Experimentální antivirotikum remdesivir selhalo při své první klinické studii léčby nemoci COVID-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Závěry studie prováděné v Číně jsou podle firmy Gilead neprůkazné, protože byla ukončena předčasně. Lék, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, se testuje i v České republice.
O zprávě informoval list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
V Thomayerově nemocnici nově léčí COVID-19 plazmou
V Thomayerově nemocnici v Praze nově léčí osoby s onemocněním COVID-19 plazmou s protilátkami proti koronaviru. Plazma byla zatím podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Petr Sulek.
Čínská studie ukázala, že antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences nezlepšilo stav pacientů a nesnížilo přítomnost patogenu v krevním řečišti. Vědci studovali 237 pacientů, z toho lék poskytli 158 a porovnávali jejich pokrok se zbývajícími 79. Lék také vykazoval u některých významné vedlejší účinky a 18 pacientům byl proto odebrán.
Firma Gilead uvedla, že příspěvek byl nepřesný. Studie byla ukončena předčasně kvůli nízkému počtu záznamů a neposkytla dostatečné množství údajů, aby z toho bylo možné dělat statisticky smysluplné závěry. Výsledky tak jsou neprůkazné. WHO uvedla, že pracovní dokument byl zveřejněn předčasně omylem a ještě prochází dalším zhodnocením. Zpráva byla z internetových stránek odstraněna.
Fáze 3
Až dosud studie o použití remdesiviru na nemoc COVID-19 nesplňovaly vědecké standardy náhodnosti a potřeby kontrolní skupiny. Nyní se realizuje množství studií ve fázi 3, které jsou navržené tak, aby poskytly další údaje potřebné k určení potenciálu remdesiviru jako léku na COVID-19. Tyto studie mají přinést informace o tom, koho, kdy a jak dlouho léčit remdesivirem.
Nedávno se v médiích objevila zpráva, že dílčí výsledky studie chicagské univerzity ukázaly, že stav pacientů s nemocí COVID-19 se po podání remdesiviru rychle zlepšil. Firma Gilead ale upozornila, že před učiněním závěrů bude nezbytné vyhodnotit konečná data.
Lék na koronavirus zatím neexistuje
Na nemoc COVID-19, která byla doposud potvrzena u více než 2,6 milionu lidí, neexistuje žádná schválená léčba. Remdesivir je jedním z nadějných preparátů. V březnu o něm pochvalně hovořil i prezident Donald Trump, který řekl, že u tohoto antivirotika se zdá, že má velmi dobré výsledky.
V Česku byl před časem podáván remdesivir třiapadesátiletému muži, který byl ve velmi vážném stavu. Jeho stav se výrazně zlepšil. Zda na tom měl remdesivir zásadní podíl, však podle ošetřujících lékařů není jasné. Nyní se remdesivirem léčí druhý pacient ve Fakultní nemocnici v Motole.