„Zavřete policisty, kteří zabili Breonnu Taylor,“ hlásal nápis na triku, ve kterém se nechal vidět slavný jezdec F1 Lewis Hamilton v průběhu Velké ceny Toskánska. Bude mít problém s Mezinárodní automobilovou federací (FIA), protože se tak vyjádřil proti rasismu a policejnímu násilí? Podle mluvčího FIA je záležitost reakce na nápis v aktivním řešení, napsala BBC Sport.
„Šéfové F1 zkoumají, zda Lewis Hamilton porušil pravidla při Velké ceně Toskánska tím, že měl na sobě tričko zvýrazňující policejní brutalitu,“ píše doslova BBC Sport.
"Under active consideration".#F1 bosses are looking into whether Lewis Hamilton broke rules at the Tuscan Grand Prix by wearing a T-shirt highlighting police brutality.
— BBC Sport (@BBCSport) September 14, 2020
Find out more: https://t.co/zBf821OMXW pic.twitter.com/ZQ9OvGSYgr
Mluvčí uvedl, že FIA je nepolitická organizace a zvažuje, zda Hamiltonovo tričko neporušilo stanovy. Šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton si v závodu přitom zároveň připsal 90. vítězství a jedna výhra ho dělí od vyrovnání rekordu Michaela Schumachera.
„Je to 6 měsíců, co Breonnu Taylor zavraždili policisté v jejím vlastním domě. Stále nebylo dosaženo spravedlnosti. Nebudeme mlčet,“ napsal sám Hamilton i na svůj Twitter.
It’s been 6 months since Breonna Taylor was murdered by policemen, in her own home. Still no justice has been served. We won’t stay silent. #JusticeForBreonnaTaylor pic.twitter.com/7zinVHiYcH
— Lewis Hamilton (@LewisHamilton) September 13, 2020
Kdo byla Breonna Tylor?
Asi každý už slyšel jméno Afroameričana George Floyda, kterému policista Derek Chauvin tak dlouho klečel na krku, až Floyd, který při zatýkání opakovaně naříkal, že nemůže dýchat, zemřel. Jeho smrt vzedmula celosvětovou vlnu protestů a odporu proti rasismu a policejní brutalitě, sjednocenou pod hlavičku hnutí Black Lives Matter.
Floyd ale není zdaleka jedinou obětí policejního násilí v USA. Symbolem hnutí se stala i šestadvacetiletá Breonna Taylor. Také její tvář lidé často sdílejí na sociálních sítích a aktivisté používají heslo „Say Her Name“, kterým nabádají rasisticky smýšlející a především ty z řad policie, aby vyslovili Beronnino jméno.
Breonna Taylor pracovala jako lékařka na pohotovosti. Tři policisté měli nařízenou prohlídku Breonnina bytu v Lousiville v Kentucky s souvislosti s údajným podezřením, že v prostoru jsou distributoři drog. Podezření se nikdy nepotvrdilo. Když ale policie vtrhla dovnitř, ozbrojený přítel Breonny sáhl po zbrani a při přestřelce, při které podle svědků padlo přes 20 ran, byla Breonna zastřelena. V těle mladé neozbrojené ženy skončilo osm ran. Případ je stále v šetření. Došlo k němu letos v březnu.
Somethings are WAY BIGGER than SELF...... *#blacklivesmatter #SayHerName #sayhernamebreonnataylor #dronevideo #dronephotography #dmvphotographer #ourlivesmatter #justiceforbreonnataylor #djimavicmini #dji #djidronephotography pic.twitter.com/AZHtTobnXM
— Root Exposure Photog (@RExposurePhoto) September 6, 2020
I Hamiltonův oděv měl na zádech nápis „Řekni její jméno.“ Na otázku, zda FIA považuje tričko za politické poselství, mluvčí odpověděl: „To je úvaha, kterou zkoumáme.“
Hamilton po nedělním vítězství v závodě řekl: „Chtěl jsem upozornit na skutečnost, že na ulici jsou zabíjeni lidé. Někdo byl zabit ve svém vlastním domě, policisté byli ve špatném domě a ti muži stále chodí na svobodě,“ rozhořčil se slavný pilot.
F1 a FIA letos zahájily kampaň proti rasismu a pro různorodost, která zahrnuje i demonstrace proti rasismu před každým závodem. Hamilton byl v centru pozornosti těchto akcí jako nejvýznamnější postava tohoto sportu a jediný afroamerický řidič, připomíná BBC Sport.
Šéf Mercedesu F1 Toto Wolff v sobotu uvedl, že Hamilton měl plnou podporu organizace v jeho touze mluvit a protestovat proti rasismu a že je jen na něm, jaká trička si přeje nosit. „Není pochyb – je to zcela na jeho rozhodnutí. Ať udělá cokoli, podpoříme ho,“ uvedl podle BBC Sport Wolff. „Black Lives Matter je něco, co je důležité pro nás všechny, a celou dobu jsme Lewise podporovali,“ dodal.
Jediným odkazem na politiku ve stanovách asociace je přitom požadavek, aby FIA „upustila od zjevné diskriminace z důvodu rasy, barvy pleti, pohlaví, sexuální orientace, etnického nebo sociálního původu, jazyka, náboženství, filozofického nebo politického názoru, rodinné situace nebo zdravotního postižení v průběhu své činnosti“.
Sportovní řád zakazuje soutěžícím „umisťovat na své automobily reklamu politické nebo náboženské povahy nebo poškozující zájmy FIA,“ připomíná BBC Sport.
Sociální sítě začínají plnit slova podpory postoje Lewise Hamiltona, a to dokonce i mezi lidmi, kteří píší, že jinak nepatří mezi jeho fanoušky.
I may not like Lewis Hamilton very much sometimes, but the fact he’s being investigated by the sport that supports #EndRacism and #WeRaceAsOne doesn’t sit right with me.
— Courtney ✨ (@Courrrrrrtney) September 14, 2020
The @fia and @F1 aren’t showing the unity that they claim to have here. 🤔