K VĚCI, Zdeněk Hostomský - 10.3. v 12:30
Lockdowny jsou pochybnou strategií a v podstatě nefungují. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský. „Netrestejme celou společnost,“ vyzval biochemik.
Během rozhovoru padla otázka ohledně rozvolňování. Premiér Andrej Babiš (ANO) pro CNN Prima NEWS řekl, že čas na něj přijde po Velikonocích. „Myslím si, že lockdowny jsou pochybná strategie, v podstatě nefunguje,“ reagoval k tématu Hostomský.
Biochemik sdělil, že vychází ze zkušenosti z USA. „Stát Florida nemá žádné lockdowny, školy a restaurace otevřené, na druhé straně stát Kalifornie má všechno zavřeno. Když se ale podíváte na průběh epidemie, je velice podobný. Jinými slovy – je to svým způsobem arogance vlády, která si myslí, že něco nařídí a epidemie se tomu podřídí. Myslím si, že zavírání škol je naprosto nezodpovědná věc, která nás poškodí dlouhodobě daleko víc než cokoliv spojeno s epidemií,“ pokračoval Hostomský.
Biochemik by na Velikonoce nečekal
„Rozvolnil bych teď, dnes, nečekat na Velikonoce. Rozvolněte to, ale hlavně se věnujte lidem, kteří skutečně na to mohou doplatit. Nepopírám, že virus tady je. U některých lidí to může způsobovat velmi nepříjemné věci, mimo jiné úmrtí. Věnujme se jim, ale netrestejme celou společnost,“ dodal Hostomský.
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy sdělil, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová svým odmítáním ruské vakcíny Sputnik nesou plnou zodpovědnost za úmrtí občanů na covid. Žádá proto jejich odvolání. „Myslím si, že čistě argumentačně to je naprosto falešný argument,“ reagoval Hostomský s tím, že Blatný i Storová jsou profesionálně povinni schvalovat nebo doporučovat léky, které splňují určité předpoklady.
V souvislosti s koronavirem již bylo mnoho nadějných experimentálních léků. Neprošly ale přes klinické studie. Společností nyní hýbe lék ivermektin. „Zásada medicíny je hlavně neškodit a tento lék splňuje, že pokud se dobře dávkuje, nebude škodit, to je dobrá zpráva. Jestli to pomůže, na to bych potřeboval odpověď klinické studie,“ uvedl biochemik.
Nebojme se experimentovat
Podle Hostomského by se pacienti měli spolehnout na svého lékaře. „Ten posoudí, jestli tento pacient je vhodným kandidátem si třeba lék jenom vyzkoušet. Experimentování bych velice povzbudil. Je to v klinickém stadiu jako kontroverzní záležitost, ale v onkologii to je naprosto normální. Onkologové zkouší různé kombinace léků a zjistí, jestli něco funguje. U lidí, kteří ošetřují pacienty s covidem si myslím, že je to velmi podobné, nemáte předepsaný protokol,“ dodal.
Ve čtvrtek se premiér Babiš s některými českými experty chystá odletět do Izraele. Kromě jiného chtějí jednat také o klinických studiích izraelského léku v Čechách. „Jsem nadšenec tohoto preparátu. Kdyby šlo přes vládní intervenci zařídit, že bychom to tady zkoušeli, byl bych naprosto nadšen. Jsme zajímavá země pro vývoj nových léčiv, protože nakažených lidí tady je spoustu. Pokud by něco mělo fungovat, u nás se to statisticky projeví, což bych bral jako dobrou službu lidstvu,“ řekl Hostomský.