reklama
CNN Prima News sčítání lidu

sčítání lidu

Výpis příspěvků ke štítku „sčítání lidu“

Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta

V úterý končí sčítání lidu. Český statistický úřad (ČSÚ) doposud obdržel přes čtyři miliony elektronických formulářů a zhruba půl milionu listinných. Podle víkendových odhadů chybí ještě sečíst statisíce lidí. V závěrečných dnech ale skokově narůstá počet odeslaných formulářů od domácností, které nechaly vyplňováni na poslední chvíli. Nesečteným hříšníkům hrozí až desetitisícová pokuta.

Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov

„Boha nepotřebujeme,“ prohlašuje 37letá Andrea Pavlíková za celou rodinu. „Do rubriky náboženství jsem napsala: bez víry,“ dodává. „Já to vůbec nevyplňoval,“ skočí jí do řeči 44letý manžel Aleš. Rodina žije v někdejším sudetském Budišově nad Budišovkou, kde se víra téměř vypařila. Česká republika patří k nejateističtějším zemím na světě.

Lidé se staršími průkazy mají při sčítání lidu smůlu. ČSÚ problém řeší až po týdnu

Český statistický úřad (ČSÚ) až týden po začátku sčítání lidu řeší, že se lidé se staršími občanskými průkazy nepřihlásí do on-line sčítacího formuláře. Sčítání začalo minulý týden v noci z pátku na sobotu, ale ČSÚ požádal o změnu předpisů umožňující přihlášení se staršími doklady bez strojově čitelných údajů až tento pátek.

Koupím poštovního holuba a pořídím si husí brk. Kritika sčítání lidu začala okamžitě

Jdu si koupit poštovního holuba, a až formulář na sčítání lidu vyplním, popřeji mu šťastný let. Politici opět kritizují kabinet Andreje Babiše (ANO), tentokrát ale za nefunkční systém sčítání lidu. To odstartovalo v noci z pátku na sobotu, ale hned v osm ráno byl systém přetížený a sčítání se z preventivních důvodů přerušilo. „Spustili web, ale začali jim tam chodit lidi,“ prohlásil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Kritikou ale nešetřili ani Miroslav Kalousek (TOP 09) či Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Sčítání provází problémy i po obnově systému. Babiš viní ředitele statistického úřadu

Český statistický úřad obnovil po téměř celodenním výpadku on-line sčítání lidu. Lidé tak mohou opět na stránkách sčítání začít vyplňovat elektronické formuláře. I po obnově ale provázely sčítání problémy. Systém měl od brzkého rána výpadek kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres, což způsobilo přetížení systémů. Statistici nevyloučili, že kvůli tomu prodlouží čas na vyplnění on-line formulářů.

Sčítání lidu je přerušené, systém nestíhá. Formulář vyplnilo pouhých 20 tisíc občanů

Český statistický úřad pozastavil elektronické sčítání lidu. Důvodem je zatížení systému. Formulář nefunguje od sobotního rána a po vyplnění osobních údajů uvádí stránka na webu, že služba je dočasně nedostupná. Podle mluvčí Sčítání lidu 2021 Jolany Voldánové jsou všechna již vyplněná data v bezpečí. Kdy bude systém opět v provozu, zatím není jasné.

V sobotu začíná sčítání lidu. Máme pro vás videonávod, jak vyplnit dotazník

K vyplnění on-line formuláře pro sčítání lidí stačí připojení k internetu, elektronické zařízení a přibližně čtvrthodina času. Dotazník na stránkách podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) musí vyplnit každý, kdo žije v České republice, jinak dotyčnému hrozí pokuta ve výši až deset tisíc korun. On-line formuláře se lidem otevřou tuto sobotu 27. března, redakce CNN Prima NEWS vám ale připravila videonávod, na který se můžete podívat už teď.

reklama