Český statistický úřad (ČSÚ) až týden po začátku sčítání lidu řeší, že se lidé se staršími občanskými průkazy nepřihlásí do on-line sčítacího formuláře. Sčítání začalo minulý týden v noci z pátku na sobotu, ale ČSÚ požádal o změnu předpisů umožňující přihlášení se staršími doklady bez strojově čitelných údajů až tento pátek.
Vyplývá to z dokumentů na portálu Úřadu vlády ČR. ČSÚ v nich uvádí, že doklady bez strojově čitelných údajů mají hlavně senioři, pro něž je on-line sčítání kvůli epidemii covidu vhodnější než osobní kontakt se sčítacím komisařem. Deník Právo v sobotu uvedl, že do on-line sčítání se kvůli starším průkazům nedostane asi 20 000 lidí.
Před začátkem sčítání ČSÚ uváděl pouze to, že je možné se do elektronického formuláře ke sčítání přihlásit mimo jiné číslem občanského průkazu. V páteční zprávě na webu Úřadu vlády ale píše, že v registrech využívaných ČSÚ pro ověření on-line přístupu do sčítání chybí čísla starších občanských průkazů bez strojově čitelných údajů. Statistici proto navrhují změnou vyhlášky k zákonu o sčítání doplnit způsoby přihlášení do on-line formuláře o kombinaci data narození a čísla občanského průkazu.
„S ohledem na skutečnost, že sčítání lidu, domů a bytů probíhá on-line formou pouze do dne 11. května 2021, zde existuje naléhavý obecný zájem na tom, aby právní úprava nabyla účinnosti ve lhůtě co možná nejkratší, aby mohly být provedeny potřebné technické změny systému, a tedy držitelé dokladů bez strojově čitelných údajů měli faktickou možnost využít ke sčítání on-line formu,“ píše ČSÚ v odůvodnění změny vyhlášky. Proč ale tento nedostatek nezjistil a neřešil ještě před začátkem sčítání, úřad neuvádí.
Seznam čísel starších dokladů, doplněný o jména, příjmení a data narození jejich držitelů, předá ČSÚ podle statistiků ministerstvo vnitra. Mluvčí ministerstva Klára Dlubalová deníku Právo řekla, že údaje vnitro statistikům dodá a situace bude vyřešena v řádu několika dní.
Výpadek při spuštění
Nejde však o první problém se systémem pro on-line sčítání. Hned po svém spuštění 27. března systém zcela zkolaboval. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána po spuštění systému a ČSÚ musel nakonec systém na několik hodin odstavit. I po obnovení měl ale dál potíže. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, následně v prohlášení uvedla, že byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů.
Sčítání lidu začalo oficiálně minulý týden o půlnoci v noci na sobotu, od brzkého rána však mělo výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ po 8:00 systém pozastavil a opět ho spustil po 17:00. Dílčí problémy zaznamenával úřad ještě zhruba do 20:00, kdy se některým lidem nedařilo odeslat již vyplněný formulář.
Premiér Andrej Babiš označil výpadek za ostudu. „Tohle se panu řediteli fakt nepovedlo. Měl na to rok a mě bude v pondělí na vládě zajímat, jak to bylo připraveno,“ uvedl premiér na Youtube kanálu hnutí ANO s tím, že zorganizovanou soutěž vyhrála „známá kontroverzní firma“.
Předseda vlády navíc nechápe, proč nebyl systém otestován s dostatečných předstihem. „Stejně tak, jako jsme to udělali my s EET. Spustili jsme ho o měsíc dřív, abychom se přesvědčili, že bude fungovat, a fungoval,“ uvedl pro srovnání. Rozčiluje ho navíc fakt, že kvůli tomuto problému se vládě „kazí image, neboť dělá mnohé digitální projekty, které fungují“.