Vánoční cesta: Olomoucké Vánoce 2024: Adventní trhy, vyhlídkové kolo a ledové kluziště
kybernetické hrozby
Výpis příspěvků ke štítku „kybernetické hrozby“
Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují
Pro jedny jsou Vánoce svátky klidu a míru, pro druhé jsou časem, kdy se nezastaví. Těmi druhými máme na mysli bankovní kyberexperty, kteří dělají, co mohou, aby ochránili peníze uložené na účtech. Jejich práce není snadná. Včasné odhalování zlodějských praktik kyberútočníků, kteří se ze všech sil snaží získat naše peníze, připomíná hru kočky s myší. Podvodníci jsou mimořádně schopní a vymýšlejí stále nové a nové finty, jak klienty oklamat. A daří se jim to natolik, že mnozí z nich pokusy o ochranu aktivně odmítají. Jak se ubránit radí specialista Komerční banky Marek Macháček.
Stačí otevřít zprávu a přijdete o účet. Zákeřný útok na TikToku zaskočil CNN i Paris Hilton
Stačí pouhé otevření zprávy na TikToku, která spustí škodlivý kód, a už můžete přijít o svůj účet. Nová taktika kyberzločinců dělá vrásky na čele nejen expertům na internetovou bezpečnost, ale i velkým značkám, které na platformě působí. O svůj účet na čínské sociální síti s krátkými videi přišla například herečka a prominentka Paris Hiltonová, japonská technologická společnost Sony či americká stanice CNN. Jak zabezpečit svůj účet před krádeží?
Dostali zaplaceno za útok na web Petra Pavla. Kdo jsou ruští hackeři, kteří zasáhli do voleb?
Zahlcené weby prezidentských kandidátů, nefungující vládní stránky i velké odměny pro nejaktivnější „útočníky“. Pro ruskou hacktivistickou skupinu NoName057(16) se stala Česká republika vděčným terčem. Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu čelí české informační struktury útokům ze strany proruských hacktivistů. Minulý týden zčásti zasáhli i do prvního kola prezidentských voleb, když na chvíli vyřadili z provozu stránky kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. A podle bezpečnostních analytiků z kyberbezpečnostní Check Point Research lze očekávat další podobné útoky – a to i během druhého kola voleb.
Putinovo hackerské tsunami. Na Česko útočili ruští Anonymous, cílem byli i mobilní operátoři
Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.
Příšerná statistika. Češi skáčou podvodníkům na lep, ti dokážou falšovat i telefonní čísla
Česká republika trpí pod náporem kybernetických podvodů. Ve srovnání s loňským rokem policie zaznamenala obrovský nárůst kybernetické kriminality a s nervozitou vyhlíží letošní Vánoce, kdy bývají podvodníci velice aktivní. Mnozí z nich dokážou kromě falešných e-mailových výzev od známých institucí napodobit také telefonní čísla a vydávat se za bankéře. „Snaží se zmanipulovat lidi, aby své finanční prostředky převedli jinam,“ varoval Ondřej Kapr z Úřadu kriminální policie a vyšetřování. S blížícími Vánoci očekává, že počet případů ještě výrazně vzroste.
Pomalé i nedostupné stránky. Jak fungují DDoS útoky, které vyřadily z provozu české weby?
Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?
Útoky na české weby pokračují. Hackeři ve čtvrtek položili stránky vlády a NÚKIB
Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i ve čtvrtek, zaútočili například i na web vlády či samotný NÚKIB. Závažné dopady úřad neeviduje. Informovala o tom mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Na útoky hackerů kybernetický úřad upozornil ve středu, týkaly se například webů některých regionálních letišť nebo Českých drah. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.
Rozsáhlý hackerský útok v Česku. Jedním z cílů se staly i České dráhy
Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom ve středu informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Nynější hackerský útok se týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť. Nefunguje portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet.
České tajné služby varují před ruskými špiony. Mohou být mezi uprchlíky, tvrdí Koudelka
Masivní dezinformace, narušování kyberprostoru i další útoky. Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala před aktivitami ruských špionů na českém území. Podle jejího šéfa Michala Koudelky se nová vlna agentů z Moskvy může nacházet i mezi ukrajinskými uprchlíky.
Další úspěch hackerů: Ruské státní televize vysílaly, co se právě děje na Ukrajině
Webové stránky ruské vlády včetně oficiálního webu Kremlu a stránek regulátorů médií jsou mimo provoz. Ukrajinská telekomunikační agentura uvedla, že ruské televizní kanály byly napadeny za účelem vysílání ukrajinských písní. Podle webu Daily Mail začal Kyjev masivní kybernetickou válku. Připojili se opět i hackeři skupiny Anonymous, kteří nechali podle svých slov na státních televizních kanálech vysílat skutečné záběry z válečné Ukrajiny. Je otázkou, zda šlo o standardní nebo webové vysílání. Z provozu vyřadili také ruské propagandistické weby.
Krize na Ukrajině už dopadá i na Česko. Hrozí kyberšpionáže a kyberútoky, varuje úřad
České republice hrozí v souvislosti se situací na Ukrajině zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků, uvedl v pátek ve svém prohlášení Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou mít podobu kyberšpionážních operací ze strany cizí moci či útoků směřovaných na dostupnost dat.
Výpadek Facebooku by mohl být krytí pro krádež dat. Je to ale spekulace, míní expert
Výpadek Facebooku by mohl sloužit jako ideální kamufláž pro krádež dat, jde ale pouze o čistou spekulaci, blackoutem totiž jejich přenos spíše ustal. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl expert Ondřej Filip. Připomnělo to však, jak je internetové prostředí křehké.