Pro lidi s Alzheimerovou nemocí přichází naděje
Pro lidi s Alzheimerovou nemocí přichází naděje na zastavení nebo alespoň zpomalení jejího průběhu. V Americe se už brzy začne testovat nový lék. Protože je nemoc dědičná, výzvou pro experty je i vytipování lidí, kterých by se mohla týkat v budoucnu. I za pomoci speciální aplikace u nich chtějí zkoumat případný nástup a průběh rané fáze Alzheimera.
Podle statistik nemocných po celém světě stále případů přibývá. V Česku se jen u VZP v roce 2023 léčilo téměř 55 tisíc klientů, téměř dvakrát více než v roce 2013. Na novém léku už přes deset let pracuje také tým českého neurologa Martina Tolara v Bostonu.
ČTĚTE TAKÉ: Naprostá izolace i záchvaty sebepoškozování. Rodiče Peťanky jsou vyčerpaní, prosí o pomoc
„Dodělali jsme studii třetí fáze a poslali jsme výsledky Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který bude aplikaci prověřovat. Když to dobře dopadne, bude lék na trhu. Výhledově jsme se bavili o roce 2027,“ uvedl Tolar pro CNN Prima NEWS.
Podle českého neurologa Martina Tolara je ve světě asi 416 milionů lidí, u kterých lékaři pozorují Alzheimerovu nemoc. V Americe je to přes 50 milionů lidí, a v té konečné fázi má nemoc přes šest milionů pacientů. V Česku je poměr podobný – terminální fázi má asi 140 tisíc lidí.
Protože je Alzheimer dědičný, velkou výzvou je pro odborníky včasné odhalení nemoci. Speciální tým odborníků se zaměřuje na lidi z rizikových rodin, kde se už nemoc objevila. Pomoct má i speciální aplikace, která využije umělou inteligenci. „Začínáme v Americe, budeme ji spouštět letošní rok na podzim. Přibližně za rok, na podzim 2026, ji chceme spustit pro Evropskou unii, Británii a Kanadu,“ popsal obchodní ředitel Tolion Health Petr Zmátlo.
Jestli po schválení v Americe bude lék dostupný i v evropských zemích, a také v Česku, bude záležet na regulačních úřadech konkrétní země, u nás na Státním ústavu pro kontrolu léčiv.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Těžce nemocný Martínek se pomalu uzdravuje. Těšně před Vánoci udělal zásadní pokrok