fondů

Evropská komise oznámila Polsku, že mu z fondů Evropské unie strhne část pokuty uložené kvůli pokračování provozu dolu Turów. První část dluhu, který má Polsko jako vůbec první země platit za neuposlechnutí příkazu unijního soudu, činí přibližně 15 milionů eur (363 milionů korun), uvedl v úterý mluvčí komise, podle něhož Brusel sumu Varšavě odebere po uplynutí desetidenní lhůty.

Brabec: Smlouvu o Turówě jsme z 95 procent sepsali my, současná vláda ustoupila moc

Premiér Petr Fiala (ODS) se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým podepsali ve čtvrtek dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Exministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neskrývali svá nadšení. Brabec se však obává pětileté lhůty na vypovězení smlouvy.

Podařilo se nám odvalit balvan. Fiala s Morawieckým vyřešili Turów, Poláci už zaplatili

Aktualizováno

Premiér Petr Fiala se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým podepsali ve čtvrtek mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Polsko Česku již zaplatilo náhradu 45 milionů eur za škody způsobené těžbou v dole Turów a na pětileté délce soudního dohledu, řekl Fiala. Z náhrady dostane 35 milionů korun Liberecký kraj a zbytek český stát. Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené finanční prostředky.