Briefing ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO)
ANO a ČSSD počítá po zrušení superhrubé mzdy s dvojí sazbou daně z příjmu zaměstnanců. Pro lidi s nižšími příjmy by platilo 15procentní zdanění, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem. O výši daně pro vysokopříjmové skupiny či zrušení takzvané solidární daně budou lídři ANO a ČSSD ještě jednat, podle Schillerové se do debaty zapojí i premiér Andrej Babiš (ANO).
Ministryně financí zopakovala, že za nejčistší by považovala zavedení pouze jedné sazby ve výši 15 procent. Sociální demokraté ale upozorňují na rozpočtový dopad takového rozhodnutí. Schillerová a Hamáček se alespoň dohodli, že ze zrušení superhrubé mzdy mají profitovat hlavně lidé s nízkými a středními příjmy.
S @jhamacek jsme si potvrdili, že zrušíme nesmyslný výpočet daně z příjmů ze superhrubé mzdy, a to k 1.1.2021. Blízko je i dohoda na nové sazbě daně. Pro nízko a středně příjmové zaměstnance chceme 15 %. Oproti stávajícímu efektivnímu zdanění 20,1 % je to snížení daně o čtvrtinu. pic.twitter.com/i6OeoyZMmF
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) August 18, 2020
Schillerová minulý týden představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmu v rozmezí od 15 do 19 procent. S premiérem se minulý týden dohodla, že zůstanou dvě sazby, ale není zatím jasné jaké. Návrh bude součástí rozhodování o státním rozpočtu na příští rok.
Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka. Za nejrozumnější Hamáček považuje daň z příjmu zaměstnanců ve výši 19 procent a zavedení progresivního zdanění.
V neděli předseda ČSSD uvedl, že by 15procentní daň z příjmu znamenala propad příjmů 90 miliard korun. Schillerová už dříve řekla, že část by se vrátila do rozpočtu na dani z přidané hodnoty, protože by lidé s vyšší výplatou více utratili, takže by šlo o 76 miliard korun. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard korun.
Po úterním jednání s Hamáčkem plánuje ministryně financí rozepsat návrhy výdajových stránek jednotlivých kapitol rozpočtu na příští rok. Na přelomu srpna a září pak podle nové ekonomické prognózy odhadne ministerstvo příjmy. Jednání s ministry o rozpočtu na příští rok začne Schillerová v první polovině září.