Přes padesát žurnalistů a lidí pracujících v médiích bylo v letošním roce zavražděno kvůli výkonu novinářské profese. Informovala o tom v úterý nezisková organizace Reportéři bez hranic, která zároveň podle německých médií upozornila, že roste počet útoků přímo cílených na novináře.
Drtivá většina novinářů byla úmyslně zabita proto, že se zabývali tématy, jako jsou korupce, organizovaný zločin nebo poškozování životního prostředí, uvedla nezisková organizace ve své výroční zprávě o svobodě tisku. Několik mediálních zaměstnanců bylo zabito během reportování na demonstracích.
Podle zprávy došlo k poklesu počtu novinářů, kteří zemřeli během válečných konfliktů a teroristických útoků. Naopak alarmující je neustálý nárůst „cíleného zabíjení“. Tímto způsobem zemřelo letos čtyřicet z třiapadesáti zabitých novinářů.
Nejnebezpečnější země: Mexiko, Irák či Afghánistán
Nejnebezpečnějšími zeměmi pro novináře a mediální pracovníky byly v letošním roce podle Reportérů bez hranic Mexiko, Irák, Afghánistán, Indie a Pákistán. Za posledních deset let bylo kvůli své novinářské činnosti nebo v jejím průběhu zabito 937 lidí. V roce 2019 se stalo třiapadesát takovýchto úmrtí. Ve dvou případech šlo o ženy.
Kromě toho zemřely stovky novinářů po celém světě s onemocněním COVID-19, přičemž ale, jak podotýká nezisková organizace, nelze určit, kolik z nich bylo infikováno v důsledku své práce.
Poprava opozičního novináře Rúholláha Zama v Iránu, která byla vykonána 12. prosince, představovala první trest smrt pro pracovníka médií za posledních třicet let, uvedli Reportéři bez hranic