V sobotu se uskutečnil třicátý ročník předávání cen Anděl od České hudební akademie. Nejspokojenějším interpretem může být zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová, která se svým albem Řeka proměnila tři ze čtyř nominací. Do síně slávy vstoupil Robert Křesťan.
Ceny se udílely v sobotu večer v přímém přenosu České televize. Vzhledem k protipandemickým opatřením se ceremoniál uskutečnil bez publika, pouze za přítomnosti nominovaných umělců. Ti dopředu nahráli speciální vystoupení.
Na albu Řeka se podílela řada tuzemských muzikantů a producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid. O vítězství letos pod dohledem notáře rozhodovalo 435 akademiků. Žádnou ze tří nominací neproměnil písničkář Jaromír Nohavica.
Langerová: Pandemie mi vzala radost z hudby, ale dala mi i spoustu dobrých věcí
Doba pandemie vzala zpěvačce Anetě Langerové bezprostřední radost z hudby. „Kontakt s lidmi a pocit sdílení se nedá nahrát na kameru a nedá se přenést jinak než živě,“ řekla v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
„To, jak jednoznačně Řeka u akademiků uspěla, jen potvrzuje, že se Lence Dusilové povedla výjimečná nahrávka. Přestože dnešní doba a hudební průmysl stojí a padá především s produkcí singlů rychlé spotřeby, albem roku se stalo komplexně vystavěné dílo, které vyžaduje nerušený a pozorný poslech v celku. A které tu bezesporu vydrží déle než jeden rok,“ uvedl předseda ČHA Honza Vedral.
Zpěvák, skladatel a textař Křesťan si došel pro dvě sošky Anděla se šalmají od Jaroslava Róny. Vedle vstupu do síně slávy získala jeho kapela Druhá tráva ocenění v kategorii Folk za nahrávku Díl první, která vznikla ve spolupráci s britským producentem Eddiem Stevensem.
Mezi sólovými interprety kraloval 7krát3
V hlavních kategoriích 30. ročníku cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), bodovali také zástupci mladé generace. Kromě zpěvačky Kateřiny Marie Tiché, která se s debutem Sami stala objevem roku, překvapivě v kategorii Sólový interpret zvítězil Štěpán Hebík vystupující pod jménem 7krát3. Skupinou roku se stala kapela Tata Bojs za album Jedna nula, v kategorii Slovenské album zvítězila kapela Le Payaco s nahrávkou Pohybliví v nehybnom.
Hlava na hlavě a zpěv přes roušky. Dva tisíce lidí sledovaly koncert Chinaski a Šporcla
Skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a divadelní hosté v úterý vystoupili na pilotním koncertu pro 2000 lidí na Křižíkově fontáně v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření sledovali diváci koncert v sektorech na sezení.
V kategorii Alternativa a elektronika uspěla písničkářka Amelie Siba s albem Dye My Hair, v kategorii Jazz se radoval z vítězství Tomáš Liška & Invisible World za desku Hope. V kategorii Klasika zvítězili Jan Bartoš, Jakub Hrůša a Symfonický orchestr Českého rozhlasu za nahrávku Novák: Klavírní koncert, Toman a lesní panna, mezi rappery dominoval Yzomandias, vlastním jménem Jakub Vlček, s nahrávkou Prozyum a z rockerů dali akademici nejvíce hlasů skupině Kurtizány z 25. Avenue za album Honzíkova cesta. V kategorii Videoklip pak akademici ocenili klip Piš mi básně formace Bert & Friends, který režíroval Pavel Borovička.
Osm hudebních vystoupení dostalo formát unikátních, živě zahraných a zazpívaných předtočených videoklipů. Jeden z nich byl věnovaný vzpomínce na letos zesnulého hudebníka Davida Stypku, ale i na další hudebníky, kteří v posledním roce zemřeli. Vítězové všech patnácti andělských kategorií byli oproti loňsku vyhlášeni naživo ze studia.
Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebníků, producentů, dramaturgů, novinářů a dalších osobností tuzemské hudební scény. Titulárním partnerem letošního ročníku byla Coca-Cola, která vyhlásila cenu, o jejímž vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím on-line hlasování. Vítězem se stal rapper Viktor Sheen, který tak získal 100 tisí korun.
Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled nominací a vítězů, kteří jsou vždy označeni tučně.
Album
Lenka Dusilová – Řeka
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Jedna nula
Skladba
Lenka Dusilová – Vlákna
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Tata Bojs – Zvony
Skupina
Monkey Business – Freedom On Sale
Tata Bojs – Jedna nula
Zrní – Nebeský klid
Objev
Deaf Heart – Soft Heart Attack
Amelie Siba – Dye My Hair
Kateřina Marie Tichá – Sami
Sólový interpret
7krát3 – I
Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach
Jaromír Nohavica – Máma mi na krk dala klíč
Sólová interpretka
Lenka Dusilová – Řeka
Aneta Langerová – Dvě slunce
Lenny – Weird & Wonderful
Videoklip
Bert & Friends – Piš mi básně
Viktor Sheen – Poslední přání
Yzomandias – Melanž
Slovenské album
Katarína Knechtová – Svety
Le Payaco – Pohybliví v nehybnom
Richard Müller – Hodina medzi psom a vlkom
Alternativa a elektronika
Lenka Dusilová – Řeka
Amelie Siba – Dye My Hair
Tábor – Liebe
Folk
Robert Křesťan & Druhá Tráva – Díl první
Petr Linhart – Nezvěstní
Dagmar Voňková – Archa
Jazz
Concept Art Orchestra – 100 Years
Cotatcha Orchestra – Bigbandová elektronika
Tomáš Liška & Invisible World – Hope
Klasika
Jan Bartoš, Jakub Hrůša, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Novák: Klavírní koncert, Toman a lesní panna
Karel Dohnal – Czech Music For Clarinet
Jana Semerádová, Erich Traxler – Händel, Leclair: Chaconne pro princeznu
Rap
58G – 58 TAPE VOL.1
Viktor Sheen – Barvy
Yzomandias – Prozyum
Rock
Donnie Darko – Yesterdays
Kurtizány z 25. Avenue – Honzíkova cesta
Povodí Ohře – Dva trámy na kříž
Síň slávy
Robert Křesťan