Rozhovor s myslivcem podezřelým ze sabotáže
Spletl jsem si prací prášek s vápnem, tvrdí jeden z myslivců, který je podezřelý ze sabotáže odstřelu divokých prasat na Jablonecku. Policisté tomu ale nevěří, jsou přesvědčeni, že myslivci chtěli akci policejních snajprů překazit – vedle rozsypání pracího prášku také močením v lese.
Dva močící myslivce v úterý 5. listopadu zachytila fotopast na takzvaném vnadišti, místě, kam se lákají prasata před posed s číhajícími střelci. Jejich počínání pobouřilo dokonce i ministra zemědělství. „Takové chování je těžko pochopitelné! Lidská moč působí jako pachový ohradník, prasata odpuzuje, a je potom složitější je odstřelit,“ rozhořčil se Výborný v příspěvku na sociální síti.
ČTĚTE TAKÉ: Divočák prorazil dveře a napadl Inda u bankomatu. Záběry ukazují paniku i zraněného muže
Štábu CNN Prima NEWS se podařilo mluvit s jedním z močících myslivců, který popírá, že by šlo o sabotáž. „My jsme tam naopak policii pomáhali, protože jsme od pěti ráno chodili po lese a sbírali prasata, která odstřelovači ulovili. Je normální, že si potřebujete odskočit. V lese močí kde kdo, houbaři, pejskaři i ti odstřelovači, kteří tam tráví celou noc,“ ohradil se Štěpán Šindelář. Zdůraznil, že myslivci musejí po odstřelovačích uklízet ve svém volném čase, často si kvůli tomu berou v práci neplacené volno.
Policisté ale jeho vykonanou potřebu na vnadišti za náhodu nepovažují. „Odvezli si mě na výslech rovnou ze státního zastupitelství, kde jsem si byl stěžovat na to, že do médií někdo pustil fotku, na které jsem zachycený v intimní situaci, a že mi to není vůbec příjemné. Sebrali mě a nebyli zrovna přívětiví,“ popsal myslivec. Chování policie kritizoval i jeho advokát Lukáš Einchinger. „Klient říkal, že mu dokonce vyhrožovali vazbou a odnětím zbraní. Celé mi to přijde absurdní,“ zdůraznil právník.
Oběma myslivcům policisté zabavili mobily. „Asi doufají, že tam najdou nějakou komunikaci, jak se na té údajné sabotáži domlouváme,“ krčil rameny Šindelář. Podle jeho advokáta je to zcela nepřiměřený postup. „To budeme odebírat mobil každému, kdo se někdy vymočil v lese? Mimochodem, nezaznamenal jsem nikde, že by policejní odstřelovači měli v lese přistavené mobilní toalety,“ upozornil Eichinger.
Odstřel měl mařit i prací prášek
Podle Hany Rubášové z policejního prezidia policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu šíření nakažlivé nemoci. „Prověřujeme různé opakované formy jednání, jejichž cílem bylo znemožnit odstřel zvěře,“ uvedla. Připomněla, že úkolem odstřelovačů je regulovat stavy černé zvěře v dané lokalitě, aby se snížilo riziko šíření nebezpečného afrického moru prasat. Policisté tedy maření práce střelců považují za něco, co naopak riziko šíření nákazy zvyšuje.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se loví král hlubin. Student s kamarády chytá stokilové sumce, tajemné a plaché chytráky
Zvěř měl podle policistů odradit od místa, kde střelci čekali, také rozsypaný prací prášek. K tomu se přiznal druhý z močících myslivců. „Vrátil se na místo o pár hodin později a rozsypal to tam. Vysvětluje to tím, že chtěl místo dezinfikovat, jak to máme předepsáno, ale spletl se a místo vápna sáhl po pracím prášku,“ řekl Jan Bejdák, hospodář honitby.
Této verzi ale nikdo nevěří, tím spíše, že podle fotografií byl prací prášek nasypaný v dlouhé lajně podél kraje lesa. „Já jsem od něj zatím nic jiného neslyšel, zeptat se ho na víc nemůžu, protože se mu nemůžeme dovolat, když mu sebrali mobil,“ řekl Bejdák.
Právník: Případ se potáhne dlouho
V každém případě, pokud chtěl myslivec pracím práškem skutečně činnost odstřelovačů sabotovat, příliš se mu to nepodařilo. Dvě následující noci snajpři v posypané lokalitě prasata odstřelili. S informací o tom, že se jim někdo snaží v práci bránit, přišli až o týden později, když dvě noci po sobě netrefili nic. „Teď to řeší, protože nemají lovecké úspěchy,“ podotkl myslivec Šindelář.
Podle právníků oslovených redakcí jde o velmi neobvyklý případ. „Použít paragraf o šíření nakažlivé nemoci mi nepřipadá jako krok správným směrem. Nebude to jednoduchý případ a potáhne se dlouho,“ konstatoval advokát Jan Černý. Jeho kolega z Liberce Michal Tandler na druhou stranu připustil, že by tato právní kvalifikace použita být mohla. „Umožňuje potrestat i nedbalostní jednání, které vede ke zvýšení rizika šíření choroby, týká se to i volně žijících zvířat. Dokazování ale bude složité. Mimo jiné bude nutné zkoumat, zda prací prášek má sám o sobě povahu zmařit odstřel,“ uvedl Tandler.
Odstřel má za cíl zastavit postup nákazy afrického moru prasat od hranic do vnitrozemí. Žádný z dosud osmnácti odstřelených divočáků nakažený nebyl. Myslivci od počátku kritizují nasazení snajprů na černou zvěř. Organizátoři akce s nimi prý předem dostatečně nejednali.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Usmrcení veverky rozbouřilo USA. „Dopálený“ Trump viní demokraty, Musk reaguje žertem