CNN Prima News legionáři

legionáři

Výpis příspěvků ke štítku „legionáři“

Sto dnů, které otřásly Ruskem. Legionáři před 105 lety ovládli magistrálu. Masarykovi navzdory

Českoslovenští legionáři přesně před 105 lety ovládli celou transsibiřskou magistrálu, byla to nejvýznamnější akce našich národních vojenských dějin. Tvrdí to historik Jiří Fidler, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že spojení jednotek ve stanici Olovjannaja ze září 1918 zásadně ovlivnilo výsledek první světové války. Také míní, že T. G. Masaryka to zdaleka netěšilo tolik, jak bychom si možná mysleli.

Posledním vlakem přes Sibiř. Nová hra mapuje drsný návrat československých legionářů domů

Nejdříve podzimní barvami zalitá Moskva, později bahno a promrzlá Sibiř. V takových kulisách se odehrává první hra brněnského studia Ashborne Games. Strategie Last Train Home představí hráčům osudy československých legionářů, kteří se touží dostat po Transsibiřské magistrále do nově se rodícího Československa. V cestě jim ale stojí zuřící občanská válka mezi menševiky a bolševiky. Jednou z hlavních tváří ztvární i herec Karel Dobrý coby kapitán legionářů. Titul zamíří na trh ještě letos s českým dabingem a titulky na PC, uvedli tvůrci štábu herního pořadu CNN Prima Gaming. Exkluzivní reportáž z návštěvy studia bude k vidění v úterý od 23:40 na stanici CNN Prima NEWS.

Soudruh Švejk. Spisovatel Hašek se v Rusku přidal k bolševikům, podílel se na rudém teroru?

Jako spisovatele ho obdivujeme, jeho Švejka miluje celý svět. Jaroslav Hašek, od jehož narození uplynulo přesně 140 let, byl však komplikovaná povaha. Rozporuplná je především jedna jeho životní kapitola – působení v Rusku za první světové války, kdy se přidal k bolševikům. Legionáři ho měli za zrádce, kolovaly o něm i dosti drastické historky. Zapojil se opravdu do zvěrstev Leninovy sebranky? Stal se přítelem Trockého, jednoho ze strůjců rudého teroru? Nebo to jsou všechno pomluvy?

Největší český zrádce. Moravec byl legionář i Hitlerův fanatik, pro kterého není omluva

Před 130 lety se narodil Emanuel Moravec, jedna z nejrozporuplnějších postav české historie. Jako legionář se zúčastnil bitvy u Zborova, za první republiky byl plukovníkem generálního štábu, stál čestnou stráž u rakve TGM. Po Mnichově křičel na Edvarda Beneše, že se Československo musí proti nacistům za každou cenu bránit. Jak se z něj mohl stát symbol protektorátní zrady?

CNN ve Vuhledaru: Rusové u klíčového úseku fronty těžce krvácejí, přesto přicházejí další

Město Vuhledar se aktuálně stalo jedním z nejsledovanějších klíčových bojišť na Ukrajině. Nachází se totiž na průsečíku jižní a východní fronty bojů, tudíž je pro Ukrajince stěžejní, aby jej udrželi. Rusové o něj naopak mocně usilují. Štáb CNN se do zdevastovaného města na frontové linii dostal. Rusové tam mají obrovské ztráty, přesto posílají do pole další a další muže. Na místě bojují i zahraniční legionáři, kteří se pro americkou stanici svěřili se svými svědectvími a poznatky.