USA povolily Ukrajincům používat americké zbraně k útokům na pohraniční území Ruska, v dosahu kyjevské armády je tak přes 200 strategických objektů. Jejich umístění zachycuje mapa sestavená Institutem pro studium války. Mezi cíle v dosahu raket patří letiště, muniční sklady i cvičiště pěchoty.
Už od jara Ukrajina prosila Spojené státy, aby jí dodané zbraně umožnily používat k útokům na území Ruska. Joe Biden ke kroku nakonec svolil až před týdnem, na sklonku svého mandátu, kdy už je jasné, že budoucí zahraniční politiku USA bude řídit Donald Trump.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci ztratili značnou část Kurské oblasti. Do protiútoku se zapojili i vojáci KLDR
Ukrajinci teď mohou nově používat západní drony a rakety k útokům na ruské cíle blízko hranic. Povolení se týká především amerického raketového systému ATACMS (dostřel asi 300 kilometrů) nebo britských raket Storm Shadow (dostřel 250 kilometrů).
Institut pro studium války ve spolupráci s organizací Critical Threats sestavil mapu nejméně 225 konkrétních ruských cílů, které jsou teď v dosahu ukrajinské armády. Nejvíce vojenských objektů se nachází v oblasti města Rostov na Donu, kolem kterého je například rozmístěno hned několik letišť.
Moskva odvolala „neschopného“ generála. Zdroje hovoří o fiasku na jihu Ukrajiny a šíření lží
Moskva odvolala velitele uskupení ruských vojsk Jih na ukrajinském bojišti generálplukovníka Gennadije Anaškina kvůli lživým hlášením nadřízeným, zbytečně vysokým ztrátám a zpomalení postupu u města Siversk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, tvrdí ruští vojenští blogeři. Ruské ministerstvo obrany výměnu velitele Jihu oficiálně neoznámilo, napsal server Gazeta.ru.
„Rostov je místem přistání mnoha vojáků, kteří jsou přepravováni velkými vojenskými letadly, vybavováni, nakládáni do autobusů a odváženi na okupovaný východ Ukrajiny. Úder v regionu by mohl mít ničivé následky a rozptýlit klíčové místo rozmístění ruských jednotek,“ informoval list The Wall Street Journal.
Za hranicemi už není bezpečno
Ukrajinci už západní zbraně k útokům na ruské cíle využili. Zaměřili se na muniční sklad i vojenské velitelství. Rusko obratem odpovědělo mezikontinentální balistickou střelou, která je schopná nést i nukleární hlavici.
„Ruská letiště, muniční sklady a cvičiště již nejsou v bezpečí, protože Ukrajina si vybírá, na co se zaměří. Stovky cílů jsou nyní v dosahu nově povolených zbraní, které mají větší sílu než bezpilotní letouny s dlouhým doletem, které Ukrajina používala k úderům hluboko v Rusku,“ komentuje web WSJ.
Ukrajinci ztratili značnou část Kurské oblasti. Do protiútoku se zapojili i vojáci KLDR
Rusko nasadilo proti ukrajinským silám v Kurské oblasti na západě Ruska 59 000 vojáků včetně 11 000 severokorejských mužů, kteří však ještě podstupují výcvik. Obsazené území v Kurské oblasti, kam Ukrajinci vpadli na počátku srpna, se po ruských protiútocích zmenšilo o přibližně dvě pětiny na současných 800 kilometrů čtverečních. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ukrajinského generálního štábu.
Podle něj se Rusové dosud cítili na vlastním území pohodlně, cvičili vojáky, opravovali vybavení, zřizovali komunikační centra a provozovali logistické trasy, a to vše v dosahu ATACMS a Storm Shadow.
Zatímco Ukrajina musela manévrovat, aby dodala vybavení svým frontovým jednotkám, Rusko tak činit nemuselo, což mu dávalo výhodu na bojišti. To se teď mění. Jak moc ale pozdní západní povolení dokáže válku reálně ovlivnit, odkryjí až příští týdny.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Putinova „nesestřelitelná“ raketa. Orešnik ukázal jen malou část svých schopností, řekl expert