Ledecká zajistila Česku 99. olympijskou medaili. Kdo může získat jubilejní stou?

Když Ester Ledecká ovládla v úterý na zimní olympiádě v Pekingu snowboardový paralelní obří slalom, přidala do své sbírky již třetí nejcennější olympijský kov v kariéře. Celkem je to ze zimních a letních olympiád již 99. medaile v samostatné české historii. Přidá jubilejní stou právě Ledecká? A jakou máme šanci pokořit tento milník ještě v Pekingu?

Nejúspěšnější olympioničkou v samostatné české historii je rychlobruslařka Martina Sáblíková, která má ve své sbírce celkem šest medailí, z toho tři zlaté. V počtu nejcennějších kovů se jí tak Ledecká již vyrovnala. Sáblíková může ještě v Pekingu další medaili přidat v závodě na 5000 metrů a jak ukázala čtvrtým místem na trati 3000 metrů, formu na to má.

Ester Ledeckou čekají také ještě dvě disciplíny na lyžích. V pátek ji čeká super-G, kde obhajuje čtyři roky starý triumf, v úterý se pak postaví na start sjezdu. Ať už to dopadne jakkoliv, Sáblíková i Ledecká jsou legendami českého sportu a bylo by symbolické, kdyby jubilejní stou medaili získala právě jedna z nich.

Šanci má Davidová nebo hokejisté

Pokud se jim to nepodaří, čeští fanoušci doufají, že jubilejní medaili přidá někdo jiný. Šanci mají v dalším průběhu olympiády určitě biatlonistka Markéta Davidová, za černého koně turnaje pak jsou považováni čeští hokejisté. Každá olympiáda je navíc plná překvapení.

Například skeletonistka Anna Fernstädtová v minulé sezoně vybojovala na SP v Königsee druhou příčku, ale většinou se umisťovala okolo 8. místa. I když jí byla krátce před odletem do Pekingu diagnostikována cukrovka a její výkony v letošní sezoně nejsou optimální, v trénincích přímo v Číně se jí velmi dařilo.

Těžké sjezdovky pak dávají zabrat lyžařům, závody často nedokončují ani ti největší favorité. To by mohla být šance pro slalomářku Martinu Dubovskou, která má na základě své výkonnosti nárok uvažovat o umístění minimálně v elitní desítce. Pokud by výborně zajela a soupeřkám se naopak nedařilo, mohla by dokonce pomýšlet na boj o medaile.

Budeme čekat až do Paříže?

Na cenný kov chtějí dosáhnout také české hokejistky, jenže dvěma zaváháními ve skupině, zejména prohrou s Dánskem, si cestu do semifinále výrazně zkomplikovaly. Obsadily druhé místo za Japonskem a ve čtvrtfinále je čeká jeden z největších favoritů turnaje, USA. Pokud by Češky skupinu vyhrály, utkaly by se s papírově slabšími Finkami a vidina medailových bojů by byla daleko reálnější.

Samozřejmě je také možné, že Česko se po zlatu Ester Ledecké už žádné medaile v Pekingu nedočká. Řada tak bude na těch, kteří holdují letním sportům a budou reprezentovat Českou republiku v srpnu 2024 v Paříži. A tam už by stovka měla klapnout, vždyť v roce 2021 v Tokiu přivezla česká výprava 11 cenných kovů.