reklama

Komplikace pro lidi, kteří prodělali covid. Na životní pojištění si počkáte i tři měsíce

Zdravotní pojišťovny u lidí, kteří prodělali covid, otálejí s uzavřením životního pojištění. Ke covidovým pacientům přistupují obezřetně a žádají odklad až čtvrt roku. I když to někomu nemusí připadat fér, experti podotýkají, že jde o stejný princip jako třeba u schvalování hypoték. Na možné komplikace upozornil web Lidovky.cz.

reklama

Kooperativa může ve vybraných případech odložit podpis smlouvy o jeden až tři měsíce, sdělil CNN Prima NEWS mluvčí Milan Káňa. „Kvůli onemocnění se mohou projevit další závažné nemoci, kvůli kterým klienta do pojištění vzít nedokážeme. Nerozlišujeme, zda měl dotyčný těžký, nebo lehký průběh nemoci,“ přiblížil.

ČSOB Pojišťovna je o něco přísnější. „Doporučujeme vždy odklad od ukončení léčby onemocnění COVID-19 v délce tří měsíců,“ uvedl mluvčí Petr Milata pro web Lidovky. Na prodělání covidu nahlíží většina pojišťoven s nutným odstupem.

Požadovaná tříměsíční prodleva je ale maximální. Podle expertů je opatrné jednání pochopitelné. Podobně postupují například banky v případě hypoték, kdy posuzují, zda je klient schopný splácet. Navíc také hodnotí, zda není u daného člověka zvýšené riziko, že za něj skutečně bude muset platit. Covid je navíc hodně nepředvídatelný.

„Lidé, kteří covid prodělali, zvláště ti, kteří měli těžký průběh nemoci, mohou být z hlediska pojišťovny chodící riziko i třeba pět let po prodělání covidu. Hrozí u nich i vyšší riziko dalších zdravotních komplikací a to by se mohlo pojišťovnám nepříjemně prodražit,“ podoktl ekonom Lukáš Kovanda.

Covid se již promítl na výši plnění, které pojišťovny dosud vyplatily například za pobyt v nemocnici nebo úmrtí. Během loňské podzimní covidové vlny byl počet škodných událostí téměř o třetinu vyšší než rok předtím. A letos na jaře dokonce o 60 procent vyšší než loni.

Některé pojišťovny přímo covid neřeší

NN Životní pojišťovna stanovila lhůtu čtyř týdnů od prodělání covidu. „Pokud je poté klient zdravotně v pořádku, je přijat do pojištění zcela standardně,“ řekl webu produktový ředitel Michal Korejs. I když pojišťovny mapují stav svých klientů běžně, konkrétní dotazy na prodělání covidu mnoho lidí zaskočily.

Některé pojišťovny se však covidem nezabývají. „V cestovním pojištění jsme letos v létě zaznamenali pouze asi 20 případů onemocnění covidem v cizině. Pojistné plnění činilo zpravidla tisíc korun, více jen výjimečně,“ sdělila mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová s tím, že společnost sice nové mezinárodní covidové studie pečlivě sleduje, změny ale neplánuje.

Stejné stanovisko zaujala také Česká podnikatelská pojišťovna. „Při uzavírání smlouvy o životní pojištění pro nás není kritériem pouze onemocnění COVID-19, ale obecně zdravotní stav pojištěného. Pokud byl někdy hospitalizován, potřebujeme vědět, jaký byl průběh nemoci, mít k dispozici zprávu po propuštění z nemocnice a další informace,“ uzavřela mluvčí Allianz Pojišťovny Marie Petrovová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama