Na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Podle agentury Kjódó o tom rozhodla japonská vláda kvůli obavám obyvatel z rozšíření koronaviru a jeho různých mutací. Oficiálně má kabinet o očekávaném kroku informovat koncem března po jednání s organizátory a Mezinárodním olympijským výborem.
Tokijské hry, které byly loni kvůli pandemii o rok odloženy, se budou konat od 23. července do 8. srpna. V poslední době klesá jejich podpora mezi japonskými obyvateli. Proti účasti fanoušků ze zahraničí se v průzkumu listu Jomiuri vyslovilo 77 procent dotázaných, pro jejich příjezd bylo 18 procent respondentů.
Dvakrát přemohla rakovinu a je jí 118 let. Nejstarší žena světa ponese olympijský oheň
Když se v roce 1903 narodila, měl za sebou svět teprve dvě letní olympiády. Premiérové zimní hry se měly teprve konat za více než dvě dekády. Uběhlo neuvěřitelných 118 let a Japonka Kane Tanakaová je stále naživu. V Guinessově knize rekordů je vedena jako nejstarší žena světa. A teď se zapíše také do dějin olympijských her. V květnu totiž ponese pochodeň s ohněm, která 23. července dorazí na stadion v Tokiu.
„Byli bychom opravdu rádi, kdyby stadiony zaplnili lidé z celého světa, ale pokud na to nebudeme připraveni a zdravotní situace v Japonsku nebude ideální, způsobilo by to velké potíže i návštěvníkům z ciziny,“ uvedla nová předsedkyně organizačního výboru her Seiko Hašimotová minulý týden.
Japonsko v současné době nepouští do země cizince s výjimkou těch, kteří mají platné povolení k pobytu. Japonci před příletem do země musejí mít negativní výsledek testu, podstoupit testování na letišti a následně být dva týdny v karanténě.
V zemi dosud zaznamenali přes 441 tisíc případů nákazy koronavirem a více než 8 300 úmrtí s nemocí COVID-19. Sedmidenní průměr nyní činí přes tisíc nových případů.
V dubnu se má rozhodnout, jak to bude během her s domácími fanoušky. Zahraničním divákům budou organizátoři vracet peníze za již zakoupené vstupenky a vyřešit musí otázku, jak naložit s účastí zahraničních sponzorů.
Neustálé změny kvůli covidu
Přetrvávající epidemie nutí organizátory her k neustálým změnám. Na 25. března je naplánován slavnostní start štafety s olympijskou pochodní ve Fukušimě, který se nakonec uskuteční bez diváků, i když se dosud počítalo s tím, že na místě bude moci být až tři tisíce fanoušků. Sledování jednotlivých úseků štafety, která zavítá do 47 japonských prefektur, možné bude.
Japonsko, které má přes 125 milionů obyvatel, objednalo podle listu Japan Times 564 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Premiér Jošihide Suga se zavázal, že do začátku olympijských her bude mít země dost očkovacích látek pro všechny Japonce.
Odložení olympijských her vyjde pořadatelskou zemi podle dřívějších zpráv na zhruba 61 miliard korun. Do jejich příprav už země investovala 536 miliard korun.