PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Václav Klaus - 14.3. v 11:57
Exprezident Václav Klaus v nedělní Partii zmínil lék isoprinosine, který mu prý pomohl při léčbě nemoci COVID-19. Isoprinosine patří spolu s ivermektinem k léčivům, o nichž se v poslední době v souvislosti s koronavirem hojně diskutuje. Většina odborníků je ale vůči účinnosti tohoto léku na covid skeptická.
V nedělním vydání pořadu Partie Václav Klaus prozradil, že když sám chytil covid, isoprinosine užíval. „Již předtím posiloval moji imunitu, měl jsem ho dávno, kvůli něčemu jinému,“ vysvětlil bývalý prezident.
Stále nám umírá velké množství lidí s covidem. Každých deset minut jeden, varuje Chlíbek
„Aktuální situace s pandemií koronaviru je v Česku stále velmi závažná, člověk nám na onemocnění COVID-19 umře v průměru každých šest až deset minut,“ řekl epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Do budoucna sice šíření viru zpomalí, především díky očkování, ale i nadále si bude hledat cestu, jak se opět dostat do populace. Podle Chlíbka ji najde přes neočkované děti.
Isoprinosine je antivirotikum, které se pacientům podává například při opakovaných a vleklých virových infekcích, léčbě stavů spojených se snížením imunity, při výskytu oparů nebo planých neštovic i spalniček. Pacientovi ho ale musí předepsat lékař. „Upozorňujeme, že preventivní užívání isoprinosinu není vhodné, naopak může uškodit,“ uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.
O účincích léku se diskutuje už od začátku epidemie, některé nemocnice ho používaly jako podpůrnou léčbu. V září o jeho využití jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO) expertní tým, jehož součástí byl ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran, který COVID-19 prodělal a lék si aplikoval.
Blatný: Lék na koronavirus není
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v prosinci zahájil šetření, zda nebyl při provádění studie k látce inosin pranobex, kterou lék isoprinosine obsahuje, publikované Beranem a dalšími šesti autory, porušen zákon o léčivech. „Závěrem tohoto šetření je skutečnost, že v tomto případě se nejednalo o intervenční klinické hodnocení ve smyslu paragrafu 51 zákona o léčivech, jelikož nebyla zcela splněna podmínka intervence,“ sdělil ústav.
Klaus: Měsíce chtěli zastřelit občany bez roušky. Teď se ukázalo, že jsou k ničemu
Rouška je prkotina. To si myslí exprezident Václav Klaus, který v Partii Terezii Tománkové poukázal na to, že skoro rok všichni útočili na občany bez roušky a teď už je téměř nikdo nenosí. V pořadu rovněž kritizoval, že světové státy místo hledání léku spoléhají na vakcíny. Stejně tak Česko.
„Ústav by zároveň rád sdělil, že pro inosin pranobex nejsou k dispozici údaje ve smyslu medicíny založené na důkazech (Evidence Based Medicine, EBM), které by dokládaly možnou účinnost inosin pranobexu při léčbě nebo prevenci onemocnění COVID-19. Ani výše uvedený sběr dat pro to není dostatečným průkazem. Standardem pro prokazování účinnosti je prospektivní, randomizovaná, kontrolovaná studie,“ dodal SÚKL.
Minulý čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve Sněmovně řekl, že lék na koronavirus není. „Ani dříve zmiňovaný ivermektin, ani nyní zmiňovaný isoprinosine bohužel tuto potenci nemají. V žádném případě se nejedná o léky, které by mohly být používány obecně nebo které by si lidé měli třeba někde kupovat nebo ve větším pořizovat,“ řekl Blatný. Isoprinosine podle něj nelze jednoznačně doporučit. Rozhodnout o jeho užití pro konkrétní pacienty by měli jejich lékaři.
Exprezidentovi Václavu Klausovi prý pomohl lék isoprinosine. Mluvil o tom v nedělní Partii (zdroj: CNN Prima NEWS) Zdroj: CNN Prima NEWS
Exprezidentovi Václavu Klausovi prý pomohl lék isoprinosine. Mluvil o tom v nedělní Partii (zdroj: CNN Prima NEWS) Zdroj: CNN Prima NEWS
„Jsem skálopevně přesvědčen, že hydroxychlorochin, isoprinosine, kolchicin i ivermektin a další podobné léky jsou jen slepými uličkami v hledání cesty ze současné krize. Šlapeme po nich jenom proto, že jsme se ocitli ve stresující těžké krizi, která zakaluje úsudek i jinak rozumným lidem,“ dodal vystudovaný farmaceut a šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.