Lidé si připomínají 75. výročí návratu československých letců z Velké Británie

Klárov

Britská, slovenská a česká — hymny, které rozezněly pražský Klárov

Proslavili se během druhé světové války. Českoslovenští piloti se před 75 lety vrátili z Velké Británie. Připomínkové akce se konají například u památníku okřídleného lva na Klárově nebo na Letišti Václava Havla.

Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force, pozn. red.) si v pátek připomněli lidé u památníku okřídleného lva na pražském Klárově. Piety se zúčastnilo několik desítek lidí.

Návrat pilotů byl neskutečně emotivní

Také Letiště Václava Havla se otevřelo návštěvníkům. U letištní dráhy nechyběla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai, která vyzpovídala místopředsedu Czech RAF Crew Daniela Švece. „Návrat pilotů byl neskutečně emotivní. Podle dobových záznamů už v době, kdy se letci blížili k letišti, ronili slzy,“ prozradil Švec.

Sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů

Největší část československých pilotů RAF se do Prahy vrátila 13. srpna 1945. Na ruzyňské letiště (dnes Letiště Václava Havla Praha, pozn. red.) přiletěli ve stíhačkách Spitfire. Tehdy je přišly přivítat tisíce lidí. „Pohled na více než padesátku úplně nových stíhaček byl podle vzpomínek pamětníků ohromující,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (za STAN) při pietě, kterou zahájil přelet dvou stíhacích letounů Gripen nad Klárovem.

„Byli to v pravém slova smyslu vlastenci, bojovníci, ale také kamarádi. Vzájemně se podporovali, drželi se, a to jim pomáhalo v těch nejtěžších chvílích,“ řekl velitel Vzdušných sil Armády České republiky Petr Hromek. Zároveň připomněl, že mnozí z letců, kteří se po válce vrátili do vlasti, zažili útlak od komunistického režimu.

Kromě bojů ve Velké Británii se českoslovenští letci zapojili do bojů ve Francii nebo v Sovětském svazu. Jen v RAF podle armádních údajů vykonali 43,5 tisíce operačních letů a sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními, po válce se do vlasti mohli vrátit až tři měsíce po podepsání německé kapitulace. O návrat usilovali už dříve, nedostali ale souhlas od Sovětského svazu.

Tagy: