reklama

Lidé si připomínají 75. výročí návratu československých letců z Velké Británie

Proslavili se během druhé světové války. Českoslovenští piloti se před 75 lety vrátili z Velké Británie. Připomínkové akce se konají například u památníku okřídleného lva na Klárově nebo na Letišti Václava Havla.

reklama

Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force, pozn. red.) si v pátek připomněli lidé u památníku okřídleného lva na pražském Klárově. Piety se zúčastnilo několik desítek lidí.

Návrat pilotů byl neskutečně emotivní

Také Letiště Václava Havla se otevřelo návštěvníkům. U letištní dráhy nechyběla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai, která vyzpovídala místopředsedu Czech RAF Crew Daniela Švece. „Návrat pilotů byl neskutečně emotivní. Podle dobových záznamů už v době, kdy se letci blížili k letišti, ronili slzy,“ prozradil Švec.

Sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů

Největší část československých pilotů RAF se do Prahy vrátila 13. srpna 1945. Na ruzyňské letiště (dnes Letiště Václava Havla Praha, pozn. red.) přiletěli ve stíhačkách Spitfire. Tehdy je přišly přivítat tisíce lidí. „Pohled na více než padesátku úplně nových stíhaček byl podle vzpomínek pamětníků ohromující,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (za STAN) při pietě, kterou zahájil přelet dvou stíhacích letounů Gripen nad Klárovem.

„Byli to v pravém slova smyslu vlastenci, bojovníci, ale také kamarádi. Vzájemně se podporovali, drželi se, a to jim pomáhalo v těch nejtěžších chvílích,“ řekl velitel Vzdušných sil Armády České republiky Petr Hromek. Zároveň připomněl, že mnozí z letců, kteří se po válce vrátili do vlasti, zažili útlak od komunistického režimu.

Kromě bojů ve Velké Británii se českoslovenští letci zapojili do bojů ve Francii nebo v Sovětském svazu. Jen v RAF podle armádních údajů vykonali 43,5 tisíce operačních letů a sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními, po válce se do vlasti mohli vrátit až tři měsíce po podepsání německé kapitulace. O návrat usilovali už dříve, nedostali ale souhlas od Sovětského svazu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama