reklama

Matematik Levínský: Chování lidí už zlepšení nezajistí, jedinou cestou je očkování

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představil pozměněný protiepidemický systém PES. Jaký má na změny názor jeden z tvůrců původního systému? Má PES stále smysl? A jak dlouho lze očekávat, že budeme v 5. stupni? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů.

reklama

Hlavní změnou v předělaném protiepidemickém systému PES je fakt, že zmizí hodnota procenta pozitivních testů na koronavirus, která bude nahrazena procentem pozitivních záchytů u lidí, kteří se do nemocnice dostanou takříkajíc „z ulice“, tedy že nebudou posláni lékařem či hygienou.

K tématu

Tuto změnu kvituje matematik René Levínský, který patří mezi tvůrce původního systému PES. „Sám za sebe ji považuji za geniální nápad. Místo toho, aby se spojovaly PCR testy, se chodí přímo do nemocnic, což mi přijde jako skvělý nápad,“ řekl Levínský v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Systém PES tak podle Levínského stále má svůj smysl, především pak jeho index rizika, který je nově pozměněný. Dle jeho slov se právě k němu lze upnout a odvíjet se od něj dál.

Levínský si v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také posteskl, že lidé mnohdy špatný stav nevidí či ignorují. „Jsme ve stupni 5 a nezdá se, že by ho úplně všichni brali vážně,“ řekl matematik a zmínil zejména lidi, kteří si během svátků a před silvestrem vyjeli do lyžařských středisek.

Zároveň ovšem připustil, že chování lidí už změnu ve stupních ohrožení PES nezajistí. Ve stupni 5 zůstaneme ještě nějakou dobu a myslím si, že ta naše naděje, že se dostaneme do lepších stupňů, není úplně daná tím, že se lidé budou chovat jinak,“ řekl Levínský.

Jedinou šancí je očkování

Cestou z krize je podle něj i řady dalších odborníků očkování. „Nevidím žádný důvod proč by se ta epidemická situace měla zlepšovat. Obávám se, že se nebude zlepšovat a jedinou šancí je očkování,“ vysvětlil matematik.

Klíčovým úkolem je podle něj především rychlé naočkování starých lidí kolem 75 let a výše, tedy té skupiny, která je nejvíce ohrožená. „Pokud se nám podaří velice rychle – a já doufám že ne do března, ale do půlky února – naočkovat lidi 75 či 80 plus, tak bychom si mohli velice pomoci. Zátěž nemocnic by se snížila a mohli bychom uvažovat o tom, že od konce března bychom mohli normálně žít,“ řekl Levínský.

Výjimky pro lidi, kteří se nechají očkovat, považuje sice za pozitivní motivaci, ale není si jistý, zda by měly platit okamžitě. Přístup k vakcíně totiž aktuálně mají pouze zdravotníci, dalšími na řadě jsou pak senioři. Ne každý se tudíž může už nyní dostat na očkování.

Podzimní druhou vlnu koronaviru charakterizují zejména obří nárůsty počtu nakažených a také mrtvých. Nemocnice se i teď stále potýkají s nedostatkem personálu. Levínský v pořadu 360° pojmenoval dle svého názoru hlavní důvod, proč podzimní vlna takto dopadla. „Podle mě největší vliv má to, že jsme v září čekali velice dlouho a s opatřeními se přišlo velice pozdě,“ dodal Levínský.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama