Český statistický úřad (ČSÚ) po sobotním takřka celodenním výpadku elektronického systému pro sčítání lidu prodloužil možnost vyplňovat on-line formuláře do 11. května, tedy do konce celého sčítání. Původně měla on-line fáze trvat do 9. dubna. Premiér Andrej Babiš (ANO) výpadek označil za ostudu: „Tohle se panu řediteli fakt nepovedlo.“
O prodloužení on-line fáze informovala v neděli mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Lidé, kteří nechtějí využít možnosti on-line sčítání, mohou i nadále v termínu od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy, které dostanou na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.
Předseda ČSÚ Marek Rojíček řekl, že do nedělního odpoledne se elektronicky sečetl asi milion lidí. Odeslaných on-line formulářů, do kterých můžou lidé vyplnit údaje za všechny osoby v domácnosti, eviduje úřad zhruba 500 000.
Cílem prodloužení elektronického sčítání je podle Rojíčka mimo jiné rozložit zátěž na aplikaci do delšího časového úseku. „Lidé se tak navíc v současné epidemické situaci budou moci sečíst bezkontaktně on-line po celou dobu sčítání, tedy i v době distribuce listinných formulářů sčítacími komisaři,“ uvedl Rojíček. Formulář pro sčítání je nyní možné vyplňovat na webu nebo v mobilní aplikaci Sčítání21.
Problémy kvůli přetíženým serverům
Sčítání lidu začalo oficiálně o půlnoci v noci na sobotu, od brzkého rána však mělo výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ po 08:00 systém pozastavil a opět ho spustil po 17:00. Dílčí problémy zaznamenal úřad ještě zhruba do 20:00, kdy se některým lidem nedařilo odeslat již vyplněný formulář.
Tyto potíže byly způsobeny přetížením, kdy se po výpadku do systému přihlásilo mnoho lidí najednou, vysvětlil Rojíček. „Od té doby běží systém bez problémů,“ řekl předseda. Pokud formulář najednou vyplňuje více než 150 000 lidí, objeví se na stránkách upozornění, aby lidé údaje vyplnili později.
Podle Rojíčka byl výpadek vinou dodavatele. Ten má podle něj ve smlouvě sankci 20 000 Kč bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné právě modulu pro vyplňování adres, v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů.
Premiér: Budu od šéfa ČSÚ požadovat vysvětlení
Babiš však sobotní výpadek označil za ostudu. „Tohle se panu řediteli fakt nepovedlo. Měl na to rok a mě bude v pondělí na vládě zajímat, jak to bylo připraveno,“ uvedl premiér na YouTube kanále hnutí ANO s tím, že zorganizovanou soutěž vyhrála „známá kontroverzní firma“.
Předseda vlády navíc nechápe, proč nebyl systém otestován s dostatečných předstihem. „Stejně tak, jako jsme to udělali my s EET. Spustili jsme ho o měsíc dřív, abychom se přesvědčili, že bude fungovat, a fungoval,“ uvedl pro srovnání. Rozčiluje ho navíc fakt, že kvůli tomuto problému se vládě „kazí image, neboť dělá mnohé digitální projekty, které fungují“.
Jen v době koronavirové pandemie vláda podle Babiše spustila desítku podpůrných programů. „Například Chytrá karanténa, eRouška či registr očkování,“ vyjmenoval některé z nich. U registru očkování podle něj byl sice 15. ledna chvíli problém, ale nakonec se vše zvládlo. „Je z toho taková ostuda, kterou já odmítám,“ doplnil Babiš ke sčítání ještě jednou.