reklama

Dostihy po celém světě v hledáčku ochránců zvířat: Nedokáží, aby koně neumírali

Dokáže se dostihový průmysl vyrovnat se změnou potřebnou pro bezpečnost koní?
Foto: Pexels

Letošní první slušovické dostihy s sebou nesou pachuť tragédie. Úmrtí tří koní, sedmileté hnědky Kil Al Jamal, ryzky Azteky a bělouše Waggera, ve společnosti znovu otevírají diskusi o budoucnosti dostihů u nás. Podobné diskuse však dlouhá léta vedou ochránci zvířat i v zahraničí. Dostihy totiž mají na svědomí životy tisíců zvířat.

reklama

Těla utracených koní ležela na slušovickém závodišti dva dny. Upozornil na to jeden z diváků, který celou věc zdokumentoval a zveřejnil na sociálních sítích. Podle pořadatele dostihů celá záležitost sport poškodila. Vyjádření obou najdete zde:

Mohlo by se zdát, že naše Velká pardubická patří mezi „nejsmrtelnější“ dostihy na světě. S mnohem většími počty zranění se ale při dostizích potýkají v USA. Podle databáze jezdecké organizace The Jockey Club došlo mezi lety 2009 a 2018 ke smrtelnému zranění u více než šesti tisíců plnokrevníků, kteří závodili v Severní Americe. V posledních letech se však i tady počty zranění snižují. Stojí za tím menší počet dostihů i stále větší preventivní opatření a přechod na syntetický povrch dostihových drah. Ne všechna americká závodiště se však o své statistiky úmrtí a zranění při dostizích veřejně dělí – na některých z nich je údajně míra zranění i o polovinu vyšší než jinde.

Loni bylo na tři týdny uzavřeno nové závodiště v kalifornské Santa Anitě kvůli vyšetřování nadměrného počtu zranění a úmrtí dostihových koní. Šetření bylo uzavřeno bez výsledku. Přitom od loňského prosince zde zemřelo již 12 koní. Jde o nižší počet než loni touto dobou – kvůli pandemii bylo však závodiště několik měsíců uzavřeno. K poslednímu zranění přitom ani nedošlo přímo během dostihu – dvouletý hřebec Last Renegade shodil při tréninku ze sedla jezdce a zamotal se do otěží.

Nicméně závodiště v Santa Anitě není výjimkou. Podle ochránců zvířat za vysoké počty zranění a úmrtí u severoamerických dostihových koní mohou podávané posilující látky a nevhodný povrch závodišť, ale i snaha na dostizích co nejvíce vydělat. Americké statistiky se od těch evropských i asijských značně liší, a to až o dvaapůlnásobek. Možná i právě proto, že podávání zakázaných látek je zde přísněji hlídáno. Při jejich použití mohou totiž koně běžet bolesti navzdory a v rychlejším běhu přehnaně namáhají svá těla. Ke zranění tak dojde snadno.

„Jde o chvíli, kdy musíme ustoupit zpět a říci si, že to musíme dělat lépe a že musíme změnit způsob, jakým to provádíme,“ uvedl Michael Peterson, ředitel koňských programů na Kentucké univerzitě. „Jinak tohle odvětví nepřežije. Lidé se na dostihová úmrtí nedívají stejně jako dřív.“

I dostihový průmysl si je svých nedostatků vědom. Navzdory pokročilé veterinární péči je rehabilitace zlomenin u koní stále vzácností – tato zvířata totiž není možné znehybnit. Závodění je pro ně proto bezesporu riskantní a názor veřejnosti na zabíjení koní se mění podobně jako u dalších případů možného týrání zvířat.

„To, k čemu v posledních letech v Americe došlo, dostihový průmysl vyděsilo,“ prohlašuje Patrick Battuelo, zakladatel stránky HorseRacingWrongs.com, která sleduje zranění a úmrtí koní na dostihových drahách. „Podívejte se na jiná zábavní odvětví, která využívají zvířata: Ringling Brothers, Sea World. Chrtí závody se blíží ke konci. Proč by koňské závody měly být výjimkou?“ připodobňuje dostihy k cirkusu či mořským parkům. „Nedokáží, aby koně neumírali. Je to s tím spojené. I kdyby se jim to podařilo trochu zmírnit, nedokáží tomu zcela zabránit. Co je přijatelná ztráta? Věci se mění. Vždy o tom budou mluvit jako o sportu, ale nakonec je to jen zneužívání zvířat, které musí zmizet,“ dodává.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

Žijeme ve světě, který je postaven na pozitivním vnímání inflace. Pokud nám mzdy rostou, jsme šťastní, i kdyby ceny rostly ještě rychleji. To nás dovedlo do situace, kdy centrální banky nakupují ve velkém vládní a firemní dluhopisy a úrokové sazby balancují na hraně záporných hodnot. „Má to ale své náklady, které nyní nevidíme,“ varuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Nic vlády například nenutí reformovat veřejné finance, protože si mohou na své výdaje levně půjčit.

reklama
reklama
reklama
Přísný, výjimečný a skvělý. Svět oplakává legendu filmové hudby Ennia Morriconeho

Kultura

Domácí zpravodajství

Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Další články
reklama
reklama