Liberecká krajská nemocnice se ocitla pod palbou kritiky poté, co její lékaři odložili gynekologickou operaci ženy s četnými myomy. Důvodem byl nedostatek zdravotníků a lůžek. „Protože mám opravdu velké bolesti a ani po psychické stránce se necítím dobře, nehledě na to, že mám doma děti na distanční výuce, snažila jsem se, aby mě operovali jinde. Nikde mě ale vzít nechtějí,“ popsala žena webu cnnprima.cz.
„A kolik takových čekajících je... Hrůza jak na lidi kašle celé zdravotnictví,“ stojí v jednom z komentářů. „Na chřipečku jménem COVID-19 je lůžko a léčba vždy, ale pro vážně nemocné pacienty už ne,“ zase stojí v dalším. To je jen pár ukázek reakcí čtenářů o odkladu operace ženy s četnými myomy.
Primář gynekologie liberecké nemocnice ale zdůrazňuje, že nemocnice v tomto případě nic nepodcenila. „Tuto pacientku jsem dvakrát vyšetřoval v indikační poradně, takže její stav znám a mohl jsem s plnou odpovědností učinit rozhodnutí, že její operace snese odklad,“ říká primář Pavel Černý.
Primář Černý: Odkládali jsme pouze to, co odložit šlo
Lékaři se podle něj ocitli v situaci, kdy mohli operovat pouze pacientky v akutním ohrožení života. „Celá nemocnice se musela přeorientovat na péči o covidové pacienty, kteří přibývali raketovým tempem a vyžadovali intenzivní péči. Sestry z našeho oddělení byly přesunuty na covidové jednotky,“ popisuje primář. „To ale neznamená, že bychom šmahem rušili veškerou péči, odložili jsme pouze to, co z našeho pohledu bylo možné odložit. Tato rozhodnutí jsou vždy složitá a my je rozhodně nepodceňujeme,“ tvrdí Černý.
Primář navíc zdůrazňuje, že pacientka dostala náhradní termín v řádu několika týdnů. „Na specializovaných klinikách se na podobné operace běžně čeká i čtvrt roku,“ tvrdí.
Podle generálního ředitele liberecké krajské nemocnice se už situace velmi pomalu vrací do normálu. „Už jsme ve fázi, kdy začínáme s odkládanými operacemi. Pochopitelně jsme stále ve velkém skluzu a bude trvat minimáně do konce roku, než se situace stabilizuje. Musíte si uvědomit, že stále máme intenzivní jednotky téměř výhradně obsazeny covidovými pacienty, kteří vyžadují nepřetržitou péči a dohled. Na jednotky intenzivní péče se změnily i některé operační sály,“ popisuje Richard Lukáš situaci, s jakou se dosud nikdo se zdravotníků nesetkal.