reklama

Lidé si připomínají 75. výročí návratu československých letců z Velké Británie

Proslavili se během druhé světové války. Českoslovenští piloti se před 75 lety vrátili z Velké Británie. Připomínkové akce se konají například u památníku okřídleného lva na Klárově nebo na Letišti Václava Havla.

reklama

Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force, pozn. red.) si v pátek připomněli lidé u památníku okřídleného lva na pražském Klárově. Piety se zúčastnilo několik desítek lidí.

Návrat pilotů byl neskutečně emotivní

Také Letiště Václava Havla se otevřelo návštěvníkům. U letištní dráhy nechyběla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai, která vyzpovídala místopředsedu Czech RAF Crew Daniela Švece. „Návrat pilotů byl neskutečně emotivní. Podle dobových záznamů už v době, kdy se letci blížili k letišti, ronili slzy,“ prozradil Švec.

Sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů

Největší část československých pilotů RAF se do Prahy vrátila 13. srpna 1945. Na ruzyňské letiště (dnes Letiště Václava Havla Praha, pozn. red.) přiletěli ve stíhačkách Spitfire. Tehdy je přišly přivítat tisíce lidí. „Pohled na více než padesátku úplně nových stíhaček byl podle vzpomínek pamětníků ohromující,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (za STAN) při pietě, kterou zahájil přelet dvou stíhacích letounů Gripen nad Klárovem.

„Byli to v pravém slova smyslu vlastenci, bojovníci, ale také kamarádi. Vzájemně se podporovali, drželi se, a to jim pomáhalo v těch nejtěžších chvílích,“ řekl velitel Vzdušných sil Armády České republiky Petr Hromek. Zároveň připomněl, že mnozí z letců, kteří se po válce vrátili do vlasti, zažili útlak od komunistického režimu.

Kromě bojů ve Velké Británii se českoslovenští letci zapojili do bojů ve Francii nebo v Sovětském svazu. Jen v RAF podle armádních údajů vykonali 43,5 tisíce operačních letů a sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů. Českoslovenští letci odcházeli do zahraničního odboje mezi prvními, po válce se do vlasti mohli vrátit až tři měsíce po podepsání německé kapitulace. O návrat usilovali už dříve, nedostali ale souhlas od Sovětského svazu.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Ženy z celého světa vybraly nejlepší auta roku 2020. Uspěla i Škoda Octavia
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama