Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka Louise Glücková. Ve Stockholmu to ve čvtrtek oznámila Švédská akademie. V češtině například vyšly její sbírky Divoký kosatec a Noc věrnosti a ctnosti.
Švédská akademie Američanku ocenila za její „nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“.
Sedmasedmdesátiletá Glücková publikovala 12 sbírek básní a také několik svazků esejů o poezii. Ústředními tématy děl básnířky jsou po celou dobu její tvorby dětství, rodinný život a blízký vztah s rodiči a sourozenci, inspiruje se ale také mýty a klasickými motivy, uvedl předseda Nobelova výboru pro literaturu Anders Olsson.
Nobelovu cenu za chemii získaly dvě vědkyně za takzvané genetické nůžky
Nobelovu cenu za chemii letos získaly Francouzka Emmanuelle Charpentierová a Američanka Jennifer Doudnaová za rozvinutí metody úprav genetické informace. Ve středu to oznámila Královská švédská akademie věd.
Za sbírku veršů Divoký kosatec Glücková v USA obdržela již v roce 1993 Pulitzerovu cenu. Dějištěm je autorčina vlastní zahrada, v níž se prolínají a doplňují tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha. Kniha nazvaná Noc věrnosti a ctnosti pak odráží především stárnutí.
Glücková, která má maďarsko-židovské kořeny, se narodila v New Yorku v roce 1943. Jako básnířka debutovala v roce 1968 sbírkou Firstborn. V současné době se kromě psaní věnuje také výuce angličtiny na Yaleově univerzitě. Bývalý americký prezident Barack Obama předal Glückové v roce 2015 National Humanities Medal, nejvyšší státní vyznamenání za příspěvky humanitním vědám.
Nobelova cena za literaturu má obvykle každý rok jen jednoho laureáta. Výjimkou byl loňský ročník, kdy Švédská akademie vyhlásila současně držitele za roky 2018 a 2019. Cena totiž nebyla v roce 2018 udělena kvůli sexuálnímu skandálu, který otřásl Švédskou akademií.
Loni dostali Nobelovu cenu za literaturu polská spisovatelka Olga Tokarczuková (za rok 2018) a rakouský dramatik Peter Handke (za rok 2019). Udělení ceny Handkemu vyvolalo mnoho kritiky kvůli obdivu, který literát projevoval bývalému srbskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, jenž byl u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii souzen pro genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.
Kvůli koronaviru se letos předání Nobelových cen uskuteční bez osobní účasti laureátů. Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S oceněním se letos pojí odměna deset milionů švédských korun (25,9 milionu Kč), což je o milion švédských korun více než loni.