Škody na úrodě způsobené medvědy v japonské prefektuře Aomori prudce vzrostly. Počet lovců v oblasti navíc kvůli stárnutí populace klesá. S neobvyklým plánem na vyřešení obou problémů přišel Eigo Mori. Čtyřicetiletý lovec začal vyrábět a prodávat medvědí klobásy.
Tsugaru Bear Sausage (Tsugarské medvědí klobásy) obsahují maso asijských černých medvědů, kteří museli být zastřeleni poté, co vnikli do obydlených oblastí nebo poškodili úrodu, informuje The Japan News.
ČTĚTE TAKÉ: Jízda na slonech, opičí show či plavání s delfíny? Těmto atrakcím se na dovolené vyhněte
Mori se potýkal s problémem, že se jako lovec musel zbavovat mrtvol zabitých medvědů, a to buď jejich zakopáním nebo spálením. Zvířat mu ale bylo líto, proto vymyslel způsob, jak již mrtvé medvědy využít, a to právě výrobou klobás. Za tímto účelem založil minulý rok na podzim společnost Gibier Tsugaru.
Nebezpečné je pro ně i zahrádkáření: Jak ježkům pomáhat a neškodit
V České republice nemáme přesná čísla, která by nám ukázala stav ježčí populace. Že je ale stále nižší a nižší, to víme. Ježci potřebují hlavně dostatek potravy, který závisí převážně na hmyzu a možnostech zimních úkrytů. Úbytek těchto velmi užitečných živočichů má na svědomí převážně lidská činnost. Ježky ohrožuje především ztráta přirozeného prostředí, fragmentace krajiny, intenzivní zemědělství a také automobilová doprava.
Moriho cílem je snížit počet zabitých medvědů a zároveň ochránit zemědělskou půdu. „Ideální prostředí je takové, ve kterém mohou medvědi koexistovat s lidmi, aniž by byli zabíjeni,“ říká. K dosažení svého cíle plánuje použít část svého zisku na koupi elektrických ohradníků, které by půdu před medvědy ochránily. Hodlá také pomáhat při výcviku budoucí generace lovců.
Pěstitel jablek Motoi Koyamy vkládá do iniciativy velké naděje. „Pomohlo by nám, kdybychom medvědy mohli využívat jako zdroj příjmů. Pokud to budou lidé vědět, mohl by se zvýšit počet lovců,“ uvádí Koyamy, kterému medvědi loni způsobili škodu ve výši jednoho milionu jenů (asi 150 tisíc korun), což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku.
Výrazně také narostl počet setkání člověka s šelmou. Podle odboru ochrany přírody prefektury Aomori bylo v loňském roce zaznamenáno 1 133 případů setkání s medvědem a 10 incidentů, při nichž došlo ke zranění lidí. V obou případech se jedná o nejvyšší počet v historii. Počet odchycených nebo zabitých medvědů činil loni 598, což je čtyřnásobek oproti předchozímu roku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Matku jim zabil proud, vylíhla se jen díky záchranářům. Teď mají čápata z Vrchlabí nový domov